Forum

Fortigate 200E Vp...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 200E Vpn Filter Ve Radmin Sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
777 Görüntüleme
(@AbdullahFirat)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar İkitane Metro Hattım bulunmaktadır Ve ikisi Ayrı Lokasyondadır Bir Lokasyonda 200e Lisanslı Diger Lokasyonda 200d lisansız Çalişmaktadır

Şimdi Ben İlk Lokasyonda Domain Controlurum ve Fortigate 200e Lisansli Cihazım var Her Şey Normal Çalişiyor (İnternet,Network Gibi)

İkinci Lokasyonuma 200D Lisanssız Cihazım Ve Diger Metrom Var Ben İkinci Lokasyonu Birinci Lokasyona Vpn İle Bağladım İnternet ikinci lokasyona geliyor Ve ikinci lokasyona Başka Bir ip Blogu (192.168.x.x )Tanımladım Birinci Lokasyon İp Blogu(172.x.x.x) ile İkinci Lokasyon ip adresleri getway ipleri farklı yaptım.

-ikinci lokasyon networku görüyor domain controlleri görüyor domainden çıkartıp alıyorum fakat ilk lokasyona 192 li bloktan radmin ile 172 li bloga baglanamiyorum

-ikinci sorun ise ikinci Lokasyondakiler Nasıl ilk Lokasyondaki Policyleri Kullanacak(Fsso Ajan Programı Domain Servere Kuruludur )

Şu an İkinci Lokasyon Hem fsso yu görmüyor hem ilk lokasyonda fsso dan tanımladigim kullanicilari istedigim web filterden internete çıkarmıyor

şu şekilde çıkarıyor Fortigate 200E İlk Lokasyondan Tanımlamış Oldugum Web Filter Üzerinden İnternete Çıkarıyor

Gelelim Uzun lafın kısasına ikinci lokasyona Domain Server Kurmam Gerekiyormu Gerekmiyormu 

Gönderildi : 08/10/2017 01:20

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Sorular  biraz  karışık olmuş  ancak  ilk  olarak  sunu  anlıyorum B  lokasyonundaki  kullanıcıları A  lokasyonundaki  Fortinet  uzerinden internete  çıkarmak ve Lisans 200e  cihazında  olduğu için 200d  cihazının lisans  maliyetinden  kurtulmak  istiyorsunuz. Bu Mümkün uygun ipsec  vpn  yapılandırması ve  yönlendirmeler  ile  bu  yapılabilir. 

B  lokasyonuna Domain  controller  kurmadan da ipsec  vpn uzerinden A  lokasyonundaki domain  controllerden login olmaları ve Fortigate fsso üzerinden yetkilendirmeleri  dahilinde internet  erişimi  yapabilirler  ancak 200d  gibi  bir  cihaz var ise  kullanıcı  sayınızın da B  lokasyonunda az olmadığını  varsayarak B  lokasyonuna Additional Domain Controller  kurmanız  oldukça  sağlıklı olacaktır.

172 li blok  kısmını tam anlayamadım  eger B  lokasyonu 172 li blokta ise ve  B lokasyonundan A  lokasyonundaki Domain yapısına dahil  edebiliyorsanız bilgisayarları arada  kurulmuş bir  vpn  yapısı vardır  ancak policyler  tarafında  izinler ayarlanmadığı için tek taraflı  bir  erişim  mevcut  olabilir .

Postunuzdan  yapınızda major  değişiklikler yapacagınızı ve  en onemlisi bu değişklikleri  çalışan  bir  yapıya uygulayacağınızı  çıkarıyorum bu  sebepten  ötürü  profesyonel  danışmanlık almanız  daha uygun  olacak  gibi  gözüküyor. Sıfır  bir  yapı  kuruluyor  olsa  kurulumda  oluşacak aksaklıkları veya zaman kayıpları  tolere edilebilir  ancak çalışan bir  sistem  uzerınde  yapılacak değişikliklerde  bu pek de  mümkün  olmayabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 08/10/2017 05:18

(@AbdullahFirat)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Cumhur Bey mesajınız İçin Teşekkür Ederim.

Tüm işlemleri gerçekleştirdim şunu yapamadık

200e Lisanslı 172x bloklu ip adreslerim 200d 192x li ip bloguma Ulaşamıyor Ping Atamıyor ama tam tersini yapıyor 192x bloklu ip 172x bloklu ip ye erişe biliyor uzak masaüstü yapa biliyor ping atıyor.

Gönderildi : 13/10/2017 16:30

(@ilhancicek)
Gönderiler: 180
Estimable Member

Merhaba ;

Kural tanımlamalarında çift taraflı erişim izni var mı ? Bir de  route ayarlarınız nasıl acaba  ? traceroute çektiğiniz de nereden gidiyor istekler. 

Gönderildi : 17/10/2017 02:39

Paylaş: