Anasayfa » Lync 2013 Persistent Chat Room Oluşturma

Makaleyi Paylaş

Lync Server

Lync 2013 Persistent Chat Room Oluşturma

 

Bildiğiniz üzere Lync Server 2013 ile birlikte gelen yeniliklerden birisi de Persistent Chat bölümüdür.  Önceki makalemizde persistent chat kurulumunu yapmış tık. Bu makalemizde ise Persistent Chat kurulumu yapılmış sistemimizde room oluşturmak için kullandığımız iki yolu açıklayacağız.

 

Öncelikli olarak Lync Server 2013 Standart Front End sunucumuzda Lync Server Control Panel üzerinden Persistent Chat / Persistent Chat Policy / Enable Persistent Chat işaretli olduğundan emin olunuz.

 

 

image001

 

 

Category bölümünden; örnek vermek gerekirse departmanlar için yeni kategoriler oluşturabilirsiniz. (Sales, IT, General vb.)

 

Persistent Chat Configuration default ayarları aşağıdaki gibidir. Herhangi bir değişiklik yapmadan bırakıyorum.


 

 

image002

 

 

Persistent Chat Room oluşturmanın ilk yolu Lync Management Shell üzerinden aşağıdaki komutu girerek yapmaktır. Bu powershell komutları için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

New-CsPersistentChatRoom –Name “CozumChat” –Category lync2013.cozumpark.lync\Cozumcategory

 

 

image003

 

 

Oluşturduğumuz Room için kullanıcı eklemek istersek aşağıdaki komutu yürütürüz.

 

Set-CsPersistentChatRoom -Identity “CozumChat” -Members @{Add=”sip:oguzhan.boran@cozumpark.local”}

 

 

image004

 

 

Persistent Chat Room oluşturmanın diğer bir yolu ise yetki verilmiş kullanıcıların bu işlemi kendi Lync Client ları üzerinden yapabilmesidir. Bu işlem için Persistent Chat butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda (+) butonuna tıklıyoruz ve “Create a Chat Room” seçiyoruz.

 

 

image005

 

 

Bu ekranı aynı zamanda aşağıdaki linke tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

 

https://lync2013fe.cozumpark.lync/PersistentChat/RM?clientlang=en-US

 

Açılan ekranda kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra kayıtlı olduğu room ları görebilmektedir. (kendi tarafından oluşturulan)

 

 

image006

 

 

Create A New Room tıkladığımızda “You have no permission to create yet. Please contact your administrator” hatasını alırız. Bunun sebebi Lync Server Control Panel üzerinde ilgili Category üzerinde Creators hakkının verilmemesidir.

 

 

image007

 

 

Kullanıcıya ilgili Category üzerinde room oluşturma hakkını vermek için Category altında / Creators / Add tıklayıp kullanıcıyı seçmemiz gereklidir. İşlemi sonradan commit etmelisiniz.

 

 

 

image008

 

 

“Oguzhan Boran” kullanıcısına Creators hakkını verdikten sonra “Create A New Room” denildikten sonra aşağıdaki gibi ekran açılacaktır. Burada gerekli eklemeleri ve düzenlemeleri yapıp Submit tıklayınız.

 

 

image009

 

 

PerRoom adında “Secret” olan “Oguzhan Boran, Hakan Uzuner” kullanıcıları olan bir Persistent Chat room oluşturmuş olduk.

 

 

 

image010

 

 

Lync 2013 client üzerinde oluşturduğumuz Persistent Chat Room aşağıdaki gibi görünecektir. Eklenen her üyede ilgili room Lync Client üzerinde açılacaktır.

 

 

image011

 

 

Bizim daha önce oluşturduğumuz Category e ek olarak “IT” departmanı için bir category oluşturuyorum. Bunun için Persistent Chat / Category / New/ Name: IT / Allowed members ekleyip Commit ediyorum.

 

“Enable Invitations, Enable File Upload, Enable Chat history” kutucuklarını seçiyorum.

 

 

image012

 

 

Görüldüğü üzere CozumCategory ve IT isimli iki adet Category bulunmaktadır.

 

 

image013

 

 

Kullanıcım tekrardan Room oluşturmak istediğinde Category bölümünde artık her iki category de görebilecektir.

 

 

image014

 

 

Makalemizin sonuna geldik bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>