Forum

Fujitsu RX2450 , Wi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fujitsu RX2450 , Windows Server 2012 R2 ag erisim ve agdan erisim sorunu

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
543 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

iyi geceler,

windows server ortaminda hic vakit gecirmemis birisi olarak 2 gun once 3.5 yil once aldigimiz ve atil duran storage sunucusunu sanallastirma cozumu olarak ayaga kaldirmak icin adim attim. yakin amanda ihtiyacimiz olacagi icin hazirda bulunmasini ve alismayi da hedefliyordum. gerekli kurulum dvd sini sunucunun ureticisinden temin ettim, dvd yi usb ye yazip kurulumu gerceklestirdim . 

kurulum ardindan ureticinin chipset suruculerini de kurdum ve hersey hazir diye dusunurken aslinda dusundugum kadar basit olamayacagini anladim .

oncelikle sunucundan disariya baglanamiyorum, internet explorer ile web sayfasi acmak istedigimde hata veriyor, komut satirindan agdaki baska bir IP adresine ping atabiliyorum, alan adini yazdigimda alan adi cozumleniyor ve ping atilabiliyor. ancak web sayfalari acilmiyor. agda bulunan eski bir samba sunucuya baglanmak istedigimde sonuc alamiyorum. firewall da ilgili izinleri tanimladim, ancak degisen birsey olmadi, firewall u tamamen kapattim yine bir cozum olmadi . Ayrica uzak masaustu baglanti secenegini aktif edip uzaktan baglanmaya calistigimda yine baglanti gerceklesmiyor. firewall u devre disi biraktigimda uzak makineden sisteme ping atabiliyorum. ama yine baglanti kuramiyorum. 

sistem uzerinde 4 ethernet portu var, eger kablonun takili oldugu portu degistirir, eski portu disable eder ve statik-dinamik bir ip verirsem makine reboot edilene kadar bu port uzerinden cikis yapiyor. uzak masa ustu ile sunucuya baglanabiliyorum, samba sunucuya ulasabiliyorum, ancak reboot edince yine ulasilmaz oluyor. ayni adimi tekrarladigimda gecisi olarak yine baglanti saglayabiliyorum.

Birseyleri yanlis yapiyorum, internette 2 gundur arama ve okuma ile zaman geciriyorum, kurulum asamasinda ters giden bir seyler olmus olma ihtimaline karsi sistemi yeniden kurdum. ancak yeniden kurulum sonrasinda da davranis degismedi. belki herhangibir domain e bagli olmadigi icindir diyerek cihazi domain controller olarak tanimlamayi denedim, ancak durum yine degismedi .

neyi atliyorum ? veya neyi yanlis yapiyorum. daha once calisan, hizmet veren bir makine idi . tabii o zamanlarda vpn uzerinden uzak bir domain e bagli olarak calisiyordu, yonetim konusunda bize dokundurtmadilar kullandigimiz sirada.

yardimci olabilecek birileri varsa cok memnun olurum.

tekrar iyi geceler. 

Gönderildi : 21/02/2019 02:58

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Günaydın, öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkürler. Bazen büyük kurulumlarda küçük basit detaylar gözden kaçabiliyor, aşağıdaki maddelerdeki sonuçlar nelerdir ?

1. Aygıt yöneticisinde ethernet kartlarınızın durumu ne görünüyor ?
2. Sisteminizde ethernet kartlarınızın güncel son sürümü yüklü mü ?
3. Sunucuda kullandığınız data hattını halı hazırda çalışan başka bir sistem ile denediğinizde sorun yaşıyor msunuz ?

Sunucunuzun marka/modeli'ni belirtirseniz, benzer sistemleri kullanan arkadaşların farklı yorumları olabilir. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/02/2019 11:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Gunaydin ,

ilginiz icin tesekkurler.

Sunucu Fujitsu RX2540 M1 , uzerine OB 4 port ethernet mevcut, 1 adet management portu ayrica normal calismakta. 

1- Bios icinde belirtilen aygitdan farkli gorunmekle birlikte sistem tarafindan otomatik tanindi, en azindan oyle durmakta. ureticinin destek sayfasinda cipset disinda driver yoktu, ancak tekrar inceleyecegim. driver kaynakli olma ihtimalini elemis degilim henuz.

aygit yoneticisi

Kart sistem uzerinde su sekilde tanimli : LOM   FUJITSU  Board  LOM 4x1Gb Base-T  D3255

2- Dogru suruculer bile olmayabilirler, bu konuda arastirmaya devam ediyorum. simdilik buradan umitliyim.

3- Normal gigabit ethernet geliyor, 2 farkli switch uzerinden iki farkli kablo ile denedim. switchlerden birisine baska bir storage bagli ve yillardir sorunsuz calismakta. kablo ihtimalini de tamamen elimine etmek adina 3. bir kablo ile deneme yapacagim.

Urunun davranisi ile ilgili ek detay, portu degistirmeye gerek bile yokmus, portu disable edip tekrar enable edince calismaya basladi. tabii bir sonraki reboota kadar suruyor bu , ardindan tekrar sadece ping atabilen konuma geliyor. 

Gönderildi : 21/02/2019 12:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Ureticinin destek sayfasinda seri numaram ile arama yapinca ek surculere ulastim. Su an test etmedim, ancak durum sanirim su:

Ben ureticinin turkiye cozum ortagindan kurulum dvd si istedigimde dogrudan benim urunum icin olan dvd gelmedi, daha once alinmis baska bir cihaz icin olan dvd geldi, ben de isoya cevirdim. muhtemelen farkli suruculer gomulu ve nasil oldu ise benim gigabit karti da 10 gig olarak gormus durumda. bu driverlardan kurtulup destek sayfasinda onerilen driverlari deneyecegim oncelikle. 

Gönderildi : 21/02/2019 12:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Son durum: Sorun cozuldu

Ureticinin 2012 DVD si ile gelen suruculer dogru olmamakla birlikte calisan suruculermis. Sanirim jenerik olarak saglaniyor. sorun DVD nin nispeten yeni olmasindan dolayi daha guncel suruculerin olmasi, ancak LOM (Lan on Motherboard) uzerindeki firmware in guncel olmamasindan kaynaklaniyormus. Broadcom tarafindan saglanmis cip, ilgili surucuyu indirirken kirmizi bir uyari ile firmware versiyonunun en az 11.x olmasi gerektigi belirtilmis. Otomatik kurulan surucu sayfada saglanandan farkli ve eski olmakla birlikte LOM uzerindeki 10.x firmware ile uyumsuzmus anlasilan (port tanimlari bile sirasiz, rastgele gorunuyordu) .

fujitsu'nun sagladigi firmware guncelleme iso sunu usb ye yazip flash guncellemesini gerceklestirdikten sonra sistemi yeniden baslattim, ve sorun kayboldu. ardindan guncel LOM suruculerini yukledim, su an sistem beklendigi gibi calismakta. 

ilk konu etiketlerine fujitsu ve RX2540 i ekliyorum, zira windows server ile degil, dogrudan NIC ile ilgili bir sorunmus.

Gönderildi : 21/02/2019 14:08

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Geri bildiriminiz için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/02/2019 16:08

Paylaş: