Anasayfa » IBM Ds 4700 Storage Configuration Storage Partitioning

Makaleyi Paylaş

IBM

IBM Ds 4700 Storage Configuration Storage Partitioning

Storage Partitioning işlemi ile daha önceden oluşturmuş olduğumuz Host ve Host Gruplara ve tekrardan daha once oluşturmuş olduğumuz array ve Lun’ ları bağlayıp Storagemiz üzerinde ki diskleri kullanıma hazır duruma getireceğiz.

IBM ds 4000 ürün ailesi çok sayıdaki host ve host gruplara bağlantı gerçekleştirilmek için dizayn edilmiş bir storagedir. IBM Ds 4700 storage aynı host’a (stand alone), host grubuna (Cluster ) oluşturulmuş bağlanabilmektedir.

Storage üzerinde bulunan Array ve Lun’lara, Storage Partitioning lisansı olmadığı zaman varsayılan lisans ile tek bir Host veya Tek bir FailOver Cluster system bağlantı kurabilmektedir.

İlave ekleyecek olduğumuz lisanslar ile Storagemiz üzerine bağlantı kuracak olan Host ve Host grup sayısını arttırabilmekteyiz. IBM Ds 4700 Serisi Model 70A ve Model 72A Storage üzerine ekleyebileceğimiz lisans sayısı ve bağlantı kurabileceğimiz Host ve Host grup sayısı 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128’ dir. IBM Ds 4700’ ün desteklemiş olduğu en fazla host login sayısı 640 ‘ dir. (Ds4800 için bu değer 2048’ dir.)

Sponsor

 

DS4700 (1814-70H) ve DS4700 (1814-70A) modeli üzerinde default olarak 2 Lisans gelmektedir.

DS4700 (1814-72H) ve DS4700 (1814-72A modeli üzerinde default olarak 8 lisans gelmektedir.

 

Bu sayıdaki değerlere ulaşabilmemiz için Storage Manager V10.10 ve üzeri, Storage firmware versiyonu V7.10 ve üzeri olma zorunluluğu bulunmaktadır. (Ds 4800 Serisi storage 512 Storage Partitions’a ulaşabilmektedir.)

Storagemize erişim sağlayan bütün Host ve host gruplar, storagemiz üzerinde bulunan LUN’ lara erişim yapabilmektedirler. Storage partitioning’ in burada ki görevi oluşturmuş olduğumuz Lun ve Lun’ lara belirlemiş olduğumuz Host veya Host Grupların erişimini sağlamaktır. Kısaca Lun’ larımızı sadece belirlediğimiz hostların kullanması için ayırır.

 

image001

 

Storage Partitioning işlemini gerçekleştirebilmek için IBM System Storage Ds4000/FAStT Storage Manager 10 (Subsystem Management) yönetim arayüzüne giriyoruz. Üst menülerden Mapping View sekmesini tıkladığımızda Topology altında Storage Partitioning bileşenlerini görebilmekteyiz. Bu bileşenler  

·        Hosts groups  

·        Hosts  

·        Host ports  (Host system üzerinde ki Host bus adapter (HBA) ‘ nın Fibre channel Portudur. Bu port WWN (worldwide name) numarası ile belirlenir. Her bir HBA’ nın WWN’ numarası farklıdır.) Bir host bir ve daha fazla host Port içerebilmektedir. Eğer bir Host üzerine redundant (tavsiye edilen yedekli bağlantı) HBA varsa bağlantı host içinde görülecektir.

·        Logical drive mappings’ dir.

Daha once oluşturmuş olduğumuz Host Grup w2k8HvFoHostGroup üzerinde sağ tuş Define\Storage Partitionig butonuna basıyoruz.

 

image002

 

Storage Partitioning sihirbazı açılıyor. Next butonu ile devam ediyoruz.

 

image003

 

Select Host Group or Host bölümünde, daha önceden oluşturmuş olduğumuz Host’ ları veya Host Gruplarını bağlayabilmekteyiz. Bizler FailOver Cluster ihtiyacımız için bağlantı yapacağımız için Host Group bölümünde w2k8HvFoHostGrup isminde ki Host Grubumuzu seçiyoruz ve Next butonu ile devam ediyorum.

 

Eğer sadece belirli bir host’ u bağlayacak olsaydık alt bölümden Host’ ları seçebilirdik.

 

Storage Partitioning lisanslaması hakkında özet bir bilgi vermem gerekirse Host Grup içinde kaçtane host olursa olsun sahip olduğumuz lisansdan sadece 1 tanesini kullanmış olacaktık. Host grubumun içinde w2k8hvFONod1 ve w2k8hvFONod2 isminde iki farklı Host’ um bulunmakta. Bu gurubun içinde 14 tane daha Hostum olsaydı (windows failover cluster servisinin desteklemiş olduğu en fazla Nod’ sayısı olduğu için 16 örneğini verdim) lisans kullanımımda bir değişiklik olmayacaktı. Kullanacak olduğum lisans veya ihtiyacım olacak lisans sayısı sadece 1 dir. Fakat tek bir host seçseydim yani fail over yapmayacak olsaydım ve hostlarıma ayrı ayrı bağlasaydım iki tane lisansım kullanılacaktı.

 

Fail over ortamı içinde host sayısı kaç olursa olsun kullanılacak lisans sayısı sadece 1’ dir. Her bir host bağlantısında her bir host için ayrı lisansa ihtiyacım bulunmaktadır.

 

image004

 

Select Logical Drivers/LunS bölümünde, Host Grubumuza bağlayacak olduğumuz Lun’ ları seçiyoruz. Daha önceden Hazırlamış olduğumuz Lun’ ları Logical Drive ve Lun assignment bölümünde Select logical drive altında görebilmekteyiz. Bu Lunlarımızın hangisini Host veya Host grubumuza bağlayacaksak Add butonu ile Logical Drives to include in partition bölümüne taşıyoruz. Lun numaraları hangi Lun’ un öncelikli olarak Host üzerinde sıralanacağını göstermektedir. Finish butonu ile sihirbazımızı bitiriyoruz.

 

image005

 

Storage Partitioning işlemini başarılı bir şekilde tamamladık ve Ok butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

 

image006

 

image007

 

IBM System Storage Ds4000/FAStT Storage Manager 10 (Subsystem Management) bölümünde Mapping View alanine control ettiğimiz zaman oluşturmuş olduğumuz Storage Partitioning’ I görebilmekteyiz. Sağ bölümde Defined Mapping bölümünden bağlanılan Lun’ ları görebilmekteyiz.

 

image008

 

Storagemiz üzerinde yapacak olduğumuz işlemler bu kadar olup, Hostlarımıza bağlamış olduğumuz Lun’ ları kullanıma hazır duruma getirmek için sunucularımıza erişiyoruz.

Disk yönetimini açıp disklerimizi buldurtuyoruz. Bulunan disklerimiz ilk başta Offlinedurumdadır. Disklerimizi Online duruma getiriyoruz.

992 Mb boyutunda ki Disk 1olarak görülen Lun’ umuz öncelikli durumda. Nedeni ise Select Logical Drivers/LunS bölümündebu lun’ umuz için Lun numarası olarak 1 atamıştık. 2787 Gb boyutunda olan ikinci Lun’ umuza ise Lun numarası olarak 1 atadığımız için disk 2 olarak serverlarımız üzerinde görülmektedir.

image009

Online duruma getirmiş olduğumuz disklerimi formatladıktan sonra kullanıma hazır duruma gelecektir. Format işlemini herhangi bir hostumuz üzerinde yapmamız yeterlidir. Lun’ lar host grup’a izin verildiği için format işlemi diğer host tarafından otomatik olarak algılanacaktır. Driver Letter (harf sürücüleri farklılık gösterebilir. Bunu manuel olarak değiştirebiliriz) farklılık gösterebilir.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın