Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi 6.5 Çift Network

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,196 Görüntüleme
(@omeryuce)
Gönderiler: 226
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yeni bir esxi kurdum. Burada şöyle birşey yapmak istiyorum.

Makinada çift ethernet girişi var. Ben bu girişlere iki farklı network için kablo takmak istiyorum. Networklerden biri private olacak o port için örneğin 10.0.0.11 ip adresini kullanmak istiyorum. Diğer network için kullanacağım ip ise public ip o da 185.25.101.165 olsun.

Bu şekilde tek makinada çift network kullanmak istiyorum. Bazı sanal sunucuları gerçek ip vererek direk internete çıkarmak istiyorum. Bazılarını ise private ip ile iç networkte tutup gerek gördüğümü natlayarak internete çıkarmak istiyorum.

Bunun yapılabilirliği konusunda hiç bir bilgim yok malesef. Bu konuda deneyim sahibi arkadaşlar yol gösterirse çok sevinirim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 19/11/2018 17:00

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Esxi  routing  yapmaz  ancak yapınız ile  daha  detaylı bilgi verirseniz alternatif  çözümler  olabilir. Internet olarak etro Ethernet  kullanıyorsanız  ve  firewall ı bypass ederek  istediğiniz  gibi  sanal sunucuları  public ip  ile  internete  çıkarabilirsiniz, Firewall ı bypass etmeden de  bridge mode veya  Transparent   kullanım ile  de  yapablirsiniz  ancak yapınızı bilemediğim için  yorum yapamıyorum.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 19/11/2018 18:20

(@omeryuce)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Cumhur Bey,

Sunucu veri merkezinde duruyor. Klasik bir kiralık sunucuyu düşünün. 

Ortamda benim yönetimimde bir firewall yok. 

Benim kabaca istediğim şu aslında.

1. network üzerinde mesela 5 sanal sunucu olacak bunların ipleri direkt olarak gerçek ip olacak. 185.25.101.165 - 185.25.101.166 - 185.25.101.167 gibi.

2. network'te mesela 3 sana sunucu olacak. Bunların ipleri ise 10.0.0.11 - 10.0.0.12 - 10.0.0.13 gibi olacak ve firewall tarafından natlanarak internete çıkacaklar.

Yapmak istediğim kabaca bu. 

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/11/2018 18:56

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

1. netowork e tek sabit public ip ve tek bir server ise olur, yoksa sanal makinelerin onune mutlaka routing yapan bir yazilim ( eklemelisiniz ) Ek olarak sunucunun bulundugu ve size verilen public sabit ip tanimlamasini datacenter kendi firewall yapisinda tanimlamasi yapmasi lazim bazen sanal mac vb durumlari var buna gore tek server icin yapabilirsiniz.

2. network icinde olur bir probem yok.  

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/11/2018 19:03

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Hetzner e  benzer  bir  yapılandırma  yapmıştık uzun  zaman önce  araya  router modda  çalışan  bir  linux distro ile  yapabiliyorsunuz. Sunucunuz  Hetzner'de  ise   https://wiki.hetzner.de/index.php/VMware_ESXi/en#Subnets  bu  dokumantasyon da  gerekli  bilgiler  mevcut .  Ancak  amaç  bazı  sanal  sunucuları  farklı public ip  adresleri ile  internete  çıkarmak ise Vmware  üzerinde  pfsense kurup nat  yapılandırması ile  yapmak  daha  kolay  bir  çözüm  olacaktır benim  gözümde.

Merhaba Cumhur Bey,

Sunucu veri merkezinde duruyor. Klasik bir kiralık sunucuyu düşünün. 

Ortamda benim yönetimimde bir firewall yok. 

Benim kabaca istediğim şu aslında.

1. network üzerinde mesela 5 sanal sunucu olacak bunların ipleri direkt olarak gerçek ip olacak. 185.25.101.165 - 185.25.101.166 - 185.25.101.167 gibi.

2. network'te mesela 3 sana sunucu olacak. Bunların ipleri ise 10.0.0.11 - 10.0.0.12 - 10.0.0.13 gibi olacak ve firewall tarafından natlanarak internete çıkacaklar.

Yapmak istediğim kabaca bu. 

Teşekkür ederim.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 19/11/2018 19:24

(@zaferisik)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhabalar,

Yeni bir esxi kurdum. Burada şöyle birşey yapmak istiyorum.

Makinada çift ethernet girişi var. Ben bu girişlere iki farklı network için kablo takmak istiyorum. Networklerden biri private olacak o port için örneğin 10.0.0.11 ip adresini kullanmak istiyorum. Diğer network için kullanacağım ip ise public ip o da 185.25.101.165 olsun.

Bu şekilde tek makinada çift network kullanmak istiyorum. Bazı sanal sunucuları gerçek ip vererek direk internete çıkarmak istiyorum. Bazılarını ise private ip ile iç networkte tutup gerek gördüğümü natlayarak internete çıkarmak istiyorum.

Bunun yapılabilirliği konusunda hiç bir bilgim yok malesef. Bu konuda deneyim sahibi arkadaşlar yol gösterirse çok sevinirim.

Kolay gelsin.

Merhaba

2 adet virtual switch oluşturup, uplinkleri bu vswitch'lere bağlayıp yapabilirsiniz. vswitchlere public ve private ismide verirseniz daha anlaşışır olur. sakın public tarafı için management network oluşturmayın.

İnternet tarafı için arkadaşlar zaten gerekeni yazmışlar.

Gönderildi : 20/11/2018 18:12

(@omeryuce)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Yarın bunları deneyeceğim.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/11/2018 21:49

Paylaş: