Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

adres yönlendirme

43 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
5,802 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

aldığım bir alan adını evde kurduğum w2008 web servere yönlendirmek istiyorum. yaptığım bir sayfayı kendim barındırmak istiyorum. yaptıklarım

alan adını aldım. dns bilgilerini aldım. eve w2008 web server kurdum. sabit ip var. adsl modem ile internete bağlanıyorum. bundan sonra ne yapmalıyım acaba

Gönderildi : 27/02/2012 11:28

(@Anonim)
Konu başlatıcı

adres aldığım firmanın dns bilgilerini nereye eklemeliyim. ayrıca modemden port açacakmıyım.

Gönderildi : 27/02/2012 11:49

(@MusabYardim)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Alan adını satın aldığınız firma üzerinde DNS kaydı oluşturarak DNS bilgilerinizde yer alan Adres kayıtlarını sunucunuzun IP adresine yönlendirmeniz yeterli olacaktır.

NOT : Alan adını satın aldığınız firma DNS kaydı oluşturmanıza ve bu kayıtları yönetmenize izin veriyor olması gerekmektedir. Eğer izin vermiyorsa alternatif çözümlere yönelebiliriz.

Gönderildi : 27/02/2012 15:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sunucunun ip adresine nasıl yönlenridme yapacağız acaba. ilk defa yapacağımız için acemilik çekiyoruz. bu arada alan adını satın aldığımız firma dns kayıtlarını oluşturup bize veriyor. bu dns. ile başlayan adresler yeterli mi. bununla ilgili bir makale önerirseniz çok sevinirim

Gönderildi : 27/02/2012 16:53

(@MusabYardim)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Eğer alan adınızı satın aldığınız firma DNS kayıtlarınızı oluşturduysa ve yönetimi onlar yapıyorsa sunucunuzun IP adresini onlara iletin DNS kayıtlarınızda ilgili değişikliği onlar gerçekleştireceklerdir.

Size verilen dns1.xxxx.com veya 
dns2.xxxx.com  şeklindeki adresler sizin DNS sunucu adreslerinizdir. Sizin adres kayıtlarınız bu DNS sunucular içerisinde oluşturulur ve alan adınızı sorguladığımızda bu DNS sunucusuna gider. DNS sunucusuda derki sen şu nolu IP adresine gideceksin.

Örnek olarak; www.intodns.com adresinden alan adınızı sorgulayarak bu kayıtlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Makale olarak bu konu ile ilgili olarak değilde deniş kapsamlı DNS yapısının anlatıldığı birçok makale mevcut.

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=dns&a=1  

Gönderildi : 27/02/2012 17:26

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar,

Bende bir kaç ekleme yapayım.

1-Alan adını aldın. Bu alan adının yönetim panelinde NS girebileceğin alanlar vardır. Evinde DNS sunucu kurulumu bilmiyorum ama IP adresi yeterli olacaktır, modeminin sabit IP adresini 1' inci NS olarak yaz, kaydet. Dışarıda tanınman için bu yeterli olacaktır.

2- Gelelim modem ve PC tarafına. Burada önemli olan bir konu var. O modem' den internete çıkan kablolu yada kablosuz başka bir cihaz varmı? Eğer var ise;

a- WinServer' ına sabit bir statik IP ver (192.168.1.5 gibi).
     b- Modem üzerinde WinServer' a tanımlamış olduğun IP adresi için port yönlendirme yap (80 ve 8080 portları sadece web yayını için yeterli olacaktır. SSL, mail gibi servisler kullanacaksan onlar içinde port yönlendirmesi yapman gerekecek.
     c- DMZ oluştur. DMZ tanımlamalarına WinServer' ının IP adresini tanımla.
     d- WinServer üzerinde Firewall' un kapalı olmasına dikkat et. İlla açık kalsın diyorsan da gerekli izinleri Firewall üzerinde tanımla.

Bu kadar ayar işini görecektir. 🙂 Takıldığın bir yer olursa buradan yaz. Yardımcı olurum.

Gönderildi : 27/02/2012 17:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Evinde DNS sunucu kurulumu bilmiyorum ama IP adresi yeterli olacaktır, modeminin sabit IP adresini 1' inci NS olarak yaz, kaydet.

adres sağlayıcıda ns1.xxx.com ve ns2.xxx.com diye iki tane tanımlama var. bunları silip sabip ip adresinimi yazacağız acaba

Gönderildi : 11/05/2012 22:40

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Evinde DNS sunucu kurulumu bilmiyorum ama IP adresi yeterli olacaktır, modeminin sabit IP adresini 1' inci NS olarak yaz, kaydet.

adres sağlayıcıda ns1.xxx.com ve ns2.xxx.com diye iki tane tanımlama var. bunları silip sabip ip adresinimi yazacağız acaba

Kendi DNS'ini kurmak istemiyorsan firmadan ücretsiz dns hizmetini kullanarak zone kaydına evdeki sunucunun internete çıkış yapan ip adresini yazman yeterli olacaktır. Diğer türlü ise domain aldığın yerden name server kaydı oluştur. Buradaki name server IP alanına yine sunucundaki internet IP adreslerini yaz modeminden de port yönlendirmeni local IP adresine yaparsan sorun olmaması gerekiyor.

Gönderildi : 16/05/2012 12:49

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yoncu.com adresini yönlendirmek isityoruz. ns1,ns2 adresleri, dns1,dns2 li adresleri ve Host A adres tanımlama yapma yerleri var. Host A kısmına dış ip yazdık. olmadı. nereyi kullanmalıyız acaba. ayrıca diğer yerleri silmekmi gerekiyor

Gönderildi : 16/05/2012 21:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Merhaba www kaydınıza statik ip adresinizi yazdığınızda localde dns üzerinde alan adınıza dns zone tanımlamalı ve burada www kaydınıda açmış olamlısınız.Localden örneğin www.deneme.com olarak eişim sağladığınızda global dns üzerinde deneem.com alan adı için www kaydını yönlendirdiğinizde ve modeminiz üzerinden 80 portunu iis yayımı yapaak makinaya yönlendirdiğinizde işlemin olmuş olması gerekir.

Bu makale isa ile ilgili olmasına rağmen bir çok kısmı size yardımcı olacaktır. http://www.fakaonline.com/?page_id=112

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/05/2012 00:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rıza hocam teşekküler 3 adet site yönlendirdim. üçüde çalışıyor. siteler için ftp ayarlarını nasıl yapabiliriz. bununla ilgili makale önerirseniz çok sevineceğiz

Gönderildi : 17/05/2012 11:51

(@www-rizasahan-com)
_

Ftp makalesi fırına atıldı :)) Bu hafta gelebilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/05/2012 12:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sıcak sıcak yiyelim o halde.:)) bizi aç bırakmayın lütfen

Gönderildi : 17/05/2012 12:49

(@www-rizasahan-com)
_

Kısmet olursa bu hafta sonu gelebilir hazır yayım bekliyor. Saygılarımla.

Gönderildi : 17/05/2012 13:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam ben biraz konu hakkında bilgi toplamak isityorum. makalelere baktım. Website Panel Kurulumu ve Temel Konfigürasyon makalesi var. böyle bir panel ile bütün işlemleri yapabilirmiyim.

ayrıca Ftp başlıklı bir makaleye baktım. orada sites üzerinde yeni ftp sayfası çıkacak denmesine rağmen benim iisemde bu ekran çıkmadı. iis kurulurken bütün sekmeleri seçimiştim. ancak o ekran gelmedi.

Birde tek sabit ip ile 5 adet adres barındırıyorum. her bir adres için ftp ayarlarını yapmam için yukarıdaki makaleler yeterlimi acaba

Gönderildi : 17/05/2012 13:28

(@www-rizasahan-com)
_

Tek ip ile 5 ftp yayımı olabilir. Bu haftaki makalede sizin işinize gelecek kısımlara yer verdim üzerinde dns kısımlarınada değindim.

Gönderildi : 17/05/2012 14:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam makaleniz yayınlandımı acaba

Gönderildi : 19/05/2012 17:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

makalemiz yayınlanmadı herhalde hocam. inanın sabırsızlıkla bekliyoruz. hayırlı çalışmalar

Gönderildi : 20/05/2012 22:18

(@Anonim)
Konu başlatıcı

rıza hocam makaleniz yetişmedi herhalde. kusura bakmayın çok aceleciyim. vereceğiniz makaleyi çocuklarla paylaşmak isityoruz.

Gönderildi : 21/05/2012 22:35

Sayfa 1 / 3
Paylaş: