Anasayfa » Hyper-V – Sanal İşletim Sistemi Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Hyper-V – Sanal İşletim Sistemi Kurulumu

Guest OS (Guest Operating System) yani sanal/konuk/misafir işletim sistemleri, hypervisor desteği ile bölümlediğiniz fiziksel kaynakları kullanan sanal makineler içerisinde çalışan işletim sistemleridir. Hyper-V sunucu sanallaştırma platformunun kurulumu ardından sanal makineler oluşturup sanal işletim sistemleri kurarak inşa sürecine devam ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususları da atlamamak gerekir. Bu dokümanda Hyper-V üzerinde sanal işletim sistemi kurulumu ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Eğer öncesinde Windows Server 2012 Hyper-V kurulumu konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, aşağıdaki dokümanı referans alabilirsiniz.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Alttaki diyagram üzerinde sanal işletim sistemlerinin mantıksal anlamda nerede konumlandığını görebilirsiniz. (Yeşil bölüm)


image002

Bir işletim sistemini sanal olarak dağıtmak için birden fazla yöntem ve araç kullanabilir, hatta büyük ölçekteki yapılarda tüm süreci otomatikleştirme yolunu da tercih edebilirsiniz. Dağıtım yöntemi her ne olursa olsun, çalışacak sanal işletim sisteminin başarısı için aşağıdaki temel noktaları göz ardı etmemeniz önerilir.

Resmi olarak desteklenen bir sanal işletim sistemi tercih edin:

Bir işletim sistemini sanal olarak çalıştırırken dikkat edilmesi gereken konuların başında üreticinin resmi destek kapsamı gelir. Özellikle kurumsal yapılarda resmi anonslara ve en iyi yapılandırma tavsiyelerine göre hareket etmeniz her zaman faydanıza olacaktır. Bu doğrultuda an itibarı ile en güncel sürüm olan Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde desteklenen sanal işletim sistemleri listesine ve destek kapsamlarına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Windows Server 2012 Hyper-V Üzerinde Desteklenen Sanal İşletim Sistemleri Listesi

UYARI: Yeni sürümler veya güncellemeler yayımlandıkça bu listeler değişikliğe uğrayabilir.

Sanal işletim sistemleri için önerilen en fazla işlemci değerlerini dikkate alın:

Özellikle Windows işletim sistemlerinin sanal olarak çalıştığı senaryolarda Microsoft, atanabilecek en fazla sanal işlemci sayısı için bazı tavsiyelerde bulunur. İşletim sistemi sürümüne göre önerilen en fazla sanal işlemci sayılarını yine aşağıdaki listelerde bulabilirsiniz.

Windows Server 2012 Hyper-V Üzerinde Desteklenen Sanal İşletim Sistemleri Listesi

Bu tavsiyeler teknik limitler değildir ve daha fazlasını atadığınızda muhtemelen çalışacaktır (64’e kadar) ancak üreticinin test ettiği ve önerdiği değerlere uymak performans ve kararlılık açısından her zaman tavsiye edilir.

Sanal makine ve sanal işletim sistemi limitlerini göz ardı etmeyin:

Oluşturduğunuz sanal makine ölçeği ile kurduğunuz sanal işletim sistemi limitlerinin uyumlu olması önemlidir. Örneğin Hyper-V üzerinde oluşturduğunuz ve 128GB memory atadığınız bir sanal makine üzerine Windows Server 2008 R2 Standard işletim sistemi kurarsanız, tasarım gereği sanal işletim sistemi en fazla 32GB memory görüp kullanabilecektir.

BİLGİ: Windows Server 2008 R2 Standard sürüm işletim sistemi en fazla 32GB memory destekler.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için dikkat etmekte fayda var.

Ayrıca Windows Server 2012 Hyper-V ölçeklenebilirlik limitleri için aşağıdaki tabloları referans alabilirsiniz.

http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2012-hyper-v-leklenebilirlik-limitleri.html

İşletim sistemi limitleri için ise TechNet veya MSDN sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Entegrasyon servislerini (Integration Components) kontrol etmeyi unutmayın:

Sanal işletim sistemi kurulumu sonrasındaki önemli konulardan birisi de entegrasyon servislerinin güncelliğidir. Bir işletim sisteminin herhangi bir sanallaştırma platformu üzerinde tam olarak çalışabilmesi için bir ara yazılıma (özel bir sürücü paketi) ihtiyacı vardır. Bu özel sürücü paketi sanal işletim sistemi içinde çalışır, Parent Partition ve bazı noktalarda hypervisor ile konuşarak sanal makine ile fiziksel makine donanımları arasındaki iletişime destek olur. Aynı zamanda özellikle sanal makine konsolunda daha iyi mouse deneyimi için bazı özellikler ve dış uygulamaların iş yapabilmesi için servisler ekler. Microsoft Hyper-V sanallaştırmasında bu sürücü paketine Integration Components – ICs (enterasyon servisleri) diyoruz. Integration Components ‘ın bazı işletim sistemlerine sonradan kurulması/güncellenmesi gerekirken bazı işletim sistemlerinde yerleşik olarak gelir ve ayrıca kurulması gerekmez. İşletim sistemi sürümüne göre Integration Components durumunu “Windows Server 2012 Hyper-V Üzerinde Desteklenen Sanal İşletim Sistemleri” listesinde bulabilirsiniz.

Sanal İşletim Sistemi Kurulumu

Hyper-V Manager konsolu üzerinde bir medya kullanarak yeni bir sanal işletim sistemi kurmadan önce sanal makine oluşturmanız gerekir.

Hyper-V üzerinde sanal makine oluşturulmasıyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, aşağıdaki dokümanı referans alabilirsiniz.

Hyper-V Üzerinde Sanal Makine Nasıl Oluşturulur

Sanal makineyi oluşturduktan sonra kurulum kaynağını göstermek üzere Hyper-V Manager konsolunda sanal makineyi seçerek ayarlar penceresini açın.

image004

Ardından sanal CD/DVD sürücü aygıtına gidin ve kurulum medyası için bir kaynak gösterin.

image006

Burada göstereceğiniz kaynak, sanal makineyi start ettiğinizde sanal CD/DVD sürücüsü üzerinden kullanıma alınır.

1 numaralı alanda (Image file) medya olarak bir ISO dosyası gösterebileceğiniz gibi, 2 numaralı alanda (Physical CD/DVD drive) sanal makinenin bulunduğu Host’un fiziksel CD/DVD sürücünü de işaret edebilirsiniz.

Eğer Image file ile ilerlemeyi tercih ederseniz depolama alanı üzerinde duran bootable özellikli ve işletim sistemi kurulum dosyalarını içeren bir ISO dosyası göstermeniz gerekir.

image008

Eğer Physical CD/DVD seçeneği ile ilerlerseniz, fiziksel sunucunun (Host) CD/DVD sürücüsüne kurulum medyasını yerleştirerek kurulum kaynağı olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

image010

Integration Components güncellemesini de gösterebilmek adına Windows Server 2008 R2 sürüm bir işletim sistemi ISO’su göstererek ilerliyorum.

image012

Ardından sanal makinenin konsoluna bağlanın ve Start edin.

image014

image016

Beraberinde işletim sistemi kurulumu başlar.

image018

Sanal işletim sistemi kurulumunun normal bir işletim sistemi kurulumundan farkı yoktur. Geleneksel yöntem ile ilerleyin ve kurulumu tamamlayın.

Eğer işletim sistemi kurulumu konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bir üst sürüm Windows Server 2012 kurulumu ile ilgili aşağıdaki dokümanı referans alabilirsiniz. Kurulum adımları neredeyse bire bir aynıdır.

Windows Server 2012 Kurulumu: http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2012-kurulumu.html

Kurulum tamamlandığında sanal işletim sistemi üzerinde oturum açın ve mutlaka Integration Components paketini güncelleyin.

Integration Components paketini güncellemek için önce sanal makine konsolundayken Action menüsünde Insert Integration Services Setup Disk komutu ile güncel sürücü paketini içeren imajın sanal CD/DVD sürücüne eklenmesini sağlayın.

image020

Ardından AutoPlay destekli bir işletim sistemi kullanıyorsanız Setup’ı başlatacak pencere otomatik olarak karşınıza gelir.

image022

Eğer gelmiyorsa, CD/DVD sürücüyü seçerek siz başlatabilirsiniz.

image024

Windows Server 2008 R2 sürümleri yerleşik olarak Integration Components paketi ile gelir ancak paket sürümü Windows Server 2012 Hyper-V ‘den eski olduğu için mutlaka güncellenmesi gerekir. Bu yüzden Integration Services kurulumunu başlattığınızda, sürümün güncelleneceğine dair aşağıdaki uyarıyı alırsınız.

OK ile onaylayın.

image026

Kurulum ilerler.

image028

Tamamlandığında sanal işletim sistemini yeniden başlatmanız istenir. Yeniden başlatın.

image030

İşletim sistemi açıldığını kurulum tamamlanmış olur.

image032

Serhat AKINCI

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>