Anasayfa » IBM Flash Sistem 810 Storage – Urun inceleme – Konfigurasyon – LUN Olusturma – Sunuculara LUN Ekleme ve Performans Testi

Makaleyi Paylaş

IBM

IBM Flash Sistem 810 Storage – Urun inceleme – Konfigurasyon – LUN Olusturma – Sunuculara LUN Ekleme ve Performans Testi

Merhabalar Değerli meslektaşlarım bu makalemizde sizlerle IBM’in ürettiği ve SATA, SAS, SSD gibi disk teknolojilerini geride bırakan “FLASH CARD SYSTEM” yeni nesil Performans Storage olarak lanse ettiği “IBM FLASH SYSTEM 810” ürününü tanıtacak, konfigürasyon,  LUN oluşturma, Hostlara LUN bağlama gibi temel işlemlerin yanı sıra, gerçek disk alanı üzerinde veri Okuma/Yazma  Performans testi  yapacağız.

 

Bu cihaz daha fazla I/O performansına ihtiyaç duyulan sistemler için geliştirilmiş, bana göre storage görünümlü Cache  Memory cihazıdır.

Şimdi bölüm bölüm işlemlerimizi yapalım,  1.Bölüm ile başlıyoruz;

 

Bölüm 1 : (Ürün İncelemesi ve Temel konfigürasyon)


 

İlk olarak size cihazın fiziksel yapısını tanıtmak istiyorum.

 

·         Cihaz 1U alan kaplayan bir kasa yapısını sahiptir.

clip_image001

·         24 adet 480 GB FlashCard tan oluşan cihazın kasa içi ise aşağıdaki gibidir.

clip_image003

 

·         Cihazın içerisinde bulunan 480 GB kapasiteli Flash Card lardan birine ait görsel aşağıdadır.

clip_image004

Temel olarak cihazın fiziksel görüntüsü hakkında bilgiler paylaştıktan sonra şimdi ise cihazın kullanıcı arayüzüne bağlanıp ilk ayarlamaları yapıp cihaz içindeki bölümleri inceleyeceğiz.

 

 

clip_image006

·         İlk olarak cihazın IP adresi, User ve Password bilgileri ile sisteme giriş yapıyoruz.

 

clip_image008

·         İlk olarak karşımıza yukarıdaki ana yönetim ekranı gelmektedir.

 

clip_image010

·         İlk bölümde Cihaz ile ilgili kapasite, Firmware versiyonu, Host name, IP adres gibi bilgileri görebiliyoruz.

 

·         Yine bu bölümden Cihazı kapatıp açabildiğimiz gibi cihaz üzerinde yapılan konfigürasyon dosyasını kaydetme ve restore etme gibi işlemleri yapabiliyoruz.

 

 

clip_image012

·         Yukarıdaki Şekilde Storage Menüsü altından Flash Sistemin içerisindeki Fiziksel Flashcardları görebiliyoruz ve bu kartların her birinin çalışma durumunu performansını ve kapasitelerini görebiliyoruz. Ayrıca Storage ait storagemode, free ve total kapasiteyi görebiliyoruz.

 

clip_image014

 

·         Yukarıdaki şekil konfigürasyon sürecinde en önemli ayrıntılardan birinin ayarlandığı bölümdür.

·         Flash Sistemin çalışacağı modu belirliyoruz. Disklerideki RAID konfigürasyonu gibi düşünebilirsiniz.

Şimdi bu odları kısaca açıklayalım.

+ MaxCapacity Storage Mode:  Bumod tüm flash kartları biraraya getirilerek en fazla kapasite sağlar ancak veri güvenliği açısından yedeklilik sağlamaz. (RAID 0  gibi düşünün)

 

+ Active Spare Storage Mode: Bumod da ise 1 tane flash kart “Spare” olarak bekletilir ve diğer kartlardan kullanım alanı oluşturulur. (RAID 5 gibi düşüne biliriz)

 

+ JBOF Storage Mode : Bumod da ise her bir flash kart bir LUN olarak kullanılıyor.

 

+ Data Acqusition Storage Mode : Bumod da ise tüm flash kartlardan sadece bir LUN oluşturuyor.

 

Bundan sonrası tamamen ihtiyacınıza göre yapacağınız tercihtir.

 

Ben burada “Active Spare Storage Mode” seçerek konfigürasyonumu yapıyorum. “Next” Butonu ile devam ediyorum.

 

 

clip_image016

·         Yukarıdaki şekilde Admin şifresini girdikten sonra konfigürasyonu tamamlıyoruz.

