Haberler

Konsolların Baş Belası: Isınma Sorunu

Yeni nesil konsolların çıkmasına az bir zaman kalmışken, geçmişte yaşanan ısınma sorunu yeni nesil konsolların yapımında bazı fedakarlıkları da beraberinde getirdi.

Isınma sorunu, konsollar için geçtiğimiz nesilde çözülmüştü. Ancak bu sefer de daha büyük kasa ve çok daha fazla fan sesi sorunlarını beraberinde getirmişti. Çıkmasına az bir zaman kalan yeni nesil konsollarda da ısınma sorunu için büyük kasalar tercih edildi.

Microsoft, Xbox Series X ve Series S serisinde tercih ettiği büyük kasa birçok eleştiriye maruz kalmıştı. Şirket, yeni nesil donanımların çok güçlü olduğu için fazla ısınmaya maruz kalmamasını amaçladı fakat gelen haberler konsolun çok fazla ısındığı yönünde oldu.

Xbox Series X Parçaları

İlk gelen test örneklerinde yeni konsolun “el yakma” derecesinde ısındığını söyleyen inceleme siteleri tüketicilerin dikkat etmesi gerektiğini söylemişti. Ancak test cihazları, nihai ürünleri yansıtmayabilir. Microsoft büyük ihtimalle bu geri bildirimler ışığında konsol yazılımında yapılacak iyileştirmelerle sorunun önüne geçebilir.

Hal böyleyken, nispeten daha ince kasa ve modern tasarımla çıkacak olan Playstation 5‘in de ısınma sorunu yaşanacağı tahmin ediliyordu. Ancak Sony, Playstation 5’in içindeki soğutma bloğu ve tahliye yapısını gösterince bu tahminler biraz daha törpülenmiş oldu.

Playstation 5 Soğutma Bloğu

Şirket, yeni nesil konsolunda işini şansa bırakmayarak devasa bir bakır soğutma bloğu kullanıyor. Ayrıca termal macun tarafında da ısıyı daha iyi iletebilen sıvı metal tercih edilmiş. Oyunlara göre sistemin saat hızlarına da müdahale edecek olan Sony, PS4 zamanında oyun severlerin şikayetçi olduğu fan sesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Bu yazımızda Yeni nesilde güçlü cihazlarla karşımıza çıkacak olan cihazların, olası ısınma sorunlarının çözümü için uygulanan yöntemlere değindik. Isınma sorunu oyun severleri bazen çileden çıkarabiliyor. Şirketler de gereken önlemleri almış görünüyor. Çözümlerin işe yarayıp yaramadığı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Okumaya Devam Edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu