Forum

Bir Modemin Sınırı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bir Modemin Sınırı Ve Performansı

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,305 Görüntüleme
(@taylanzerey)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 4 katlı bir özel öğretim kursunda 1 modem ve 4 tane access pointle kurulu bir sisteme sahibiz. AP'lerin tamamının dhcp sunucuları kapalı ıp'leri modemden alıyorlar ve modeme kablolu bir şekilde bağlılar. Benim sorum şu yaklaşık olarak 30 tane kullanıcı var internette genellikle kopma sorunu pek yaşamıyoruz lakin arada bir kısa aralıklarla bazı öğretmen arkadaşlar bağlantı sorunları yaşıyor kısa süreli bir durum. Sorun birçok şeyle alakalı olabilir belki ama benim aklıma ilk modem geldi acaba standart bir modem ne kadar bağlantıya kadar performanslı bir şekilde çalışabilir ? Bu sistemi en az masraf ile nasıl daha performanslı bir şekilde çalıştırabilirim kaliteli bir modem kısa sürelide olsa yaşanan bu aksaklıkları giderir mi ?

Access pointlerin kendisinin ıp dağıtıp modemi yalnızca internet için kullanmak istedim fakat forumda okuduğum konu başlıklarında genelde en sıkıntısız olanın modemin ıp dağıtması access pointlerin dhcp sunucularının kapalı olması önerilmiş. Fakat bu durumun neden böyle olması gerektiğinide anlayamadım. Ben sadece access pointlere ve paylaşımda bulunan fotokopi makinesine ıp atayıp ve modemin ıp havuzunuda bu genişlikte tutup access pointlerin ıp dağıtmasını sağlayamazmıyım ? Modemin dhcp sunucusunu kapatıp fotokopi makinası ve access pointlere elle ıp verip access pointlerin dhcp sunucularını aktif edebilirmiyim ? Bu durumu anlatabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sistem özellikleri

tp link td-w9970 modem

3 tane tp-link wa701nd

1 tane tp-link wa801nd

internet adsl 13 megabit

Gönderildi : 19/02/2018 01:24

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

IP dağıtım işi için bir istemci görevlendirmek en doğrusu. Örneğin yapınız da 4 adet AP bulunmakta ve bunların hepsinin IP dağıttını ayrıca DHCP aralıklarının 192.168.1.100 - 200 arsında olduğunu varsayalım. Her AP, IP atadağı cihazı belli bir süre kirada tutacağı için illaki çakışmalar olacaktır. AP lerde DHCP aralıklarını değiştirseniz bu seferde geçişlerde beklemeler olacaktır. Bundan dolayı aynı blokta ve her hatta farklı bir DHCP çok mantıklı değil. ( Her kata bir IP bloğu atanırsa olabilir )

Modemin sınırları konusunda ise kullanılan trafik önemli. 30 kullanıcı çok basit olarak facebook , twitter trafiği yapıyorsa problem değil ama yoğun bir video izleme, upload yada internet tv faliyeti varsa tabiki problemler olabilir ama burada dikkat edilmesi gereken kısa aralıklı kopukluklar katlar arasında geçerken mi oluyor, yoksa bir internet faaliyeti gerçekleşirken mi.

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/02/2018 12:35

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

DHCP sisteminin modemde olması en sağlıklısı , ne kadar aralık da verseniz birden fazla dhcp nin aynı networkte olması ( aralıkları farklı olduğunu varsayıyoruz) gereksiz broadcast trafiği oluşturacaktır.

Nedir broadcast ? Lütfen tıklayınız.

Sorun olduğunda sorunun nasıl çözüldüğü önemli . Eş zamanlı AP lere aşırı kullanıcı yükleniyorsa.

30 kullanıcı var evet ama bunların AP lere dağılım konusuda önemli 

Örn. 

Üst katta 20 kullanıcı var ise bu bir problem.

Kaliteli bir modem ile sorun büyük ihtimal çözülecektir ama evveliyatında ap leri çok iyi incelemek gerekir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/02/2018 13:43

(@taylanzerey)
Active Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Öğretmen odamız 2. katta bu yüzden en yoğun kullanımda orda öğretmenlerin bazıları sosyal medyada bazıları ise video ve tv izliyor boş kaldıklarında. Yeni bir modemin yolu sanırım bize gözüktü zaten araştırıyordum şu an için asus modemlere güzel diyorlar gerçi model numaralarına bakmadım bir kaç yerde okudum o kadar sizin benim için önerebileceğiniz modem marka ve modeli var mıdır? Kablosuz özelliği olmayabilir hali hazırda mevcut modemimizinde kablosuz özelliği kapalı o kata access point yayın yapıyor.

Gönderildi : 20/02/2018 01:59

(@bahattinozkan)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Draytek markalı modemlere bakabilirsiniz

Ap için unifi markasını inceleyebilirsiniz

unifi ap

unifi ap lr

şık outdoor modellerini indoor olarakta kullanabilirsiniz

unifi mesh

unifi ürünlerini şirket içinde depolar da kullanıyorum controller yazılımı ile de yönetebiliyorsunuz sorunsuz çalışmaktalar

Gönderildi : 20/02/2018 14:07

(@taylanzerey)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim önerin için yalnız fiyatlar uçmuş durumda biraz inceledim drytek modemi profesyonel bir ürün olunca illa ki fiyatta artıyor 😀

Gönderildi : 21/02/2018 01:15

(@mehmetali_durmus)
Gönderiler: 91
Estimable Member

bence siz modemden ap den ziyade hattınızın kapasitesini yükseltin 🙂

Gönderildi : 21/02/2018 02:26

(@taylanzerey)
Active Member
Konu başlatıcı

Şu an için alabileceğimiz en yüksek tarifeyi kullanıyoruz malesef fiber hattı daha bizim orada yok.

Gönderildi : 24/02/2018 01:13

Paylaş: