Anasayfa » Infopath 2007 ile MS SQL Server 2005 ten veri sorgulama

Share This Post

Microsoft Ofis Ürün Ailesi

Infopath 2007 ile MS SQL Server 2005 ten veri sorgulama

Bu makale teknik bir makale olup adım adım uygulama noktasında sizlere yol gösterecektir. Ürünün genel özellikleri ve neleri desteklediği konularında portalımız üzerinde yazılmış olan makaleleri inceleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yapabilmek için SQL Server 2005 üzerinde uygun yetkilendirmeye sahip bir kullanıcı gerekmektedir.
Öncelikle MS SQL Server 2005 te “Personel” isimli bir veritabanı oluşturalım. Özellikleri aşağıdaki tablodaki gibi olsun.

 

image001

 

Devamında ise bu veritabanına birkaç örnek veri girelim. Devamında ise Infopath 2007 programını çalıştıralım.
Infopath 2007 programı açıldığında açılan ufak pencereden “Form Şablonu Tasarla” bağlantısına tıklayalım.

 

image002

 

“Form Şablonu Tasarla” bağlantısı bize Infopath 2007 de tasarlamak istediğimiz form ile ilgili işlemleri yapabilmemizi sağlayacak bir sihirbaz penceresi açar.
Açılan ekranda seçilen form biçiminin önemi büyüktür.


 

image003

 

“Form Şablonu Tasarla” başlıklı bu ekranda altında

“Boş” yazan simge ile oluşturulan form tamamen boş olarak gelir ve sizin el ile tasarlamanızı ister. Veritabanı bağlantısını da programın içinden yapılandırmanız gerekmektedir.

“Veritabanı” yazan simgeye tıklandığında ise form açılmadan önce veritabanı bağlantı sihirbazı açılır ve formun veritabanı ile olan bağlantısı ilk aşamada yapılmış olur. Form ise veritabanı bağlantısı sayesinde veritabanından gelen alanları sürükle bırak yöntemi ile forma yerleştirebileceğiniz basit bir tasarımla açılır.

Önemli bir nokta:

“Yalnızca tarayıcıyla uyumlu özellikleri etkinleştir” seçeneği işaretlendiğinde form, Sharepoint Server üzerinden Form Servisleri yardımıyla Internet Explorer gibi web tarayıcıları ile açılabilecek bir alt yapı ile tasarlanmaya başlanmış olur. Form Sharepoint Server üzerinden yayınlanmak istendiğinde ve kullanıcıların web tarayıcılar üzerinden işlem yapması istendiğinde seçilmelidir. Sharepoint Server üzerinden yayın yapan Infopath 2007 formları MS SQL 2005 ten direk olarak veri sorgulayabilir fakat veriyi direk MS SQL Server2005 e yazamaz. Yazma işlemi Web Servisleri üzerinden yapılmalıdır.

 

Böyle bir senaryoda nasıl form oluşturulması gerektiği ile ilgili yazıyı ilerleyen zamanlarda yayınları. Şimdilik biz bu seçeneği işaretlemeden devam edelim.
Altında “Veritabanı” yazan simge seçili iken “Tamam” düğmesine basılır ve veritabanı bağlantısını oluşturmamızda yardımcı olacak sihirbazın çalışması sağlanır. Veri bağlantı Sihirbazında ilk ekranda sağ üst kısımdaki “Veritabanı Seç” düğmesine tıklanır.

Sonraki ekranda “ +YeniSQLServerBağlantısı.odc” seçilir ve “Yeni Kaynak” düğmesine tıklanır.

Sonraki ekranda Sunucu Adı olarak MS SQL Server 2005 yüklü olan bilgisayarın adı girilir. Oturum açma bilgileri kısmında ise sorgulama yapmasına izin verilen kullanıcının adı ve şifresi girilir.

“İleri” düğmesine tıkladıktan sonraki adımda “Veritabanı ve Tablo seç” başlığı altındaki açılır menüden sorgulama yapılmak istenen veritabanı ve veritabanı içindeki bilgilerin bulunduğu tablo seçilir. “İleri” düğmesine tıklandığında gelen ekranda hiçbir değişiklik yapmaya gerek yoktur direk “Son” düğmesine tıklanır. Böylelikle veritabanına bağlanılmış ve seçilen tablodaki alanlar listelenmiş olarak sihirbazda karşımıza çıkar.

 

image004

 

Sorgulanmak istenen alanların sol tarafındaki kutucuklar işaretlenir ve “İleri” düğmesine tıklanır. Gelen ekranda da “Son” düğmesine tıklanır.

 

image005

 

 

Ve veri tabanı bağlantı işlemi yapılmış ve birkaç bileşeni ile hazır basit bir form açılır. Bu formda sağda veri kaynağı bölümünde bağlantısı yapılmış olan veritabanındaki alanlar görüntülenir. Bu görüntüde üstte sorgu için kullanılabilecek yapılar, altta ise verinin görüntülenmesini sağlayacak yapılar bulunur.

 

“q:PersonelBilgi” yazılı kısımdan Mouse yardımı ile alanları toplu halde tutup form içinde “Sorgu alanlarını buraya sürükleyin” yazılı çerçevenin içine sürükleyelim. Ve sürükleme işlemi bittikten sonra menü şeklinde sunulan seçeneklerden “Denetim İçeren Bölüm” ü seçelim.

 

“d:PersonelBilgi” yazılı kısımdan Mouse yardımı ile alanları toplu halde tutup form içinde “Veri alanlarını buraya sürükleyin” yazılı çerçevenin içine sürükleyelim. Ve sürükleme işlemi bittikten sonra menü şeklinde sunulan seçeneklerden “Yinelenen Tablo” yu seçelim.

 

Formun çalışıp çalışmadığını test etmek için programda üst kısımdaki menüden “Önizleme” düğmesine tıklayalım ve formu çalıştıralım.

 

Eğer direk “Sorgu Çalıştır” yazılı düğmeye basılırsa form veri tabanındaki tüm verileri ilgili tabloya listeleyecektir. İstenen kayıt özelliklerinden bir tanesini üst kısımdaki ilgili metin kutusuna yazıp “Sorgu Çalıştır” düğmesine tıklarsak kriterlere uyan kayıtlar tabloda listelenecektir.

 

Veritabanındaki kayıtları sorgulayabileceğiniz Infopath 2007 formunuz hazırdır.

 

Form üzerinde istediğiniz şekillendirmeyi yapabilirsiniz. Formdaki nesnelerin yerleşim düzenini, form rengini değiştirmek size kalmış.

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>