Anasayfa » Hyper-V Failover Cluster Kurulumu (Bolum 5)

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Hyper-V Failover Cluster Kurulumu (Bolum 5)

Önceki bölümlerde iscsı storage’i konfigüre ettik ve nodelar üzerinde gerekli olan adımları uyguladık. Bu bölümde ise failover cluster kurulumunu gerçekleştiriyoruz.


 


8. Failover Cluster Kurulumu


 


Failover Cluster kurulumunu (konfigürasyonunu) tek bir node üzerinde yapacağız ve bu yapılandırma her iki node’a da etki edecek.


 


Ben kurulum için ilk node’u seçiyorum (özel bir nedeni yok). HV-Node1 üzerinde Failover Cluster Management konsolunu açıyoruz.


  


8.1. Cluster Kurulumu Öncesi Kontrol


 


image001


 


 


Windows Server 2008’deki bu konsol ve üzerindeki wizard’lar sayesinde cluster kurulumu gerçekten çok basit bir hal almış.


 


Cluster yaratmadan önce Validate a Configuration… wizard yardımı ile cluster için kullanacağımız Nodelar üzerinde kapsamlı bir kontrol gerçekleştirebiliyoruz. Bu kontrol ile Cluster için gerekli olan ihtiyaçlar her iki Node üzerinde kontrol ediliyor ve eksik bir şeyler varsa rapor olarak bize bildiriliyor. Bizde bu sorunlar için önceden önlem alıyor ve gerekli konfigürasyonları yapıyoruz. Böylece hata yapma şansımız minimuma inmiş oluyor.


 


Örnek olması açısından Validate a Configuration… wizard’ı çalıştırıyorum.


 


image002


 


 


Browse butonu ile kontrol yapacağımız yani cluster üyesi yapmayı düşündüğümüz nodeları ekliyoruz.


 


image003


 


 


Gördüğünüz gibi bilgiler active directory ortamından geliyor ve domain’e aldığımız iki node’u görüyoruz.


 


image004


 


 


Her iki node’u aynı anda seçip Ok diyoruz.


 


image005


 


 


Ve nodelar selected servers bölümüne ekleniyor.


 


image006


 


 


Next dedikten sonra gelen Testing Options penceresinde Run all tests diyerek gerekli tüm testlerin yapılmasını sağlayabileceğimiz gibi, Run only tests I select diyerek seçim yapıp, network, storage, os configuration gibi belirli özelliklerin test edilmesini de sağlayabiliyoruz.


 


Run all tests ile devam edelim.


 


image007


 


 


Next diyerek doğrulamayı başlatıyoruz.


 


image008


 


 


Kontrol işlemi biraz zaman alabilir. Süreci izleyebiliyorsunuz.


 


image009


 


 


Kontrol tamamlandıktan sonra successfully bilgisini görüyoruz. Bu testin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteriyor.


 


image010


 


 


Ama bir uyarı var. Bu uyarının anlamı şu: kontrollerde bazı noktalarda eksikler tespit edildi ama bu noktalar cluster kurulumu için engel değil çünkü bunlar cluster sonrasında da düzeltilebilecek eksikler (ihtiyaç halinde).


 


View Report butonuna basarak raporun detaylarını görebilir, eksiklerin nerede olduğunu listeleyebilirsiniz.


 


View Report tıkladıktan sonra browser üzerinde bir rapor geliyor. Bu sayfada aşağı doğru ilerleyerek bilgileri inceleyebilirsiniz.


 


image011


 


 


Finish ile wizard’ı kapatıyoruz.


 


image012


 


 


Eğer ki cluster için büyük bir sorun olsaydı successed mesajı yerine hatalar görecektik ve bu da cluster öncesi mutlaka düzeltilmesi gereken sorunlar anlamına gelecekti.


 


Büyük bir sorun olmadığına göre Cluster’ı oluşturalım.


 


 


8.2. Cluster Kurulumu


 


HV-Node1 üzerinde, Failover Cluster Management konsolunda Ceate a Cluster diyerek wizard’ı açıyoruz.


 


image013


 


 


Next ile ilerliyoruz.


 


image014


 


 


Nodeları ekleyip devam ediyoruz.


 


image015


 


 


Aşağıdaki Access Point penceresi önemli bir bölüm.


 


Burada öncelikle cluster için bir isim veriyoruz. Bu isim active directory içerisinde bir computer olarak tanımlanacak (otomatik olarak). Bu nedenle var olmayan ve cluster’ı temsil etmesini istediğiniz bir isim vermelisiniz.


 


Yine aşağıdaki pencerede seçmiş olduğumuz network üzerinde uygun bir IP veriyoruz. Bu ip adresi de nodelardan farklı ve network üzerinde var olmayan bir IP olmalı çünkü cluster’ı temsil eden IP bu olacak.


 


İkinci network üzerinde cluster hizmeti vermeyeceğiz, onun için seçimini kaldırıyorum. 3ncü network ise özel bir durumdan dolayı bende gözükmüyor.


 


Next ile ilerliyoruz.


 


image016


 


 


Confirmation penceresinde Next diyerek kurulumu başlatıyoruz.


 


image017


 


 


Kurulum fazla uzun sürmeyecektir.


 


image018


 


 


Kurulum tamamlandıktan sonra Successfully mesajını görüyoruz ve Finish ile wizard’ı kapatıyoruz.


 


image019


 


 


Failover Cluster Management konsoluna dönüyoruz ve eğer bir sorun yoksa her iki Node un da eklenmiş olduğunu görebiliyoruz.


 


image020


 


 


Artık iki fizksel sunucumuz aynı cluster’ın üyesi olarak çalışıyor ancak henüz herhangi bir servis yada uygulama ekli değil.


 


Nodes bölümüne gelirseniz iki node’un da up durumda olduğunu görebilirsiniz.


 


image021


 


 


Storage bölümünde ise Node’lar üzerine iSCSI initiator ile eklediğimiz ve storage üzerinde duran iki adet diski görebiliyoruz. Bu diskler şu an clustered ve online durumda.


 


image022


 


 


Networks bölümünde ise node’lar üzerindeki cluster networkler yer alıyor. Burada 3 network yer alıyor olmalı ama dediğim gibi benim sistemimdeki özel bir durum nedeniyle ikisi listeleniyor.


 


image023


 


 


Biz cluster yapılandırmasını HV-Node1 üzerinde yaptık. Aynı işlemi ikinci node üzerinde yapmaya gerek yok. İkinci yani HV-Node2 üzerinde de Failover Cluster Management konsolunu açarsanız, nodeların ve varsa diğer cluster kaynaklarının aynı şekilde orada da listelendiğini görebilirsiniz.


 


 


8.3. Quorum Disk Konfigürasyonu


 


Quorum her cluster yapısında bulunmaz. Sadece failover-server olarak geçen clusterlarda bulunur. Temel amacı cluster bilgisini tutmak ve bu bilgiyi o an cluster kaynaklarının sahibi olan (doğal olarak quorum’un da sahibi) nodeun kullanımına sunmaktır.


 


Hyper-V üzerinde çalışan sanal makineler için oluşturduğumuz cluster yapısı da bir failover cluster olduğu için quorum ihtiyacı vardır.


 


Hatırlarsanız storage üzerinde quorum için kullanılmak üzere 2GB boyutlu bir Virtual Disk oluşturup bunu nodelara atamıştık.


 


Cluster kurulumunu HV-Node1 üzerinde yaptığımız ve clustered disklerin şu anki sahibi HV-Node1 olduğu için Quorum yapılandırmasına da HV-Node1 üzerinde devam ediyorum.


 


Önce HV-Node1 üzerinde NTFS formatlı bir partition yaratmalıyız. Bunun için Disk Management’ı açıyoruz.


 


Öncelikle ilgili diski online yapıyoruz.


 


image024


 


 


New Simple Volume diyerek yeni bir volume yaratmak için wizardı başlatıyoruz.


 


image025


 


 


image026


 


 


Volume size’ı değiştirmeden devam ediyorum.


 


image027


 


image028


 


 


NTFS olarak formatlıyoruz.


 


image029


 


 


Finish ile bitiriyoruz.


 


image030


 


 


Bu işlem sonrası volume Computer altına geliyor ve dikkat ederseniz Type olarak Clustered Disk görünüyor. İsmini ise ben quorum olarak set ettim.


 


image031


 


 


Aynı disk HV-Node2 üzerinde Computer altında görünmez çünkü aynı anda sadece bir node cluster kaynaklarına (disk, uygulama/servis vs..) sahip olabilir.


 


Quorum konfigürasyonu için yine HV-Node1 üzerinde Failover Cluster Management konsolunu açıyoruz ve Configure Cluster Quorum Settings diyoruz.


 


image032


 


 


Next ile devam ediyoruz.


 


image033


 


 


Node and Disk Majority seçiyoruz.


 


image034


 


 


Quorum bilgisinin hangi volume üzerinde duracağını belirtiyoruz. Aşağıdaki pencerede clustered diskler üzerindeki volume’lar listelenir. Şu an için iki clustered diskimiz var ancak sadece birisi üzerinde volume oluşturduk bu nedenle sadece o listeleniyor.


 


İlgili diski seçerek devam ediyoruz.


 


image035


 


 


Next ile konfigürasyonu başlatıyoruz.


 


image036


 


 


Quorum settings yapılıyor.


 


image037


 


 


Successfully bilgisini görüyoruz ve quorum settings başarılı bir şekilde tamamlanmış oluyor.


 


image038


 


 


Failover Cluster Management konsoluna döndüğümüzde quorum tipini ve hangi disk üzerinde olduğu bilgisini cluster summary bölümünde görebiliyoruz.


 


image039


 


Failover cluster kurulumu ve quorum disk konfigürasyonu bu kadar. Cluster yapısına servis ekeleme konusunu Bölüm-6 da bulabilirsiniz.


 


 


Serhat AKINCI – IT Pro.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>