Anasayfa » HP Serverlarda Firmware Upgrade ve Onemi

Makaleyi Paylaş

HP - HPE

HP Serverlarda Firmware Upgrade ve Onemi


 

Serverlar artık hayatımızın değişmez parçaları oldular. Şirketimizin tüm dataları server dediğimiz bu ürünlerde tutuluyor. Peki serverlar şirketlerimiz için bu kadar önemliyken biz IT personeli serverlarımıza ne kadar iyi bakıyoruz.

 


 

Serverlarımıza gereken önemi vermediğimiz apaçık ortada, bir defa düğmeye bastım bu kadar para verdim çalışsın mantığı çok yanlış. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler bunu fazlasıyla yapıyorlar.

 


 

Bu makalede sizlere serverlarda firmware upgradein nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağım.

 


 

Firmware Upgrade Nasıl Yapılır?

Sponsor

 


 

Daha önceki makalede sizlere ILO kullanımını açıklamaya çalışmıştım. Burdada ILOnun nimetinden faydalanıyorum ve kendi masamdan 2 kat yukarda bulunan bir HP DL380 Servera firmware upgrade yapacağım.

 


 

Serverıma Virtual Media olarak kendi DVD-Romumu tanıtıyorum, HP.com’dan ücretsiz olarak temin edilebilen ve Şubat başında çıkan Firmware 7.70 Maintenance Cdmi takıyorum ve Virtual Power ile açıyorum.

 


 

Burda açılış aşamasını es geçiyorum, Tüm serverlar aksi belirtilmedikçe CD-Rom boot olarak ayarlanmıştır. Serverımız CD-Rom’dan boot edecek ve bir kaç dakikalık beklemeden sonra aşağıdaki ekran karşımıza gelecek.

 


 

clip_image001

 


 

Burdan dil seçimi yapıp devam ediyoruz.

 


 


 

clip_image002

 


 

Gelen ekranda üstteki sekmelerden Firmware Update sekmesini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

 

clip_image003

 


 

Bu ekran firmware update i başlatacağımız ekrandır. Install Firmware kısmı bizim kullanacağımız kısım. Hemen altında bulunan P-Class Enclosure Firmware kısmı HP Blade serverların P Class updateleridir. Bu kısmı es geçiyorum. Install Firmware i tıklıyor ve devam ediyoruz.

 


 


 

clip_image004

 


 

Sistem firmware aramaya başlayacak ve bir kaç dk. devam edecektir.

 


 


 

clip_image005

 


 

Bulunan updateler karşımıza gelecek. Ready for installation kısmı bizde olmayan ve update edilmeye hazır olan bölümleri bize gösterir. Already up-to date kısmıda zaten var olan firmware revisionları bize gösterir.

 


 

Alt sağ kısımda Install butonuna tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

 


 


 

clip_image006

 


 

Bu ekranda firmware update başlar ve bulunan firmware sayılarına gore birkaç dk sürebilir.

 


 

Bundan sonraki aşamada, firmware update bitince serverımızı restart ediyoruz Cdmizi çıkartıyoruz ve server açılmaya devam ediyor.

 


 

10dk süren bu işlem sonucunda artık anlamsız hatalarla karşılaşmıyoruz.

 


 

ÖNEMLİ : Firmware upgrade yapmak bize gizli bazı arızaları gösterir. Örn. SCSI Disklerimizden birisi arızalı ve biz bunu göremiyoruz (Kırmızı ışık yanmıyor). Aslında çok tehlikeli olan bu durumdan kurtulmak için mutlaka firmware upgrade yapmak gereklidir. Buna memory veya power supply arızalarıda dahildir.

 


 

DİKKAT : Firmware upgrade yaparken mutlaka ve mutlaka UPS imizin düzgün bağlandığına ve çalıştığına emin olalım.

 


 

Farklı konularda tekrar görüşmek üzere… Hoşçakalın.

 


 

Berkant MUTLU

 

Proliant Support Specialist

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın