Haberler

Fransızca Dili için Yeni Klavye Standartları

Özet: Fransa hükümeti, Fransa’da klavye düzenleri için yeni bir standart başlatıyor. Harflerin konumu (AZ) aynı kalacak, ancak aksan işaretleri ve noktalama işaretleri gibi özel karakterlerin yerleri değişiyor ve daha iyi Fransızca yazmayı desteklemek, kullanılabilirliği ve hızı artırmak için daha pek çok şey ekleniyor.

“Son teknoloji algoritma ile oluşturulan yeni klavye standardı, Fransızca yazmayı daha kolay ve daha rahat hale getirir”.  Mikko Raskinen/Aalto University

Klavyeler, günlük yaşamımıza dokunuyor, dünya genelinde kullanılan mevcut düzenlerin bilinen dezavantajlarına rağmen, karakterlerin konumu büyük ölçüde aynı kaldı. Aalto Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, uluslararası bir işbirliğinin bir parçası olarak, artık klavye karakterlerini daha kolay ve rahat yazmak için yerleştirmek amacıyla hesaplama yöntemlerini kullandılar. Sonuç olarak 2 Nisan 2019’da Fransa tarafından tanıtılan gelişmiş bir algoritma ile yeni bir klavye standardı oluşturuldu.

Projenin baş araştırmacısı Dr. Anna Maria Feit ” Algoritmalar, Fransız klavyesi için geliştirdiklerimiz gibi daha iyi kararlar vermemize yardımcı olabilir. Farklı tasarımların sorunlarını ve faydalarını hızlı bir şekilde değerlendirebilir ve adil uzlaşma elde edebilirler. Fakat aynı zamanda problemi bilen insanlardan yardım almaları gerekir”diye açıklıyor.

2015 yılında Fransız hükümeti tarafından endişeyle dile getirilen, mevcut klavye ve onun Fransizcanin düzgün kullanımını desteklemek için yetersiz olduğu ve öncelik, gerekli sembollerin kolay ve hızlı kullanımına izin veren yeni bi standart oluşturmak (olduğu) üzerineydi. Aalto Üniversitesi liderliğindeki ekip tarafından oluşturulan algoritma, karakterleri otomatik olarak en uygun şekilde düzenledi.

Yeni AZERTY standardı  œ<>, veya É gibi Fransızca dilinde yaygın olarak kullanılan karakterleri ve algoritma tarafından öngörülen grupları düzenleyen diğer 60 yeni karakterleri, yerleşim düzenini daha sezgisel hale getiriyor. @ ve / gibi karakterler, bitişik harfler ve aksan işaretleri daha erişilebilir konumlara taşındı.

 Aalto Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamlayan ve şimdi ETH Zürih’te çalışan Feit, “Klavyedeki sembolleri yeniden düzenlerken dikkate alınması gereken önemli noktalar var” diyor.

“En çok kullanılan karakterlerin ulaşılması kolay bir konuma taşınması gerekiyor. Fakat eğer onu başlangıçta olduğu yerden çok uzağa götürürseniz, insanların bunu öğrenmesi uzun zaman alacak ve yeni öğenizi kullanması daha az olası olabilir. Aynı şekilde, birbirine benzeyen ve benzer işlevlere sahip sembolleri,iki nokta üst üste ve noktalı virgül gibi bulunmalarını ve kullanılmalarını kolaylaştırmak için bir arada bulundurmak isteyebilirsiniz “diye açıklıyor.

Tasarımı bilgilendirmek için, araştırmacılar modern Fransızcada karakter kullanımına ilişkin istatistiksel modeller oluşturarak gazete makaleleri, Fransızca Vikipedi, yasal metinler, ayrıca e-postalar, sosyal medya ve programlama kodları üzerine çizim yapmışlardır. İnsanların parmaklarını belirli şekillerde kullandığını varsaydığı önceki çalışmaların aksine, 900’den fazla kişinin anahtar baskılarını, ‘kolay’ bir anahtar baskı olarak nitelendirilen şeyleri görmek için büyük ölçekli bir kitle kaynak araştırmasında topladılar. Buna ek olarak, ergonomi edebiyatı için son teknoloji bulgularını dâhil ettiler.

Aalto Üniversitesi Profesörü Antti Oulasvirta, “İşbirliğini etkin kılmanın hilesi, verilerimizi standardizasyon komitesindeki Fransız uzmanların farklı koşullar koyabileceği bir araç oluşturmak ve verilerden çıkan en uygun klavyenin nasıl göründüğünü görmek için kullanmaktı” dedi.

Şu anda Fransa’da bulunan Inria Lille – Nord Avrupa merkezli, Aalto’daki eski bir araştırmacı olan Dr Mathieu Nancel, algoritmayı Fransız komitesine getirerek onunla çalışmalarına yardımcı oldu. “Birlikte çalışmaya başlamadan önce, el ile 100’den fazla karakter yerleştirmeye çalıştılar. Aracımız, özel karakterleri hızlıca yazma veya önceki düzene benzer şekilde tutma gibi üst düzey hedeflere odaklanmalarını sağladı” diyor.

“Komite ile birlikte, farklı parametreler denedik ve bilgisayar algoritması tarafından önerilen düzenleri tartıştık. Düzeni elle de değiştirebilirdik ve araç bize bunun yazma hızını veya ergonomiyi nasıl etkilediğini söylerdi. Nancel, ek olarak, örneğin Fransız halkının kültürel yönlerini ve yorumlarını da ve göz önünde bulundurarak, temel bilgisayar modelini uyarladık ” diyor.

Fransız komitesi için Dr Feit ve ekibinin ürettiği algoritma, herhangi bir dile kolaylıkla uyarlanabilir; sadece modelleme için veri gerektirir. Çoğu ülke, sık kullanılan aksanlı karakterlere veya farklı noktalama işaretlerine rağmen, orijinal olarak İngilizce dili için tasarlanmış standart QWERTY klavyesini kullanır. Dr Feit, Fransa için üretilen modelin gelecekte diğer gruplar tarafından da kullanılabileceğini umuyor.

“Amacımız, gelecekte insanların ve algoritmaların kullanıcı ara yüzlerini birlikte tasarlamasıdır” diyor.

Kaynak

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190403165844.htm

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.