Anasayfa » IBM Ds 4700 Storage Configuration Disk Uygulamaları Bölüm 1 Raid Array Operasyonları

Makaleyi Paylaş

IBM

IBM Ds 4700 Storage Configuration Disk Uygulamaları Bölüm 1 Raid Array Operasyonları

 

IBM Storage ürünleri şirketimizin ihtiyaçlarına göre ölçeklenebilmektedirler. Şirket ihtiyaçlarımız büyüdükçe ve uygulamalarımız değiştikçe ve önem kazandıkça Storage üzerinde daha önceden oluşturmuş olduğumuz uygulamaları değiştirebilmekteyiz.

Bu makle içinde gerçekleştirecek olduğumuz uygulamalar , daha önceden oluşturmuş olduğumuz array’ lerin Raid Level (seviyelerini) değiştirmek, Mevcut bir array’e hotspare disk eklemek, Array’I silmek gibi işlemleri gerçekleştireceğiz.

image001

 

Yukarıda ki ekranda daha önceden oluşturmuş olduğumuz Raid 1 seviyesinde uygulanmış 1.8 Tb boyutunda ki kullanılabilir bir Array’I görebilmekteyiz.

Bu uygulamamızda ki senaryo Raid 1’ in güvenilmez yapısını değiştireceğiz. Bilindiği gibi Raid 1 teknolojisi  Parity  özelliği bulunmayan Performans için dizayn edilmiş bir Raid Teknolojisidir. Tercih nedenleri genellikle Pasif (backup, arşiv dataları vb..) dataların saklanacağı diskler için geliştirilmiştir. Parity olmadığı için disk kaybı bulunmamaktadır. Tavsiye edilmese bile serverlar üzerinde kullanım alanları daha çok Load Balancing Farmı içinde bulunan sunucular veya Fail Over Cluster içinde bulunan sunuculardır. Bu sunucular üzerinde kullanılma nedenleri Sunucuların yedekleri olduğu için performans nedeniyle seçilmiştir. IBM ds 4700 Storage , bu güvensiz disk teknolojisini  veri kaybı olmadan Raid 1’e yükseltmeye imkan vermektedir.


Raid 0 olarak yapılandırılmış arrayimizi Raid 1’ e yükseltmek için IBM System Storage Ds Es (Subsystem Management) yönetim arayüzüne giriş yapıp Logical Bölümünden Array 1 isimli Raid 0 teknolojisini kullanan arrayimizi seçiyoruz. Arrayimiz seçilmiş durumdayken üst menülerden Array \Change\Raid Level\1 or 10 seçimini yapıyoruz.

image002

 

Seçimi gerçekleştirdikten sonra Sistem Bizlere uyarı ve bilgilendirme verecektir.Disk teknolojisi ve içinde bulunan bilgilere göre işlemin uzun sürme ihtimalinin olduğunu ve işlemi ASLA iptal etmemiz gerektiğini bizlre bildirmekte. Bu işlem gerçekleştirirken array içinde bulunan Lun’lara ve paralelinde Lun içinde bulunan datalara erişim olacaktır.İşlemi Yes butonu ile onaylıyoruz.

image003

 

Mevcut Arrayimiz Raid 0’ dan Raid1 olarak değiştirilmiştir. Raid 1 teknolojisi içinde disklerden bir tanesi Parity olarak ayrıldığı için sahip olduğumuz kullanılabilir alan yarı yarıya düşmüştür. Arrayimiz Raid 0’ a göre daha yavaş çalışacaktır ama daha güvenli bir vaziyet kazanmıştır.

Eğer Array içinde kullanılan alan 931 Gb’ın üzerinde olsaydı system bu operasyonu başlatmayacaktı. IBM System Storage Array ve Lun’ ların ne kadarının kullanıldığını görebilmektedir.

image004

 

Değiştirmiş olduğumuz Raid 1 Teknolojisini şimdi RAID 5 teknolojisine yükseltiyoruz. Fakat bu işlemi Raid1’ den Raid5’ e olarak yapmıyor. Mevcut arrayi ilk once Raid 10 Yapıyor ve sonrasında tekrardan Raid 5 yapmamız için bizden işlem bekliyor.

image005

 

Raid 5 teknolojisi en az 3 tane fiziksel disk ile çalışmaktadır.Sistem mevcut raid1 üyesi disklerin sayısının bizler için yeterli olmadığının ve Array’ in Raid 1’ den Raid 5’e yükseltmek için en az 1 tane daha ilave diske ihtiyacımızın olduğunun uyarısını bizlere veriyor. Bir tane daha disk eklemek isteyip/istemediğimizin sorusuna YES butonu ile Kabul ediyoruz.

image006

 

Storagemiz üzerinde bulunan ve kullanılmayan slotlarda ki disklerimizi seçiyoruz. Mevcut array Sata disk’ler ile yapılandırıldığı için Aynı arrayin üyesi yapacak olduğumuz disklerde Sata teknolojisinde olmak zorundadır. Boş slotlarda ki Sata disklerimizi seçip add butonu ile işlemi başlatıyoruz.

image007

 

İşlemin uzun süreceğinin ve iptal etmememiz gerektiğinin uyarısı tekrardan veriyor.