 

clip_image018

·         Yukarıdaki şekilde storage bölümünde 24 adet flash kart olduğunu görüyoruz ve her bir flaş kart a ait detay bilgileri görebiliyoruz.

 

clip_image020

·         Yukarıdaki şekilde “Interfaces” bölümünde Host Bus Adaptör ve üzerindeki Fiber Channel portların durumlarını görebiliyoruz.

 

 

clip_image021

·         Yukarıdaki şekilde Fiber Channel portların konfigürasyonu yapabiliyoruz.

 

 

clip_image023

·         Yukarıdaki şekilde “Environmental” bölümünde storage sistemimize ait ısı, güç, fan ve batarya durumlarını takip edebiliyoruz.

 

clip_image025

·         Yukarıdaki şekilde “Temprature” bölümünü inceliyoruz, bu bölümde storagesistemimizdeki portlar, flash kartlara ait ısı durumlarını takip edebiliyoruz.

 

clip_image027

·         Yukarıdaki şekilde ”Power” bölümünü inceliyoruz, bu bölümde storage sistemimize ait güç bilgilerini takip edebiliyoruz.

 

clip_image029

·         Yukarıdaki şekilde “Fans” bölümünü inceliyoruz, bu bölümde storage sistemimiz üzerindeki fan ların durumunu takip edebiliyoruz.

 

clip_image031

·         Yukarıdaki şekilde “Battery” bölümünü inceliyoruz, bu bölümde storage sistemimiz üzerindeki bataryaların durumunu takip edebiliyoruz.

 

clip_image033

·         Yukarıdaki şekilde “Management” bölümünde storage sistemimize ait Network, Date/Time, Frimware ve Users gibi yönetimsel işlemleri yapabiliyoruz.

 

clip_image035

 

·         Yukarıdaki şekilde “Services” bölümünde storage sistemimize ait SNMP, Support ve Mail gibi servisler ile ilgili yönetimsel işlemleri yapabiliyoruz.

 

clip_image037

·         Yukarıdaki şekilde “Statistic” bölümünde storage sistemimize ait takip etmek istediğiniz bilgiler için istatistik ve grafikler oluşturabileceğiniz bölümdür.

 

 

clip_image038

 

·         Yukarıdaki şekilde “Add” butonu ile istatistik olarak takip edip grafiksel görüntü almak istediğiniz bilgileri seçebilirsiniz. Ben burada Host Bus adaptördeki fc-1a Fiber Channel port üzerindeki “Read Bandwidth” “WriteBandwidth”“Read IOspersecond”“WriteIOspersecond”“Read Queue Depth”“Read Queue Depth” alanları ekledim.

 

 

clip_image040

 

·         Yukarıdaki şekilde fc-1a portu için eklemiş olduğum bilgiler doğrultusunda; Veri Okuma/Yazma Bant Genişliği, saniyelik veri Okuma/Yazma hızı ve Veri Okuma/Yazma için oluşan kuyruk gibi bilgileri hem rakam hem de grafiksel olarak monitör etme imkanımız oluyor.

 

clip_image042

 

·         Yukarıdaki şekilde “Statistic” bölümü altında “Overview” seçeneğinde ise Flash sistem üzerindeki anlık veri yazma boyutu ve hızını takip edebildiğimiz bir monitör ekranı görebiliyoruz.

Böylelikle Sistem incelemesi ve temel konfigürasyon adımlarını tamamlamış bulunmaktayız.

 

Bölüm 2: (LUN oluşturma, Sunuculara LUN ekleme, Monitör Konfigürasyon  )

Bu bölümde ise Flash sistem üzerinde LUN oluşturma, LUN ları Hostlara ekleme ve Sistem performansını takip etmek için monitör ayarları yapma gibi teknik işlemler yapacağız.

 

İlk olarak Flash sistemimiz üzerinde bir LUN oluşturarak başlayalım.

 

clip_image044

 

·         Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi “Logical Units” bölümünü seçiyoruz ve “Create Logical Unit” seçeneğini seçiyoruz.

 

clip_image045

 

·         Yukarıdaki şekilde bize LUN oluşturma hakkında bazı bilgiler veriliyor, “Next” butonu ile devam ediyoruz.

 

clip_image047

 

·         Yukarıdaki şekilde; oluşturacağımız LUN adı, LUN ID, Size ve Sector Size bilgilerini girdikten sonra “Next” butonu ile devam ediyoruz.

 

clip_image049

 

·         Yukarıdaki şekilde; oluşturduğumuz LUN a ait özet bilgileri görüyoruz, ayrıca “Confirm above configuration changes” kutucuğunu işaretleyerek şuana kadar yaptığımız değişiklikleri onaylıyoruz.

