Anasayfa » Linux Service Yönetimi

Makaleyi Paylaş

Linux Unix

Linux Service Yönetimi

Redhat türevli Linux işletimlerinde servislere müdahale etmek için daha öncesine chkconfig komutuna değinmiştik.

Chkconfig sistem hangi levelda açılacaksa ondaki servislerin konumunu on veya off yapar fakat servis lerin start veya stop etme işlemi yapmaz demiştik. Bir servisi start veya stop yapmak için service komutunu kullanmaktayız.

Service –status-all dediğimiz de çalışan ve çalıştırmadığımız servisleri listeleyecektir. Çalışan servislerin hepsinin bir pid (process ID) değeri bulunmaktadır. Servisin adı daha sonrasında pidleri görülmektedir.

image001

Öncelikli olarak servis leri start stop ederek başlayalım. Service “ servisin adı “ start-stop-restartstatus şeklinde kullanabilirsiniz. Aşağı daki örnek de firewall’un servisini açıyorum daha sonrasında kapatıyorum.


image002

Servislerin hepsini /etc/init.d nin altında bulabilirsiniz. service komutunu kullanmadan da servislerin durumlarına müdahale edebilirsiniz. Hangisi kolayınıza gider ise o şekilde kullanabilirsiniz.

image003

Düzgün çalışmadığını düşündüğünüz bir servisi yeniden başlatmak için service “ servis adı” restart komutunu kullanınız.

image004

Start veya stop yapmadan önce baktığım hep servisin durumudur. Service “servis adı” status yazarak servisiniz durumunu görebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte Firewall için bu şekilde gördüğünüz de servis start durumda olduğunu anlayabilirsiniz diğer servisler için is running yada is stopped çıktısını göreceksiniz.

image005

Ps ile de çalışan process’leri bulabilirsiniz. Pid değerini de buradan görebilirsiniz. Pid değerini birde pidof “servis adı “ şeklinde öğrenebilirsiniz. Pid değerini bazen kitlenmiş servisleri direk kill etmek için kullanabilirsiniz.

image006

Umarım yararlı olmuştur.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>