Anasayfa » IBM Lotus Domino Web Access – Kullanıcı Web Erişimi

Makaleyi Paylaş

IBM

IBM Lotus Domino Web Access – Kullanıcı Web Erişimi

Önceki makalemizde “IBM Domino Server 8.5.2 üzerinde Yeni Kullanıcı Oluşturma” sayesinde yeni kullanıcı oluşturmayı görmüştük şimdi ise IBM Lotus Domino Server üzerinde kullanıcıya web Access izni yani web tarayıcısı üzerinden mail kutusuna erişim hakkı vereceğiz. Peki neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyuyoruz. IBM Domino Server 8.5.2 Yeni Kullanıcı Oluşturma konu başlıklı makalemizde şekil-07 den hatırlayacağımız üzere kullanıcı parolası belirlerken kullanıcıyı internet erişimi sağlaya bilmesi için set internet password seçeneğini işaretlememiştik. Bu kullanıcı sadece Lotus Notes üzerinden mail alıp gönderebilecekti. Şöyle düşünelim oysaki bu kullanıcımız masa üstü bir pc kullanmakta ve bu bilgisayarını yanında taşıyamamakta o zaman kullanıcımız dışarıda olduğunda veya seyahatte olduğu zaman mail kutusunu kontrol edemeyecek bu demek oluyor ki iş süreçlerinin uzaması hatta müşteri kaybına bile neden olacaktır. Bu durumu engellemek adına kullanıcımızın mail adresini dışarıya açmamız gerekmekte isterseniz bunu ufak bir uygulama ile pekiştirelim. 


 

image001

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-01

People & Groups (Kişiler ve Gruplar) sekmesine gelerek By Organization seçelim ve sağ tarafta açılan kullanıcılarımızı görebiliriz. Web erişimi vermek istediğimiz kullanıcıyı seçerek çift tıklayalım.

 

 

image002

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-02

Görüldüğü gibi kullanıcımızın tüm özellikleri karşımızda

Sponsor

 

 

image003

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-03

Sol üstte bulunan altı kırmızı ile çizilmiş bölüm Edit Person (Kişiyi Düzenle) tıklayalım.

 

 

image004

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-04

Edit Person düğmesine bastıktan sonra Internet password başlığının hemen yanında Enter Password belirecektir. Enter Password butonuna basalım. Unutmadan şunu belirtmek istiyorum. Oluşturduğumuz kullanıcımızın bir web tarayıcısı üzerinden maillerine ulaşabilmesi için gerekli kullanıcı adı Short name/UserID bölümünde olan dparlakyigit bizim kullanıcı adımızı temsil etmektedir.

 

 

image005

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-05

Karşımda Enter http Password seçeneği gelmekte yapımıza uygun bir parola girdikten sonra OK butonuna basalım.

 

 

image006

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-06

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi kullanıcımızın şifresini oluşturmuş bulunmaktayız. Hemen Enter Password altında bulunan şifrelenmiş bir şifre yani bu kullanıcının parolası değildir. Sadece kullanıcının parolası şifrelenmiş bir şekilde görünmektedir. Bu demek oluyor ki sistem yöneticisi dahil olmak üzere kullanıcının parolasını görememekte.

 

 

image007

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-07

Kullanıcı parolamızı oluşturmuş bulunmaktayız. Son olarak Save & Close diyerek yapacağımız bir işlem yoksa tabii kullanıcıyı kaydedip kapatmış olacağız. Kullanıcının web tarayıcısı üzerinden mailbox yani mail kutusuna erişebilmesi için gerekli ayarlamalar sadece bu kadar şimdi ufak bir test yapalım ve kullanıcımız internet tarayıcısı üzerinden mail kutusuna ulaşabiliyor mu ? bir bakalım.

 

 

image008

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-08

İnternet tarayıcımız üzerine gelelim ve mail.domain.com ismimizi yazalım. Mail kutumuza erişim sağlayabilmemiz için bizden kullanıcı adı ve parolamızı isteyecektir. Gerekli bilgileri girelim.

 

 

image009

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-09

Görüldüğü gibi kullanıcımızın mail kutusu açılıyor.

 

 

image010

 

 

IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi)-10

Artık kullanıcımız mail kutusuna erişmiş durumda artık gelen maillerini dışarıdan yani bir web tarayıcısı üzerinden maillerini okuyabilecek ve mail alışverişinde rahatlıkla bulunabilecek. IBM Lotus Domino Web Access (Kullanıcı Web Erişimi) konu başlıklı makalemde IBM Lotus Domino Server üzerinde kullanıcıya web Access izni yani web tarayıcısı üzerinden mail kutusuna erişim hakkını nasıl verdiğimizi anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka makalelerde tekrar görüşmek ümidiyle..

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın