Anasayfa » HP Sunucada yüklü Hyper V Üzerine Sürücülerin Yüklenmesi ve Disklerin Yapılandırması

Makaleyi Paylaş

Virtualization

HP Sunucada yüklü Hyper V Üzerine Sürücülerin Yüklenmesi ve Disklerin Yapılandırması

 

Bu yazımızda HP ML350 G5 server üzerine yüklü bir Hyper V de disk (raid) yapılandırmasını uzaktan bir browser yardımıyla nasıl yapılandırılacağını inceleyeceğim. HP sunuculara aşina olan arkadaşlarımızın bildiği üzere sunucularının kurulumunda yardımcı olan  HP SmartStart CD ler vasıtasıyla işletim sistemleri kolayca sunucu üzerine kurulumu yapılabilmektedir. HP SmartStart CD  yardımıyla yüklenen işletim sistemleri device manager kısmına baktığımızda sürücüsü yüklenmemiş herhangi bir aygıta rastlamamız oldukça zordur. Çünkü SmartStart CD ile kurulumu yapılmış işletim sisteminin zaten tüm sürücüleri bu CD vasıtasıyla yüklenmiştir.

 

 

image001

 

 

Ek olarak SmartStart CD ile kurulum yapıldığında masaüstüne bize sunucu hakkında bilgi veren ve bir browser vasıtasıyla açılan HP System Management Homepage kısayolunun oluştuğunu, diğer bir kısayol olan ve diskler üzerinde online olarak disk yapılandırmasını sağlayan HP Array Configuration Utility’nin program files kısmına eklendiğini görebiliriz ki bu bileşen raid yapılandırmasını online yapmamız için gerekli olan bileşenlerin başında gelir.

 

 

image003

 

 

image004

 

 

Yalnız şöyle bir durum mevcut ki HP sitesine girildiği zaman SmartStart CD si ile hangi işletim sistemlerinin yüklenebileceği incelediğimizde burda Hyper V serverı  maalesef görememekteyiz.

 

 

 image005

 

 

Herhangi bir windows işletim sistemi için indirdiğimiz SmartStart CD’si de maalesef Hyper V sunucusunu kurmamıza bize yardımcı olamayacaktır. Bundan dolayı Hyper V sunucusunu SmartStart CD olmadan kurmak zorundayız ki bu durum bize kurulumdan sonra device manager kısmında bir sürü tanımlanamayan donanımla karşılaşmamıza neden olacaktır. İşte bu noktada bu sürücülerin kurulmasını bizler Hyper V sunucusunun kurulumundan sonra yapacağız. Hyper V sunucusunun kurulumunu tamamladıktan sonra gerekli sürücüleri kurmak için HP sitesinden Software Support Pack’i indiriyoruz. Bu kısma gelebilmek için HP sitesine girdikten sonra “Destek ve Sürücüler ” kısmından sunucu ismimizi giriyoruz ve ihtiyaç duyduğumuz sürücüleri indirebileceğimiz sayfaya ulaşıyoruz.


 

 

image006

 

 

Hyper V R2 olmadığından dolayı Windows Server 2008 R2 bağlantısında bulunan Support Pack’i indiriyoruz.

 

 

image007

 

 

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirdiğimiz psp-8.70.w2k8R2.x64.exe ( makaleyi hazırlarken 8.70 ver. mevcuttu ) çalıştırıyoruz ve “Extract” butonuna tıklayarak “Support Pack” adındaki klasöre çıkartıyoruz. ( Bu işlemi localdeki makinamızda yapıyoruz.  )

 

 

image008

 

 

Daha sonra “Support Pack” klasörünü Hyper V sunucunun C sürücüsüne kopyalayarak aşağıdaki komutları command prompt’a girerek setup.exe’yi çalıştırıyoruz.

 

cd c:\support pack

 

c:\Support Pack>setup.exe

 

 

image009

 

 

Karşımıza çıkan Hp Smart Update Manager vasıtasıyla artık sürücüleri kolaylıkla Hyper V sunucumıza yükleyebiliriz. Bu işlemden sonra artık Device Manager kısmında tanımlanmamış

 

 

image010

 

 

sürücüler kalmayacaktır. Şimdi ilk kurulumda kurduğumuz disklere ilave olarak sonradan disk eklediğimizi ve Hyper V yüklü bir bilgisayardaki sanal sunucuların hizmet vermesini durdurmadan bu disklerin nasıl yapılandıracağımıza geldiğimizde kafamızda büyük bir soru işareti oluşacaktır ( benim oluştu J ). Şanslıyız ki HP bizi bu konuda düşünmüş ve Array Configuration Utility’e uzaktan browser yardımıyla ulaşmamız için bir yol sağlamıştır. Uzaktan yönetimi aktif hale getirmek için Command Prompt kısmına;

 

cd c:\Program Files (x86)\Compaq\Cpqacuxe\bin

 

yazdıktan sonra tekrar setup.exe diyerek aşağıdaki ekranın görüntülenmesini sağlıyoruz.

 

 

image011

 

 

 

Remote Servise Mode seçeneğini etkinleştirip OK diyoruz. Artık uzaktan browser yardımıyla adres kısmına http://<hostname>:2301 yazarak ACU’ya (Array Configuration Utility ) ulaşılabildiğimizi görüyoruz. Tabi burada unutmamamız gereken bir nokta var ki oda Hyper V server üzerinde güvenlik duvarında 2301 nolu portu açmamız gerektiğidir.

 

Hyper V üzerindeki güvenlik duvarından 2301 nolu porta izin vermemiz için localden çalıştır kısmından mmc yazarak ek bileşen ekleyebileceğimiz konsolu açıyoruz. Buradan ek bişen ekle/kaldır  tıklatarak bileşenlerden güvenlik duvarını seçiyoruz ve karşımıza gelen bilgisayar seçim ekranına diğer bilgisayar kısmına tıklatarak Hyper V serverın adını veya ip adresini giriyoruz.  Gelen kurallar kısmından 2301 nolu porta izin veriyoruz.

 

 

image012

 

 

Artık kendi makinemizden tarayıcı açıp adres satırına http://<hostname>:2301 girdikten sonra ACU’yu kullanarak Hyper V sunucu üzerindeki disk konfigürasyonunu ( raid  konfigürasyonunu ) yapılandırma şansını yakaladık.

 

 

image013

 

 

Gerekli disk yapılandırmasını yaptığımızda Hyper V yöneticisinde hala diskimizi görmüyorsak burada yapmamız gereken son bir şey kaldı ki o da oluşturduğumuz diski offline durumuna getirmemiz gerektiğidir. Bunu nasıl yapacağımıza gelirsek girmemiz gereken komutlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

 

Diskpart

 

image014

 

 

List disk

 

komutunu verdiğimizde yüklü olan diskleri görebiliyoruz. ( Disk 3’ü ACU ile daha önceden oluşturmuştum. )

 

 

image015

 

 

Offline yapacağımız diski

 

Select disk [No]

 

komutuyla seçiyoruz. Daha sonra da

 

offline disk

 

komutunu uygulayarak diskin Hyper V tarafından kullanılabilirliğini sağlıyoruz.

 

 

image016

 

 

 

Sonuç :

 

Bu makalemizde HP ML350 G5 sunucu üzerine kurduğum Hyper V servera tanımsız sürücülerin nasıl yüklenebileceğini ve daha sonradan eklediğimiz diskleri online olarak uzaktan nasıl yapılandırılacağına  dair kısaca bahsetmek istedim. Raid yapılandırmasının ve Hyper V sunucu yüklemesinin ayrıntılarına girmiyorum çünkü bunlarla ilgili bilgi fazlasıyla var ve zaten başlı başına bir konu. Herkese kolay gelsin…

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>