·         Finish” butonu ile TEST-LUN-01 isimli LUN oluşturma işlemini tamamlıyoruz. 

 

clip_image051

 

·         Yukarıdaki şekilde; oluşturmuş olduğumuz TEST-LUN-01 isimli LUN u başarılı bir şekilde oluşturduğumuzu görüyoruz.

 

Şimdi ise oluşturmuş olduğumuz bu LUN u Hizmet veren sunucularımızdan birine map ederek bu disk alanını kullanmasını sağlayalım.

·         İlk olarak yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere TEST-LUN-01 isimli LUN u seçtikten sonra “Access” butonuna basarak LUN u bir sunucuya disk alanı olarak bağlamaya başlıyoruz.

 

 

 

clip_image052

·         Yukarıda şekilde; Bu işlem ve ilgili portlar hakkında bilgiler verilmektedir, “Next” Butonu ile devam ediyoruz.

 

 

clip_image054

·         Yukarıdaki şekilde; Flash Sistem 810 cihazımız üzerindeki Host Bus kartlar üzerinde Fiber Channel bağlantı ile aktif olan portları görmekteyiz.

·         Daha önce SAN Switch üzerinde yapılan Zone konfigürasyonu ile flash sistem ve sunucular arasındaki bağlantıdan kaynaklı sunucu isimlerini görmekteyiz.

·         Ben burada “esxi-dell-r820” isimli sunucuya ait path leri Assigned kısmına ekliyorum.

 

clip_image056

·         Yukarıdaki şekilde; burada “esxi-dell-r820” isimli sunucuya ait “Assigned” ettiğim pathleri görmekteyim ve” Next” butonu ile devam ediyorum.

 

clip_image058

 

·         Yukarıdaki şekilde; “esxi-dell-r820” isimli sunucu için TEST-LUN-01 LUN u eklediğimiz path’ler görünmektedir.

·         Confirm above configuration changes” kutucuğunu işaretleyerek şuana kadar yaptığımız değişiklikleri onaylıyoruz.

·         Son olarak bu işlemden emin olduktan sonra” Finish” butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

Böylelikle oluşturduğumuz “TEST-LUN-01” isimli LUN u “esxi-dell-r820” isimli sunucuya disk alanı olarak kullanabilmesi için bağlamış olduk.

 

Bölüm  3 :  (Performans Testi)

Şimdi ise bu bölümde Flash Sistem 810 üzerinde oluşturduğumuz ve Flash Card’lardan oluşturduğumuz bu LUN üzerinde veri yazma okuma hız testi yapacağız.

Bu testi değerli ekip arkadaşım Fatih ÖZYALÇIN’ ın yönettiği Citrix sanallaştırma platformu üzerinde gerçekleştiriyoruz, desteğinden dolayı kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

 

 

clip_image060

 

·         Yukarıdaki şekilde; bu test için kullanılan sunucuları ve teknik detayları görmektesiniz. Testte kullanılan data boyutu ve detay bilgiler şunlardır;

 

§  8 adet sunucu,

§  Sector size olarak, Seq, 512K, 4K ve 4K QD32 her biri ayrı ayrı ve aynı anda kullanılmıştır.

§  Yazma ve Okuma işlemi için 500 MB lık bir dosya kapasitesi belirlenmiştir.

§  Her sunucuda bu işlem okuma ve yazma ayrı ayrı olmak üzere 5 er defa tekrarlanmıştır.

Genel olarak yapılan işlemi ifade edecek olursak;

1 sunucuda 500 MB lık bir dosya 4 farklı sektör size ile 5 er defa ayrı ayrı okuma ve yazma işlemini aynı anda yapıyor. Bu işlem 8 sunucuda aynı başlatılarak aşağıdaki sonuç elde edilmiştir.

 

 

clip_image062

 

§  Yukarıdaki monitör ekranında aldığımız test sonuçlarını görmekteyiz;

 

§  Saniyede 684 MB/s ve 102.038 IO/s veri Yazma/Okuma seviyesine ulaştığımızı görmekteyiz.

 

 

Sonuç olarak bu makalemizde IBM FLASH SYSTEM 810 yeni nesil storage sisteminin;

§  Ürün incelemesi,

§  Temel konfigürasyon,

§  Teknik konfigürasyon,

§  Disk alanı oluşturup sunuculara bağlanması,

§  Monitör konfigürasyon,

§  Performans testi

Süreçlerini aktararak tabiri caizse sizlere “Anahtar Teslimi Makale” sunmuş olduk.

Siz değerli meslektaşlarıma fayda ve farkındalık sağlaması dileğiyle.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>