image008

 

Operasyon sonrasında Raid 1 olan disk sistemimiz Raid 10 olarak değiştirildiğini görebiliyoruz.Raid 10 olan disk yapımızı bu şekilde bırakabilir veya artık Raid 5 yapısına değiştirebiliriz. Mevcut Raid 10 yapımızı Raid 5 yapmak üzere seçiyoruz.

image009

 

image010

 

Operasyon sonrasında mevcut Raid yapımız Raid 5 olarak değiştirildi.Kullanılabilir alanımız 2.728 Tb olarak değişmiş durumdadır. Çünkü Raid 10 yapısında 2 disk parity durumundayken, Raid 5 yapısında sadece 1 disk Parity durumundadır. Raid 5 teknolojisinde, Raid 10 teknolojisine göre 1 disk fazladan kullandığımız için kullanılabilir alanımız artmıştır.

image011

 

Daha önceden oluşturmuş olduğumuz array’ I silmek için IBM System Storage Ds Es (Subsystem Management) yönetim arayüzünde Logical bölümü altında arrayimizi seçiyoruz ve arrayimiz seçili durumdayken üst menülerden Array\Delete işlemini gerçekleştiriyoruz.

image012

 

Işlemi ikinci defa onaylayıp Array’ imizi tekrardan seçip Delete butonuna basıyoruz.

image013

 

Silme işlemi sonrasında oluşabilecek ihtimaller hakkında bizlere bilgi veriyor. Array ve içinde bulunan Lun’ lar ve bunun paralelinde datalarımızın kaybolacağını, herhangi bir Mapping gerçekleştirildiyse Host’ lar üzerinde ki disklere erişilmeyeceğini bizlere bilgi veriyor. Seçimiz evet ise yes yazıp ok butonuna basıyoruz.

image014

 

Array slime işlemi tamamlandı ve doğal olarak varsa eğer datalarımız silinmiştir.

Başka bir uygulamamız olan Add Free Capacity işlemini inceleyeceğiz.

image015

Operasyonlarımız, sahip olduğumuz veri boyutu büyüme gösterdikçe Sahip olduğumuz Array boyutu bazı zamanlarda ihtiyaçlarımıza cevap veremeyebilir. Bilindiği gibi IBM DS4700 Storage ürününe 6 adet Expansion Unit bağlantısı gerçekleştirebiliyor ve toplamda 112 adete Disk ekleyebiliyoruz.

Senaryomuza göre, sahip olduğumuz storage üzerinde yer sıkıntısı yaşıyoruz ve ihtiyaçlarımıza cevap vermiyor. Storagemize Exp unite bağlantısını gerçekleştirdikten sonra ilave 16 disk takabileceğimiz bir üniteye daha sahip olabiliyoruzuz. (Storage ve her bir Exp unit en fazla 16 disk takılabilmektedir). Exp unit ile sahip olduğumuz disk sayısını arttırdığımızı varsayıp işlemlere devam ediyoruz.

Not : Storagemiz üzerinde EXP unit takılı değildir. Yukarıda ki açıklamayı sadece senaryo gereği yapmış olup, resimde görüldüğü gibi storagemizin 16 Numaralı Slota takılı disk kullanılmamaktadır.

image016

Array 1 isminde ki Raid 5 olarak yapılandırılmış 1.8 Tb boyutunda ki disk alınımız bizlerin ihtiyacına cevap vermiyor. Daha büyük Alana ihtiyacımız var. Storagemizin 16 numaralı slotuna takılı bulunan diski, Array1 ‘in üyesi olarak yapılandıracağım ve 1.8 Tb boyutunu genişleteceğim. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için genişletme işlemini yapacak olduğumuz Array’imizi IBM System Storage Ds Es (Subsystem Management) yönetim arayüzünden seçiyoruz ve arrayimiz seçili durumdayken üst menülerden Array \ Add Free Capacity (drivers) bölümünü seçiyoruz.

image017

Add Free Capacity (drivers) bölümü açılacak olup, mevcut array içine dahil edecek olduğumuz diskimizi seçiyoruz. Seçilebilir durumda ki diskler herhangi bir array’ in üyesi olmamalı veya herhangi bir arryin Hot spare diski olmamalıdır. Yani seçilecek olan disk Storage tarafından kullanılmamamlıdır. Kullanılmayan diskimizi seçip Add botunu ile arrayimizin içinde dahil ediyoruz.

image018

Arrayin boyutunu ve storagemizin kullanım oranlarına bağlı olarak bu operasyonun zaman alacağının uyarısı bizlere verilmekte. Açıklamada belirtildiği gibi bu işlem gerçekleştirilirken storage ve işlemin yapılmış olduğu array içinde ki verilere/uygulamalara erişim yapılabilecektir. Fakat kullanım yavaş olacaktır. Yes butonu ile devam ediyoruz.

image019

Operasyon sonrasında array’ imiz üzerinde kullanılabilir 2.7 Tb ‘a genişletmiş durumdayız.

image020

Yapmış olduğumuz değişiklikten sonra storagemizin 16 numaralı slotuna takılı bulunan diskimiz artık Array1 isimli Array’imizin üyesi durumuna gelmiştir.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>