Anasayfa » IBM San 24B San Switch Firmware Güncelleme İşlemi

Makaleyi Paylaş

IBM

IBM San 24B San Switch Firmware Güncelleme İşlemi

Bu yazımız da artık günümüzde yaygın olarak kullanılan SAN switch in versiyon güncelleme işlemini anlatacağım. İşlemler genel olarak diğer marka switchlerde de hemen hemen aynıdır. Ben bu yazımızda IBM 24B serisinin güncelleme işlemini anlatacağım. Bu versiyona geçmemdeki sebep Windows 7 ve Windows 8 üzerinden cihazı java hatası nedeni ile yönetemiyordum bundan dolayı versiyon güncellemesi yapacağım.

Bu işlem için hayatımıza yaygın olarak giren putty yazılımına ihtiyacımız bulunmaktadır. Güncelleme işlemini putty ile yapacağız. İlk önce putty ile cihaza bağlanıyoruz.

clip_image001

Kullanıcı adı default da admin şifre ise : password olarak cihaza login oluyoruz.

clip_image002

Cihaza login olduktan sonra version komutu ile mevcut versionu muzu görüyoruz.


clip_image003

Mevcut versiyonumuz V7.0.2.e biz cihazımın versiyonunu V7.1.2.a yükselteceğiz. Bu işlem için IBM in sitesinden gerekli versiyonu indireceğiz. Karşımıza gelen sayfadan 7.X.Frimware olan bölümü seçiyoruz.

http://www-933.ibm.com/support/fixcentral/swg/selectFixes?parent=Fibre%2Bchannel%2Bswitches&product=ibm/StorageAreaNetwork/SAN24B-4+Switch+(2498-B24)&release=7.x&platform=All&function=all

clip_image004

Site bizi üretici firma olan brocadenin sitesine yönlendirecek ilgili link aşağıdaki gibidir.

http://ibm.brocadeassist.com/public/FabricOSv7xRelease

clip_image005

 

Karşımıza SAN switch e kurabileceğimiz versiyonların olduğu bir sayfa gelecek biz burada kuracağımız versiyonun Windows ile biten isimli dosyasını indireceğiz.

clip_image006

İlgili linki tıkladığımızda bizden bir mail adresi ve doğrulama isteyen bir ekran gelecek burada kurumsal mail adresi yazılması gerekmekte.

clip_image007

Daha sonrasında karşımıza gelen ekranda ilgili bilgileri doldurmamız ve anlaşmayı kabul etmemiz gerekmektedir.

clip_image008

Karşımıza gelen en son ekranda ise son kullanıcı anlaşmasını kabul ettiğimizde indirme işlemi başlamaktadır.

clip_image009

Dosyayı indirdikten sonra ortamınızda bulunan Ftp server dizinine zip den çıkartıp atmanız gerekmektedir. Ben bu işlemi FileZilla Ftp programı ile yapacağım.

Putty üzerinden firmwaredownload komutu ile güncelleme işlemine başlıyorum. Server name kısmına ftp serverin ip adresi yada ismini yazıyoruz, username kısmına ftp kullanıcı adını yazıyoruz, Filename bölümüne zir den çıkardığımız klasör ismini yazıyoruz, en sonda ise bu işlemi hangi protokol ile yaptığımız soruyor burada FTP yi seçiyoruz en son olarak bizden şifre verdi isek ftp kullanıcısına onu yazıp onaylıyoruz.

clip_image010

İlgili paketi kontrol ediyor ve işlemi başlatmak için bizden onay istiyor.

clip_image011

Ve upgrade işlemi aşağıda görüldüğü gibi başlamış durumdadır.

clip_image012

Ve güncelleme işlemi aşağıda görüldüğü üzere bitmiştir.

clip_image013

Tekrardan versiyon komutu ile kontrol ettiğimizde cihazımın versiyonun güncellendiğini görebiliriz.

clip_image014

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>