Anasayfa » Live Essentials 2011 Live Messenger 2011

Makaleyi Paylaş

Microsoft Ürün Ailesi

Live Essentials 2011 Live Messenger 2011


Bu makalemizle birlikte, 24 Haziran 2010 tarihinde Beta versiyonu yayınlanan Windows Live Essentials 2011 sürümüne yönelik çalışmalarımıza başlıyoruz.Bu ilk makalemiz Windows Live Essentials (Windows Temel Parçalar) paketinin bir üyesi olan Live Messenger  2011 uygulamasının incelenmesi hakkında.


Bu makale ile hedeflediğimiz Windows Live Essentials 2011 kapsamında “Live Messenger üzerinde ne gibi değişilklikler meydana geldi?” bunları inceliyor olacağız. Öncelikle Messenger ile ilgili bir kaç anekdot paylaşmak isterim.


Messenger takdir edersiniz ki şuan en çok kullanılan anlık mesajlaşma yazılımlarından biridir.Microsoft tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak dağıtılan Messenger’in tarihçesine bakacak olursak;


MSN Messenger 1.0

Sponsor

Ürünün ilk yayımı, 22 Temmuz 1999’da yayınlandı.


MSN Messenger 2.0


MSN Messenger’ın bu sürümü 16 Kasım 1999 tarihinde yayınlandı.


MSN Messenger 3.0


Bu sürüm ise 29 Mayıs 2000 tarihinde yayınlandı.


MSN Messenger 4.6


Bu sürüm de 23 Ekim 2001 tarihinde yayınlandı.


MSN Messenger 5.0


MSN Messenger 5.0 ise 24 Ekim 2002 tarihinde yayınlandı.


MSN Messenger 6.0


17 Temmuz 2003’te yayımlandı.


MSN Messenger 6.2


MSN Messenger 6.2, 22 Nisan 2004’te yayınlandı.


MSN Messenger 7.0


Bu sürüm 7 Nisan 2005 tarihinde önemli değişikliklerle yayınlandı.


MSN Messenger 7.5


MSN Messenger’ın bu sürümü 23 Ağustos 2005’te yayınlandı.


MSN Messenger 7.0.0820


MSN Messenger 7.0’ın bu yenileme sürümü 12 Eylül 2007’de yayınlandı.


Microsoft; MSN Messenger 7.0.0820 sürümüyle birlikte MSN Messenger’ı rafa kaldırıp, 2005 yılında çalışmalarına başladığı ve Live Messenger adını verdiği ürünü pazara sokmayı düşündü. Nitekim öyle de oldu. MSN Messenger 8.0 olması beklenen ürün artık Windows Live Messenger olarak yayınlanmaya başladı.


Geliştirilmeye başlandıktan sonra kısa sürede Microsoft’un Windows işletim sistemini de etkili bir biçimde kullanmasıyla dünyanın en çok kullanıcısı olan anında mesajlaşma sistemi konumuna yükselmiştir. Messenger’in 10. yaşını kutladığı 22 Temmuz 2009 yılında yapılan açıklamaya göre dünyada 330 milyon kişiMessenger kullanmaktadır. Özellikle ülkemizdeki kullanım oranları da çok yüksektir. Bazılarımızın birden fazla Messenger adresinin olmasının yanında 7 ve 10 yaşlarındaki yeğenlerimin dahi Messenger hesapları bulunmakta ve arkadaşlarıyla bu şekilde haberleşmekteler. Çağımızın iletişim aracı yazılımlarından olan Live Messenger artık telefonlarımıza bile girdi. Messenger ile yaşıt olan yeğenim Zeynep; Ben bu makaleyi yazdığım an Antalya civarlarında havuz başından bulduğu ilk Wireless interneti sömürerek Dayısına (Bana) Messenger üzerinden mesaj yazıyor. Sanırım bu şekilde hikayeler hepimizde vardır.


Microsoft’un yaptığı değişiklik sadece isimle de sınırlı kalmadı. 8.0 versiyonu ile Windows Live Essentials (Windows Temel Parçalar) adı altında bir paket geliştirildi. Windows Live Essentials Paketi;


Live Messenger


Photo Gallery


Mail


Movie Maker


Writer


Family Safety


Toolbar


ürünlerini kapsayan bir paket haline geldi. 


Henüz Windows Live Essentials 2011 Beta sürümü kurmadıysanız ve Messenger kullanıcısıysanız, muhtemelen Live Essentials 2009 kapsamındaki Live Messenger 2009’u kullanmaktasınız.Herkes 2010 yılının 2. yarısına girdiğimiz bu dönemde Microsoft Live 2010’u çıkaracak diye beklerken, Microsoft sürpriz bir değişiklik ile 2010’u isim olarak es geçti ve Live 2011’i duyurdu. Hatta bizler şuan bu makalemizin de konusu olan Live 2011 Beta sürümünü incelemeye başladık. 2011 ile gelen değişiklikleri sizlere tanıtmaya çalışacağım.


Yayınlanan bildiriye göre şuan için Live Essentials 2011’i Windows XP işletim sistemi üzerine kuramıyoruz.


Microsoft; “Windows XP kullanıcılarının Windows 7’ye yükseltmelerini önermektedir.


Vista kullanıcıları ise Live Essentials 2011 kurabilmek için. En son güncellemeleri (Updates) yapmak zorunda. Yine Windows Server 2008 kullanıcıları da gerekli güncellemeleri yaptığı taktirde Live Essentials 2011’i kullanabilecek.


Bu açıklamaları da yaptıktan sonraWindows Live Essentials 2011 Beta’yı indirmek ve denemeler yapmak istiyorsanız. İndirme linkini aşağıda paylaşıyorum.


http://explore.live.com/windows-live-essentials-beta


Beta versiyonda şuan için Türkçe mevcut değil. Ama tam sürümde olacağını biliyoruz.


Şimdi Live Essentials 2011’in içerisindeki Live Messenger 2011’de nasıl değişiklikler olmuş onları inceleyelim.


Live Essentials 2011 Beta sürümü kurup Live Messenger’ı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi ekranla karşılaşırsınız. Gördüğünüz üzere görsellik hat safhada. Görünüm ile ilgili olarak 2 seçeneğimiz mevcut. Bunlardan ilki Full Görünüm.


image001


Gördüğünüz gibi birazdan değiniyor olacağımız. Sosyal Networkler ile tam etkileşim için Full View kullanarak, bağlı olan Sosyal Network’ler ile ilgili güncellemeleri sol tarafta görebilmekteyiz. Bu ekranı isteğiniz ölçüsünde büyüterek hatta tam ekran olarak ta kullanabilmektesiniz.


Resimde kırmızı kutucukla işaretlediğim simgeyi kullanarak görünüm modunu değiştirebilmektesiniz. Şuan Tam Görünüm modundayız (Full View) ilgili bağlantıyı tıklayarak Küçültülmüş Görünüm (Compact View) moduna geçebiliriz.


Compact View’e geçtiğimizde Messenger ana ekranımız aşağıdaki gibi bir görünüme kavuşmakta.


image002


İkinci yeni özellik; Az önce bahsettiğimiz üzere “Social Networks” adını verdiğimiz ”Sosyal Ağlar” ile etkileşim söz konusu. Örneğin; Ben Facebook hesabımı bağladım. Böylece Facebook arkadaşlarımı, bağlı olduğum grupları ve onların paylaştığı yenilikleri, videoları, güncellemelerini Live Messenger ekranım üzerinden takip edebilmekteyim. Sadece Facebook değil, her ne kadar şuan için ülkemizden bağlanamıyor olsak ta Youtube, Facebook, Myspace, DailyMotion, WordPress, Flickr, Xing ve daha nice hizmet ile etkileşim söz konusu.


Not: Şuan Beta sürüm olduğundan zaman zaman hizmetler ile bağlantı sorunları yaşanabiliyor.


image003


Üçüncü yeni özellik; Bildiğiniz üzere Live Messenger üzerinde kişisel iletilerimizi paylaşabiliyorduk. Live Messenger 2011 ile bu biraz daha geliştirildi ve şimdi sadece yazı paylaştırmaktan hariç Resim ve İnternet sayfası linklerini de paylaştırabiliyoruz. Bu da Tam ekran modunda görüntülenebilmekte.


image004


Dördüncü yeni özellik; Arkadaşlarımızla yazıştığımızda duygularımızı ifade etmek için emoticons adını verdiğimiz duygu simgelerini kullanırız. Bu simgelerin sayısı arttırıldı ve artık daha görsel bir hale getirildi. Winks kısmında ise bir kaç yeni ekleme mevcut.


image005


Beşinci yeni özellik; Bildiğiniz üzere Live Messenger ile birlikte Offline uygulaması dediğimiz ve Biz Offline konumda iken de arkadaşlarımıza yazı yazabilme olanağı tanıyan bir özellik mevcuttu. Bu özellik Live Messenger 2011 kapsamında biraz değiştirildi. Yeni Offline Uygulamasında. Offline iken artık arkadaşlarımıza yazamıyoruz!Ama şöyle bir özellik getirildi. Offline iken mesaj yazmak istediğiniz kişinin üzerine gelip; Sağ tuşa basmak suretiyle çıkan seçeneklerden “Appear online to this person” seçeneğini tıkladığınızda. Uyguladığınız kişi için Online olabiliyorsunuz. Diğer üyeler sizi Offline olarak görüyorken, bu özelliği uyguladığınız arkadaşınız sizi online görebiliyor. Aşağıdaki ilk resimde Serhat Özer için Online olmayı seçtim. Ayrıca Resul Kuru için de aynı işlemi yaptım.


image006


Alttaki resimde de Online olduğum kişilerin isimlerinin koyu olduğunu ama offline olduğum kişilerin isimlerinin ise silik göründüğünü gözlemleyebilirsiniz.


image007


Altıncı yeni özellik; Listemizdeki Messenger kişilerimiz için çevrimiçi olduklarında uyarıcı nitelikli farklı sesler atayabiliyoruz. Yani X kişisi girdiğinde farklı bir ses ya da Y kişisi girdiğinde yine farklı bir ses gibi. Bunu yapabilmek için ilgili kişimiz üzerinde sağ tuşa basıp. Seçenekler menüsünden “Choose Sound” seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza gelen ekrandan “Contacts sign in” altındaki seslerden seçebildiğimiz gibi, “Add a new sound” seçeneğini kullanarak istediğimiz sesi de seçebiliriz. Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz gibi ben değerli arkadaşım Uğur Demir için örnek maksatlı “Driving Bass” adlı sesi seçtim. Ayrıca “New instant message” seçeneği ile gelen mesajlarda çıkan sesi de değiştirebilmektesiniz. 


image008


Yedinci yeni özellik; Hem sosyal sitelerde hem de MSN listemizde olan kişiler ile ilgili güncellemeleri sağ tuş yardımıyla Live Messenger üzerinde görebilmekteyiz. Aşağıdaki resmimizde yine Portalımız üyelerinden Ufuk Tatlıdil arkadaşımın son güncellemelerini görmekteyiz.


image009


Sekizinci yeni özellik; Sekmeli konuşma yine gelen yenilikler arasında. Daha önceki Live Messenger sürümlerinde farklı eklentilerle (Messenger Plus) sahip olduğumuz bu özellik. Artık 2011’de yerleşik olarak geliyor. Böylelikle birden fazla kişiyle konuştuğumuzda ayrı ayrı pencereler yerine. Tek pencerede sekmeler halinde konuşabiliyoruz.


image010


Dokuzuncu yeni özellik; Windows 7nin ön izleme özelliği ile güzel birleştirilmiş olan kolay durum değişikliği yine yenilikler arasında. Live Messenger ikonu üzerine mouse ile gelip beklediğimizde durumlara ait renkli kutucuklar belirmekte. Böylece durumu kolaylıkla değiştirebilmekteyiz.


image011


Onuncu yeni özellik; Görüntülü konuşmada Live Messenger 2011 ile birlikte HD dönemi başlıyor. Arkadaşınızda ve sizde HD destekli bir webcam olduğu taktirde HD kalitesinde Görüntülü konuşma gerçekleştirebileceksiniz. Şuan hali hazırda bir HD kameraya sahip olmadığımdan maalesef bu özellik ile ilgili bir ekran görüntüsü yayınlayamıyorum. 


Onbirinci ve sonuncu özelliğimiz; Resimlere ve videolara arkadaşlarımızla birlikte bakabilme özelliği. Örneğin bir resim albümü, resimler bütünü ya da video paylaştığımızda; Ben hangi resimi açıyorsam arkadaşımda da aynı resim ya da arkadaşım hangi resimi açtıysa bende de aynı resim görüntülenmekte. Bu zaten Live Messenger ile gelen bir özellikti. Live Messenger 2011 kapsamında video paylaşımı da dahil edildi. Ayrıca bu özelliği görüntülü sesli konuşuyorken de kullanabiliyoruz.


Aşağıdaki resimde örnek bir uygulama yer almakta.


image012


MSN Live 2011 Beta üzerinde yaptığım ilk testler neticesinde gözlemlediğim önemli yenilikler şimdilik bunlar olmakla birlikte, Stabil versiyon çıktığındaki son durumu ve olası yeni gelişmeleri ÇözümPark Forumlarımızda bahsediyor oluruz. 


Live Essentials 2011 Beta sürümünün ilk makalesi olan Live Messenger 2011’i tanıtmaya çalıştım. Umarım ilk makalemdeki kusurlarımı görmezden gelirsiniz. Bu konuda sizlerin affına sığınıyorum. İlk makalem olması sebebi ile benden yardımlarını esirgemeyen ve bazı kısımlarda ismini kullandığım değerli arkadaşım Uğur Demir’e, yine makalemde izin almadan kaynak olarak kullandığım değerli arkadaşım Ufuk Tatlıdil’e, bu konuda makale yazmak için beni teşvik eden Hakan Uzuner ve Rahmi Dilli hocalarıma ve bu makaleyi okumak zahmetinde bulunan değerli ÇözümPark üyeleri, arkadaş, abi ve kardeşlerime teşekkürü bir borç bilirim. Yeni makalelerde görüşmek dileği ile.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın