Anasayfa » IBM Ds 4700 Storage Configuration Disk Uygulamaları Bölüm 2 HotSpare Disk

Makaleyi Paylaş

IBM

IBM Ds 4700 Storage Configuration Disk Uygulamaları Bölüm 2 HotSpare Disk

Bir başka disk uygulaması Hot Spare Coverage’ dir. Bu uygulama ile daha önceden oluşturmuş olduğumuz array’I korumak için Hot Spare disk ekleyeceğiz.

Hot Spare disk bir anlamda bizlerin güvencesi olacaktır. Raid Arrayin üyesi olan disklerden herhangi bir tanesi arızalı duruma gelirse Hot Spare olarak belirlemiş olduğumuz diskimiz, arızalı duruma gelen diskimizin yerine devreye girecektir. Bu disk Array’ imizde ki parity disk gibi değildir. Hot Spare olarak Raid teknolojisi haricinde bir güvence elde etmekteyiz.

image001

Raid arrayimiz içinde bulunan disklerden bir tanesi arızalı duruma gelirse ve hot spare diskimiz olmazda Parity diskimiz nedeniyle sistem çalışmaya devam edebilir.Fakat array içinde birden fazla disk (raid level’e göre değişir) arızalı duruma gelirse Raid array bozulur. Raid arrayin içinde bulunan arızalı duruma gelen diski acil olarak değiştirmemiz gerekir. Sistem arızalı disk ile yavaş ve arıza uyarısı vererek çalışmaya devam edecektir. Bizden arızalı diski değiştirmemiz için işlem yapmamızı bekleyecektir. Eğer array koruması için bir hot spare disk ayırdıysak Raid arrayi hata durumuna düşmeden çalışmaya devam edecektir. Hot spare disk arızalı disk ile otomatik olarak yer değiştirecektir. Bu seçimi yapmamızda ki neden Felaket anlarını bazen farkedemeyebiliriz. Veya arızayı farketsek bile acil olarak uygun diski bulamayabiliriz. Bu sebepten ötürü hot spare diskler bizler için bir güvence, garantidir.

IBM System Storage Ds Es (Subsystem Management) yönetim arayüzünde, Logical bölümü altında Hot Spare disk ekleyecek olduğumuz Arrayimizi seçip üst menülerden Drive \ Hot Spare Coverage butonuna tıklıyoruz.


image002

View/change current hot spare coverage butonu ile daha önceden oluşturmuş olduğumuz Hot Spare diskleri ve arrayleri görebilir veya değiştirebiliriz.

Automatically assign drivers seçimi yaparsak system bizler için Hot Spare disk atayacaktır.

View/change current hot spare coverage bölümünü seçip Ok’ diyoruz.

image003

FC disk kümesinden oluşturulan Array0 isminde ki Raid 5 teknolojisi ile yapılandırılmış arrayimiz için daha önceden bir hot spare disk oluşturmuştuk ve bunu görebilmekteyiz.

Array Protected : Yes olarak görülmektedir.

Hot spare diski oluştururken, tek bir hot spare diski birden fazla array için hazır durumda bekletebiliriz. Sata disk gruplarından oluşturulan bir Raid Arrayin Host spare’ si Sata, FC disk guruplarından oluşturulan bir Raid Array’ in hot sparesi FC olmak zorunluluğu vardır.

image004

Sata disk kümesinden oluşturulan Array1 isminde ki Raid 5 teknolojisi ile yapılandırılmış arrayimiz için bir hot spare disk yoktur.

Array Protected : NO olarak görülmektedir.

Array1 seçili durumdayken Assign butonuna basıyoruz.

image005

Assign Hot Spare bölümünde ekleyebileceğimiz diskleri görebiliyoruz. 16 numaralı slotda takılı olan diskimizi seçiyoruz ve Ok butonuna basıyoruz.

image006

Operasyon sonarasında her iki farklı disk teknolojisini (FC ve Sata)kullanan arraylerimiz için iki farklı Hot Spare disk eklemiş olduk.

image007

IBM System Storage Ds Es (Subsystem Management) yönetim arayüzüne girip Physical bölümüne geçiş yaptığımız zaman storagemiz üzerinde takılı bulunan disklerin durumlarını görebilmekteyiz. 1 numaralı slot ve 16 numaralı slotlarımız Hot Spare olarak yapılandırıldığını görebilmekteyiz.

image008

Hot Spare yapılandırılmasını iptal etmek için IBM System Storage Ds Es (Subsystem Management) yönetim arayüzünde, Logical bölümü altında Hot Spare diski iptal edeceğimiz  Arrayimizi seçip üst menülerden Drive \ Hot Spare Coverage butonuna tıklıyoruz.

View/change current hot spare coverage bölümünü seçip Ok’ diyoruz.

Hot Spare olarak yapılandırdığımız ve iptal edeceğimiz diski seçip Unassign butonuna basıyoruz.

image009

Confirm Unassigned Hot Spare bölümünde yes yazıyoruz ve ok butonuna basıyoruz.

image010

image011

Seçmiş olduğumuz disk Hot Spare özelliğinden kurtulmuş ve kullanılmak üzere hazır duruma geçmiştir.

image012

Hot Spare disk uygulamasını Şiddetle tavsiye edecek olduğum Raid Teknolojisi Raid 0’ dir. Bilindiği gibi Raid 0 Teknolojisi Parity disk içermeyen bir teknoloji olup Fault Tolerance özelliği bulunamaktadır. Güvenliği barındırmayan ve tamamen performansa dayalı çalışan bir Raid Teknolojisidir. Raid 0 Teknolojisi üzerine oluşturmuş olduğumuz bir Arrayimiz içinde, disklerden bir tanesi arızalı duruma gelirse eğer Array içinde barınan verilerimiz (uygulama ve datalar için bu teknoloji zaten önerilmez) ulaşılmaz duruma gelecektir. Hot Spare disk uygulaması ile Raid 0 teknolojisinde yapılandırılan bir arrayin korumasını sağlamanızı önermekteyim.

Fatih KARAALİOĞLU

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>