Anasayfa » IDERA SQL Server Diagnostic Manager – Bölüm 2 Konfigürasyon

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

IDERA SQL Server Diagnostic Manager – Bölüm 2 Konfigürasyon

İlk bölümde Idera SQL DM’in kurulumunu yapmıştık. Bu bölümde ise SQL DM kurulduktan sonra nasıl konfigüre etmeliyiz, SQL Server’lara ek yük getirmeden nasıl ayarlamalıyız bunlardan bahsedeceğiz. İlk olarak kurulum bittikten sonra Welcome ekranından yeni sunucu ekleyerek devam edeceğiz.

Bu bölümü anlatmadan önce, önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Bu tarz SQL monitoring toolları kurulumlarında direk next-next diyerek kurulum yapıldığında, SQL Server performansını olumsuz etkileyebilecek durumlarlar karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu kurumlar ve konfigleri için mutlaka uzman desteği almanızı öneriyorum. SQL DM konfig yapılandırmasında, hangi seçeneklerin SQL Server’ı yoracağını veya ek yük getireceğinden bahsedeceğiz.

clip_image002

IDR – 1

Add butonu ile yeni sunucu ekliyoruz.

Sponsor

clip_image004

IDR – 2

Karşımıza bir wizard ekranı geliyor, Next diyerek welcome sayfasını geçiyoruz.

SQL Server’a bağlanacak yöntemi seçiyoruz, Windows Authentication’mı yoksa SQL Authentication olarak seçebiliyoruz. Remote bir sunucu ise SSL Encryption ile bağlantıyı güvenli hala getirebiliriz.

clip_image006

IDR – 3

Select Servers to Monitor ekranında monitör edeceğimiz SQL Server’ları seçip buradan ekliyor. Eğer SQL Server’da SQL Browser hizmeti açık ise, soldaki listeye networkünüzdeki tüm SQL Serverları göreceksiniz. Demo için kurduğum SQL01 ve SQL02 makinalarını elle yazarak ekliyorum. Idera’nın deneme sürümünde 14 gün boyunca 15 adet SQL Instance’ını izleyebilmektesiniz.

clip_image008.

IDR – 4

Sonraki ekranda, eklediğiniz SQL Server’lar Cloud’da ise Azure veya Amazon seçimi yapabiliyorsunuz. Sunucularımız lokalde olduğunda bu alanları boş bırakarak devam ediyoruz.

clip_image009

IDR – 5

Configure SQL Diagnostic Manager Collection ekranında, diagnostic verileri ve alarmları varsayılan olarak 6 dakika da bir toplayacak şekilde geliyor.

Buradaki kritik ayar, Query monitör’ün DM’nin ilk kurulumunda aktif hale getirilmemesidir. Sebebi de, 4-5 gün civarı SQL DM, SQL Server’larınız da baseline’ı çıkartmasını bekledikten sonra sorgular toplanmalıdır. Eğer bu ayar ilk kurulumda açılırsa, baseline çıkarılmadan sorgularınızı toplarken SQL Server üzerine ek yük getirecektir. Kurulum bittikten 4-5 gün sonra SQL Server Instance’ınızın properties’den açmanız gerekmektedir.

clip_image010

IDR – 6

İşletim sistemi metriclerini WMI servisi ile toplamaktadır. Burada sysidera kullanıcısını SQL Server’ın bulunduğu makinada local admin yapmak yeterli olacaktır. Farklı bir kullanıcıyı da bu alana girebilirsiniz.

clip_image011

IDR – 7

Select Alert Template and Tag ekranında, SQL Server’larınızı Prod. Test gibi gruplara ayırarak, farklı grıplar için farklı alarmlar oluşturabiliyorsunuz .Prod ortamdaki alarmlar ile Test ortamındaki alarmlar aynı olmayacağından bu ayrımı yapmak yararlı olacaktır.

clip_image013

IDR – 8

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra, SQL DM’İn SQL Server’lar ile bağlantısı test edeceğimiz ekran geliyor. Burada mutlaka testleri yapmamız gerekiyor.

clip_image015

IDR – 9

Testlerin başarılı olduğunu gördükten sonra, SQL Server’ınız sanal ortamda çalışıyor ise. VM Configuration bölümünden Esx kullanıcı adı ve şifresi girilerek, host sunucununda CPU ve memory değerleri SQL DM’de görülebilir. Böylelikle host üzerinde oluşan CPU ve memory kullanımlarını görmüş olmaktayız.

clip_image017

IDR – 10

Vm Configuration adımları

clip_image019

IDR – 11

SQL Server ekleme işlemleri bittikten sonra Start Console butonuna tıklayarak SQL DM’i açıyoruz.

