Anasayfa » IBM Tivoli Network Management IP edition 3.9 – Bölüm 1

Makaleyi Paylaş

IBM

IBM Tivoli Network Management IP edition 3.9 – Bölüm 1

Merhaba arkadaşlar. IBM’in her ne kadar yeni olmasa da Microsoft’a rakip ürünü olan daha doğrusu SCOM’a rakip olan ürününden bahsedeceğim. Microsoft’un system Center ürün ailesine rakip bir ürün ailesindekilerden biri de diyebiliriz.

 

Bilmeyenler varsa bahsetmekte fayda görüyorum, IBM Tivoli ürünlerinin 400’e yakın ürünü mevcut. Artı ve eksisi bir tarafa gayet kullanışlı bir ürün olduğunu söyleyebilirim ve de detaylı. Tabi ki kıyaslama yapacak olursak da IBM in Tivoli ürünleriyle ilgili detaylı bir bilgi almak isterseniz bunlarla ilgili doküman, kaynak bulabileceğiniz tek adres o da http://publib.boulder.ibm.com/infocenter. Tabi ki İngilizce de gerekiyorJ

 

IBM Tivoli (ITNM) ürünü ne iş yapar

 

ITNM kısa adıyla,  networkümüzde bulunan cihazlarımızın discover işlemlerini yapar. Bunlarla ilgili sıkıntıları monitör etmemize ve eğer ki networkümüzde 100,200 değil 1000,2000 tane router, switch imiz varsa işte bu noktada devreye girer ve bu cihazlarla ilgili detaylı bilgiye ulaşırız.

Sponsor

 

Ana ekran görüntüsü

 

 image001


 

 

 

Öncelikle şuna da açıklık getirmek gerekirse bu tarz ürünlerde kullandığımız terimler açısından Microsoft tarafında da olsun ajan kelimesini kullanırız, “ajanı gönderdik mi, kullanıcı ajanı yedimi, aldı mı?” vb. nedir bu ajan sorusuna cevap vermek gerekirse ajan dediğimiz durum şu:

 

Hangi olayı monitör etmek istiyorsanız networke ekliyorsunuz ve makine onu ilgilendiren scripti buluyor ve çalıştırıyor diyebiliriz.

 

ITNM kurulum işlemleri ve gereksinimler

 

ITNM kurulum aşaması ise size kalmış. İster Microsoft işletim sistemlerine ITNM kurabilirsiniz ya da Linux tabanlı bir işletim sistemine. Şu dipnotu da düşmekte fayda var. Eğer ki centos, ubuntu tarzı işletim sistemlerine kuracak olursanız destek alma ihtimaliniz çok zayıf, hatta yok diyebilirim. Bu nedenle Red Hat sürümlerine kurmanızda fayda var.

 

Linux kullanmayı bilmiyorsanız direk Microsoft işletim sistemi üzerine kurabilirsiniz. Tabi bunu Microsoft taki gibi direk download etme şansınız yok. Partner üyeliği gerekiyor, sonrasında ise gerekli tool ları indirip deneyebilirsiniz.

 

Kullanılan Portlar

 

Kullandığı portlardan biraz bahsetmek istiyorum. ITNM network teki cihazları discover ederken kullandığı port SNMP portudur yani 161 nolu port.

 

Tabi ki kullandığı diğer portlar ise 22-23-161-162-16310 http(Default port for the Tivoli Integrated Portal.) ve 16311 https (Default secure port for the Tivoli Integrated Portal.). Eğer ki ITNM’e TIP(Tivoli Integrated Portal) web ara yüzünden bağlanmak istiyorsanız bu portların açılması gerekiyor.

 

 

Diğer bir konu ise şu. Firmaya gittiniz haydi kuruluma başlayayım durumu söz konusu değil. Öncelikle o firmadaki network yapısını bilmeniz gerekiyor. Neden mi? ITNM’in işi neydi? Network cihazlarını discover etmek, discover etmek için hangi portu kullanıyor SNMP portunu. Discover edeceği makinelerin snmp portlarının açık olup olmadığını kontrol etmeniz ya da oradaki networkten sorumlu kişiye check ettirmeniz gerekiyor. Tabi ki check ettirdiğinizde snmp nin açık demesi yetmeyecektir. Eğer ki o firmada bir firewall varsa ve sizde o makineye ulaşamıyorsanız bunu o işle ilgilenen kişiye kanıtlamanız gerekecektir. Yoksa oradaki işiniz hiç bitmeyecektirJ.

 

Biraz network bilgisi gerekeceğinden emin olabilirsiniz.

 

 

image002

 

 

Bir üstteki ekranda iç networkte discover edilen cihazların hangi subnette bulunduğunu ve o subnette hangi makinelerin bulunduğunu görebilirsiniz. Şunu da belirtmek isterim ki ITNM serverlarınızı discover etmez! Kavuniçi rengiyle belirtmiş olduklarım ise o networkteki herhangi bir cihaza erişemediğimi, discover edemediğini gösterir. Muhtemelen o subnetteki cihazlara erişim bir yerlerde engelleniyor diyebiliriz ya da o subnette bir cihaz yok.

 

 

image003

 

 

Diğer kırmızı olanlar ise, bize ITNM in sağlıklı çalıştığını gösteriyor diyebiliriz. ITNM görevi de bu zaten değil mi? Bize network cihazlarındaki hataları gösterir yani monitör eder. Hangi ip de ne sorun olduğunu aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

 

 

image004

 

 

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle,

 

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın