Forum

RAID ve HDD degisik...

Bildirimler
Hepsini Temizle

RAID ve HDD degisikligi

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,174 Görüntüleme
(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar

Tavsiyenize ihtiyacim var. 

3 HDD ile 2si RAID1 ve 1i hot swap olmak uzere calisan HP Proliant ML350p Gen8 serverim var ve ben bunu 5 HDD ile RAID5 yapmak istiyorum ama tahmin edersiniz ki, yapiyi bozmadan, formatlamadan, yeniden RAID olusturmadan vs. Yani sifirdan windows kurup ayar yapmayim istiyorum.

Image alip, eski diskleri yenileriyle degistirip RAIDi olusturup imagei geri yuklemek gibi bir sey. 

SIzce en mantikli en hizli cozum nasil ve hangi uygulamayla olur?

Tesekkurler

Gönderildi : 22/02/2018 15:14

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Ekleme yapacağınız diskler daha önceki disklerle aynı ise HP Raid Controller üzerinden raid - 1 i raid -5 e migrate edebilirsiniz. Sıkıntı çıkarmadan sorunsuzca geçiş sağlarsınız.

Ama yok tüm diskleri söküp 5 adet disk yeni takacaksanız bu durumda image alıp daha sonra 5 diski takıp image dan dönüş yaparak yapabilirsiniz. Image alacağınız uygulama hem raid destekli olmalıdır yoksa sıkıntı yaşarsınız.

Gönderildi : 22/02/2018 17:47

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Yanit icin tesekkurler.

Ayni seyi ben de dusundum ama maalesef disk boyutlari farkli, yoksa raidi genisletecek ve degistirecektim. Mecburum bir image yazilimi kullanmaya ama daha once RAID destekli olani kullanmadim hic bu yuzden mumkunse tecrube edilmis bir uygulama adina ihtiyacim var.

Tesekkurler

Gönderildi : 22/02/2018 17:54

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Mevcut yapınız hakkında bilgi verebilirseniz daha sağlıklı olur? sunucu fiziksel olarak mı yoksa sanal server olarak kullanıyorsunuz? sanal ise hangi sanallaştırma?

Gönderildi : 22/02/2018 17:56

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Fiziksel sunucu ve uzerinde hyper-v ile calisan 1 adet de sanal server var. Serverlar 2008R2 Enterprise

Raid karti da P420i.

Ilk once mevcut yapiyi koruyayim ve serverlari 2012 ya da 2016ya yukselteyim ve yeni 5 diski de ikinci bir raid olarak yapilandirayim dedim ama ikincil raid kurulum ayarlarini goremedim menude. Ya ben bulamadim ya da desklemiyor.

Yani ilk RAID sistem volumeu olacakti ikinci raid de diger kurulumlar ve sanal serverlar icin.

Gönderildi : 22/02/2018 18:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Biraz karışık olmuş. 🙂

Öncelikle siz mevcut yapınızı güncelleyecek misiniz? Mevcut raid haricinde bir kaç disk ile farklı bir raid lun tanımlaması mı yapacaksınız?

Hp üzerinde disk yönetimi raid yapılandırması için aşağıdaki yazılımı kullanmanız gerekir. Bu ekranı İnternet explorer üzerinden sunucu üzerinden görebilirsiniz. HP smart start ile kurulum yaptıysanız yazılım zaten mevcuttur. Mevcut değil ise hp sitesinden sunucu model ve işletim sisteminize göre olanını indirip kurabilirsiniz.

Sonrasında buradan raid işlemlerini yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/02/2018 18:42

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bunu hep yapiyorum zaten. Insanlar bana soru sormaya ihtiyac duymasin diye detay vermeye kalkarken daha da batiriyorum:) Bir yandan ingilizce ogrenmeye calisirken diger yandan kendi dilinin yeteneklerini kaybetmek 🙁

Aslinda amacim ilk mesajda yazdigim. Sadece O zahmete girmemek icin ikinci raidi olusturayim dedim. Bu dediginiz ACU uygulamasini da indirip kurmustum zaten ama ikinci raidi olusturma secenegini gorememistim ancak bunun nedeninin henuz yeni diskleri takmamis olmam oldugu sonradan aklima geldi. Yeni diskleri takip denemek lazim. Olursa yeni disklerde data durur ve ilk yapida da sistem. Boylece tasimak, image almak zorunda kalmam.

Sistemi her sekilde 2012 ya da 2016ya yukselticem ama bu isin kolay kismi diye yazmadim onu.

Umarim bu kez anlatabilmisdir, olmadiysa da gormezden gelin bu seferlik

Yardim ve sabriniz icin tesekkur ederim:)

Gönderildi : 22/02/2018 20:52

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Erkan Bey,

Yeni diskleri taktığınızda ve diskleri seçtiğinizde yeni bir raid grubu oluşturabileceksiniz. Kurgunuzu siz belirleyip ilerleyeceksiniz. Kolay gelsin.

Gönderildi : 22/02/2018 21:29

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tesekkurler

Dedigim gibi sonradan farkettim yeni raid olusturma seceneginin olmamasinin nedeninin diskleri henuz takmamis olmam oldugunu.

Bu da isimi gorur, tesekkurler

Gönderildi : 22/02/2018 21:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sistem kritik ise kesinlikle sağlam yedek alın veya ilk aşamada bir danışmanlık alın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/02/2018 18:56

Paylaş: