Anasayfa » Linux Root Password Resetlenmesi

Share This Post

Linux Unix

Linux Root Password Resetlenmesi

Günümüzde unutkanlıkların yaygınlaştığı bir gerçek. IT sektöründe özellikle farklı firmalar için çalışan arkadaşların şifre ile ilgili problem yaşaması olası. Windows tabanlı sistemlerde yaygınca kullanılan ERD Commander gibi toollar var. Fakat Linux için böyle 3. party bir program ihtiyacı olmadan root şifresini resetleyebiliyorsunuz. Tabi bu büyük bir açık olması da unutulmamalıdır. Her server’ın öncelikle fiziki güvenliğinin sağlanması gerektiğini hiç bir zaman unutmamalıyız. Bu makalemizde  Linux Redhat işletim sisteminde root şifresini resetlemeyi anlatacağım;

Öncelikle Linux açılırken işletim sistemini sorduğu ekranda enter’ a basılır ve edit için “e” ye basılır. 

clip_image001 

Kernel e girmek için tekrar “e” ye basılır.

clip_image002 

Açılan pencerede tekrar kernel seçilip “e” ye basılır ve ekran aşağıdaki gibi gelir.


clip_image003 

Satır sonuna single yazılıp enter a basılır.

clip_image004 

Tekrar kernel penceresi gelir ve “b” ye basılarak boot edilir

clip_image005 

Artık işletim sistemimizin kernel satırına düştük. Burada “passwd” komutuyla şifresini değiştirmek istediğimiz kullanıcının adını yazıyoruz. Bu yüzden gireceğimiz komut ; “ passwd root “ .Bu komut sayesinde root kullanıcısının şifresini resetlemiş oluruz. 

clip_image006

Gelen ekranda root kullanıcısı için şifre belirliyoruz. Son olarak makinenin restart olması için “reboot” komutu yazılır. 

clip_image007

 

Böylece restarttan sonra yukarıda belirlediğimiz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bunun haricinde ufak tavsiyelerim olacak; root şifrelerini unutma riskine karşı güvenli bir yere yazmayı düşünebilirsiniz. Ne kadar hafızanıza güvenseniz de yazılı olarak güvenli bir yerde durması acil durumlarda işinize yarayabilir. Ayrıca şifrelerinizi kolay hatırlayabilmeniz için bazı taktikler geliştirebilirsiniz. Örneğin bulunduğunuz firma adı veya makinenin ismini şifrenizde sabit karakterlerle kullanmanız şifrenizi hatırlamanıza yardımcı olabilir(örnek:hostname=deneme,şifre=dene123me! gibi sabit bir şifre belirlenebilir). Umarım faydalı olmuştur. Başka bir makalemde görüşmek dileğiyle.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>