SQL DM ilk açıldığında, yeni eklenen SQL Server’ların ilk dataları toplaması için birkaç dakika beklemek gerekiyor.

clip_image020

IDR – 12

SQL Server’lar initialize olduktan sonra, datalar gelmeye başladı. SQL Server’larımızı ekledikten sonra, Properites’lerine girerek, doğru konfigüre edilip edilmediğini test edelim.

SQL01’İn properties’ine giriyoruz.

clip_image021

IDR – 13

General sekmesi

SQL Server’ın tag dediğimiz grubunu buradan değiştirebiliyoruz.

Ne kadar sıklıkta SQL Server’dan data toplama süreleri de bu ekrandan ayarlanmaktadır. Varsayılan olarak 6 dakika olarak kurulumda geliyordu.

Freindly name alanından, SQL Server Instance adınız karmaşık ise, kolay bir isim buradan verebiliyorsunuz.

Extented session data toplam seçenekleri için lock ve blockingleri seçeceğimiz bir opsiyonda mevcut.

SQL Server bağlantısını da en alttaki Test butonu ile yapıyoruz, eklediğiniz SQL Server’a bağlantı sağlamada sorun çıktığında buradan user ve password’ü girip tekrar bağlantı sağlayabilirsiniz.

clip_image023

IDR – 14

Baseline Configuration

Bu ekranda, farklı SQL Server’larınız için farklı baseline’larınız olabilir. Örnek olarak Prod ortamdaki SQL Server ile Dev ortamındaki SQL Server’ların baseline’ları farklı olacaktır. Diğer örnek ise, ERP SQL Server’ı ile Web’in SQL Server’ının da baseline’ları farklı olacaktır. Hafta  sonu yoğunluğunuz yok ise, baseline hesaplamasından hafta sonlarını çıkartmanız doğru olacaktır.

Manage baseline alanından farklı baseline’lar set edebilirsiniz.

clip_image025

IDR – 15

 

 

Query Monitor

Sorguların nasıl toplanacağı bu ekrandan ayarlıyoruz. SQL Server eklerken de bahsettiğim gibi, 4-5 gün sonra bu özelliğin açılması önemlidir. İlk olarak SQL DM baseline çıkarması sonrasında sorgular toplanmalıdır.

Actual query planlar veya estimated planları seçebiliyoruz. Actual query planları topladığınızda, SQL Server’ınıza biraz daha yük geleceğini unutmayın

SQL Batchleri, statementları, stored proceduleri ve triggerları da isteğe bağlı olarak seçebilmekteyiz.

clip_image027

IDR – 16

Activity Monitor

Activity monitör, sorgular haricindeki dataların nasıl toplanacağına karar verilen ekrandır. Varsayılan olarak SQL DM Extented event kullanarak dataları toplamaktadır. Önerim de bu şekilde kalmasıdır. SQL DM, SQL Server’lar üzerine herhangi bir agent kurmadan data toplamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken ayar, Blocking capture’dır. Blocking’in altındaki threshold değeri varsayılan olarak 30 saniye olarak gelmektedir. Fakat buradaki threshold değeri SQL Server’daki yoğunluğa göre otomatik olarak değişmektedir.

clip_image029

IDR – 17

Replication

Replication monitoring varsayılan olarak açık gelmektedir. Eğer bir replikasyon kullanmıyorsanız, bu menüden kapatabilirsiniz.

clip_image031

IDR – 18

Table Statistics

Table Statisticslerin toplanması çalışma saatlerinin dışında olması gereken bir operasyondır. Varsayılan olarak gece 03:00 ile 06:00 arası olarak gelmektedir.

Minimum tablo boyutu da ayarlanacak bir alan bulunmaktadır. Varsayılan olarak 8000 kb olarak gelmektedir.

İstenen databaseler içinde statistics toplama işleminden çıkartılabilir.

clip_image033

IDR- 19

Custom Counter ekranında, Administration tarafında isteğe bağlı olarak eklenen custom counterları hangi SQL Server da kullanacağınızı seçeceğiniz ekrandır. Bu bölüme daha sonra anlatacağız.

Maintenance Mode

Bakım modu, SQL Server’da yapılan Index, İstatistik bakımları çalıştığı saatlerde, SQL DM bakım modu saati ayarlanan SQL Server için alarmları disable durumuna getirmektedir. Böylelikl bakım zamanı gereksiz yere alarm oluşturmanın önüne geçilmektedir. Ayrıca baseline hesaplaması içinde yanıltıcı değerler engellenmiş olmaktadır.

Aşağıdaki örnekte, Pazar günleri gece saat 02:00 den başlayarak 5 saat boyunca bakım modu aktif olarak devreye girecektir.

clip_image035

IDR – 20

OS Metrics

İşletim sistemi metriklerini, CPU, memory ve disk v.b. değerlerin toplanması için WMI servisini kullanmaktadır. Server ekleme ekranlarında bahsettiğimiz gibi, sysidera kullanıcısına SQL Server makinasında local admin yetkisi verdiğimizden bağlantı başarılı bir şekilde sağlanmış oldu.

clip_image037

IDR – 21

Disk Drives

SQL Server’ın kullandığı data, log ve tempdb disklerindeki boş alanların hesaplanması ve gerekli alarmların üretmesi için disk bilgilerini toplamaktadır. Auto discover açık olduğunda sunucu üzerindeki tüm diskleri keşfeder. Eğer sunucu üzerinde SQL diskleri kullanmıyorsa bu menüden devre dışı bırakılabilir.

clip_image039

IDR – 22

Cluster Settings

SQL Failover Cluster yapınız var ise, bu ekranda primary sunucuyu tanımlamanız gerekmektedir.

clip_image041

IDR – 23

 

Wait Monitoring

Query wait monitoring, sorguların bekleme nedenlerinin toplayan bir servistir. Filter kısmından bekleme nedenlerinin toplamak istemediğiniz uygulama ve veri tabanlarını hariç tutabilirsiniz.

Gerçek zamanlı olarak toplanan bekleme nedenleri, SQL Server’ın performansında yavaşlıklara sebep olabilir. Bu nedenle Collect query wait statistics bölümündeki “Collect indefinitely” yani süresiz olarak topla dediğinizde SQL Server’a ek yük getirecektir. Bu sebeple bu ayar dikkatli yapılmalıdır.

clip_image043

IDR – 24

 

Virtualization

Sanal sistem üzerinde çalışan SQL Server’ların, host’un CPU ve memory gibi metriklerini almak için host bilgilerini girdikten sonra, sanal makinayı seçim yapacağımız ekrandır. Sanal host’ta oluşan bir performans kaybı SQL Server’ı da etkileyeceğinden bu ayarı yapmak önemlidir.

clip_image045

IDR – 25

Analyisis Configuration

Idera SQL Doctor yazılımındaki özellikler, sürüm 10 ile birlikte SQL DM’in içinde Analysis menüsüne getirilmiştir. Analysis, belli zamanlarda veya manuel olarak başlatabileceğiniz bir analiz aracıdır. Bu analizi belirlediğiniz süre zarfında, varsayılan olarak bu süre 5 dakika olarak gelmektedir, SQL Server’ınızı tarayarak sorun bulduğu SQL kodlarını, indexleri, sp’leri v.b. analiz ederek önerilerde bulunur.

Eğer bu analizi Prod  bir SQL Server’da yapacaksanız “Production Server”ı seçmelisinizi. Analiz yapılan sunucu OLTP ise aşağıdasındaki “Online Transaction Processing” seçeneğide işaretlenmelidir. Bu seçenekleri seçmemizdeki neden, analiz işlemi yaparken Prod SQL üzerinde ek bir yük getirmesini engellemektir. Data warehouse olan bir SQL Server için bu seçeneğin seçilmesine gerek yoktur.

Scheduling sekmesinde, analizlerin düzenli olarak yapılmasını ayarlanabilmektedir. Haftanın istenilen günleri seçilip, analizin kaç dakika süreceğine limit de getirilebiliyor.

Categories bölümünde, hangi kategoriler için analiz yapabileceğini seçilebilmektedir.

clip_image047

IDR – 26

Advanced Settings ile uygulama ve database bazında filtreleme yapılabilmektedir.

Filter settings bölümünde, Application name kısmına, sadece ilgili uygulamadan gelen SQL isteklerini analiz yap diyebiliyoruz. Uygulama adını girdikten sonra, aşağıdaki bölümde Database adını da seçiyoruz.

clip_image048

IDR – 27

Block Recommendations bölümünde, karşımıza uzun bir liste geliyor. Analiz dışında tutacağımız özellikler var ise buradan devre dışı bırakabiliyoruz.

clip_image050

IDR – 28

Block Databases sekmesinde, analiz yapılmasını istemediğiniz Database’leri hariç bırakabilmektedir. Örnek olarak geçmiş yıllara ait database’leri buradan devre dışı bırakabilirsiniz.

clip_image052

IDR – 29

Makalenin başında da bahsettiğim gibi, Idera SQL DM gibi, SQL Performance monitoring tarzı yazılımların kurulum ve konfigürasyonları, SQL Server performansını olumsuz etkilememesi için uzman kişilerce yapılmalıdır. Kesinlikle next-next diye kurmamanız gereken yazılımlardır.

Bu bölümde SQL DM’nin konfigürasyon ayarlarının nasıl yapıldığına ve SQL Server’lara ek yük getirmeden nasıl konfigüre edilmesi gerektiğinden bahsettik.

Sonraki bölümde, SQL DM’in Performance monitoring ekranlarını inceleyeceğiz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın