Anasayfa » Hp Proliant Gen8

Share This Post

HP - HPE

Hp Proliant Gen8


Bu makalede Hp Blade 460c nin yeni nesil versiyonu olan G8 den bahsetmeye çalışacağız.


Birçok yeniliğin ve kolaylığın aynı zamanda görselliğin de yer aldığı G8’i birlikte tanıyalım.


 


 


image001


 


Onboard Admin ara yüzünde gördüğümüz gibi şasede takılı olan diğer 460 Jenerasyonlarından görüntü olarak farklı. Yaklaşık 250 sensöre sahip olan G8 de Blade’in durumu hakkında bilgileri daha detaylı bilgileri sensörler sayesinde öğrenmemiz mümkün olacak.  Cpu, memory, IO kart ve sunucu ve bileşenlerinin sıcaklıklarının yanısıra Blade’e diskin takıldığı ve çıkartıldığı zamanları da görmenin mümkün olduğu birçok özellik sensörler sayesinde öğrenilebiliyor. Statüs sektesinde power, power allocate, fan, diagnostic, temeperature hakkında bilgileri yine G8 de almaya devam ediyoruz.


 


 


image002


 


Information sekmesi altında sunucu özelliklerine ilaveten G6 dan beri süre gelen port bölümlemesi G8 de de devam ettiğini görebiliriz. Ancak G8 blade lerde bu opsiyonel olarak bizlerin tercihine sunulacak.

Sponsor

 


 


image003


 


G8 de gördüğümüz en büyük yeniliklerden biride standart ILO Chipsetine ilaveten ILO4 ün bu jenerasyonla sunuluyor olması. ILO4 in flash boyutunun 4GB gibi değerlere ulaşabiliyor olması diyebiliriz. Bu boyut içerisinde daha önceden kullandığımız Smart Start ve FW cd’lerinin gömülü olarak gelmesi incelediğimiz dikkate şayan değişikliklerden.


 


 


image004


 G8’in yeni yüzü sunucunun post ekranında da karşımıza çıkıyor. Görüldüğü gibi QPI speed artık 8.0 GT/s. Ayrıca mevcut lisansların checkmark ile açılış esnasında bizi karşılıyor olması sunucunun durumu hakkında önceden fikir sahibi olmamızı sağlıyor.


 


F9 Setup : Standart Rom Based Setup Utiliy ekranına ilave özellikler geldi.


 


 


image005


 

image006


 

F10 İntelligent Provisioning: İlerleyen ekranda karşımıza çıkacak Kurlumu kolaylaştıran Kurulum sihirbazını görebilirsiniz. Bir nevi smart start cd içeriği olarak düşünebiliriz.


 


 


image007


 


 


Önceleri Remote Support Pack ile garanti kontrat ve case yönetimlerimiz G8 sunucuların ILO chipsetine entegre edildi.


 


‘’Through Insight Remote Support’’ radio buttonunu seçtiğimizde Remote Support Server’ın Host Name, Ip ve port ayarlarını yapabiliyoruz.


 


 


image008

Register Later ile ilerliyoruz.


 


 


image009


 Perform Maintenance ile tüm Diagnostic, Firmware Update, Remote Support, Array Configuration Utility,System Erase gibi uygulamaların tamamı bu ekranda hizmetimize sunuluyor.


 


 


image010


 


image011


 

Configure and İnstall ile yüklemeye başlamadan önce configürasyonu yapıyoruz.


 


 


image012


 


 


Quick Configs İle performansımızı ayarlıyoruz:’’ Balanced Power and Performance’’(bizim tercihimiz),’’Minimum Power and Usage’’ yada ’’ Maximum Performance ‘’


 


System Software Update ile işletim sistemini yüklemeden yada yükledikten sonra update’i yapabiliriz ’’ Update before OS install’’;’’Skip Update’’(biz Skip update diyoruz update’i sonraya bıraktık) Proliant Support Pack lerden bahsediyoruz.


 


Array Configuration ‘’Keep Current Setting’’(bizim tercihimiz mevcut array yapısını koruyoruz).


 


Aslında bundan sonrası Proliant G8 sunuculardaki işletim sistemi kurulumunu ilgilendiriyor. Bir başka makalede bu konu ile ilgili aşamaları görebileceksiniz.


 


İyi çalışmalar.

Share This Post

Leave a Reply