Anasayfa » Lync 2010 Attendee Kullanımı

Makaleyi Paylaş

Lync Server

Lync 2010 Attendee Kullanımı

Bu makalemizde Lync Attendee kullanımını ele alacağız. Geçmiş günlerde portalımız üzerinde Ofis365 bulut üzerinde gelen ve On-premise olarak ortamımıza konumlandırılabilen LYNC uygulamasından bahsetmiştik. Bu makale serilerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

 

http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2012/10/14/ofis-365-yelik-hesab-n-n-olu-turulmas-ve-domain-ekleme.aspx

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=lync&a=1

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=lync&s=110

Buraya kadar olan bölümlerde sesli ve görüntülü konuşma, dosya paylaşımı, online toplantı gibi işlemlerde genelde Lync client anlatıldı. Lync Client haricinde ortamımız dışında bulunan X kullanıcıların ortamımıza bağlanabilmesi için Lync 2010 Attendee kullandırarak bağlantı yapmasını sağlayabiliriz.

 

Lync 2010 Attendee uygulamasını bilgisayarımız haricinde, akıllı telefonlar üzerinden de kullanabiliriz. Şimdi kurulumumuzu yapıp geri kalan konularda kısa kısa açıklamalarımızı yapalım. http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=15755 bu link üzerinden Lync 2010 Attendee uygulamasını indirebiliriz.

 

 

image001

 

 

Uygulamamızı indirdikten sonra kurulumunu yapalım.  Kurulum sonrası Lync 2010 Attendee uygulamasını test etmek için bir online toplantı isteği yolluyorum.


 

 

image002

 

 

Kendi bilgisayarımda oturum açıyorum. Toplantıya dahil oluyorum.

 

 

image003

 

 

Sonrasında toplantı ekranını simule edebilmek için bir powerpoint sunumunu paylaşıyorum.

 

 

image004

 

 

Lync 2010 Attendee ilk açıldığında bu şekilde bir karşılama ekranı geliyor. Burada kişisel ayarlarınızı kendi istediğinize göre şekillendirebilirsiniz. Lync 2010 Attendee zaten kur bırak tarzı çalışan bir yazılım. Lync üzerinden yapılan bağlantılara otomatik olarak bağlanma işlevi görmektedir.

 

 

image005

 

 

Şimdi maile giderek gelen toplantı isteğini ve linkini görüyorum. Lync 2010 Attendee kullanarak artık oturuma dahil olabilirim. Linki tıklıyorum.

 

 

image006

 

 

Linke tıkladıktan sonra Lync 2010 Attendee otomatik olarak açılıyor. Burada kimlik bilgilerimizi girip bir şirket çalışanı olarak oturuma katılabileceğimiz gibi konuk olarak bu oturuma katılabiliriz. Ben konuk olarak giriş yapacağım.

 

 

image007

 

 

image008

 

 

Gelen sertifika uyarısını “Bağlan” butonu ile geçelim.

 

 

image009

 

 

Şu anda toplantıya dahil duruma geldim.

 

 

image010

 

 

Toplantıda verilen yetkiler dahilinde işlemleri de gerçekleştirebiliriz.

 

 

image011

 

 

Desteklemesi durumunda akıllı telefonunuzdan da Lync 2010 Attendee Lync oturumlarına katılabilir. Lync oturumu açabilir şirketinizdekiler ile iletişim halinde kalabilirsiniz.

 

 

image012

 

 

Kısa ve basit bir konu oldu ama umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın