Forum

Exchange backup ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange backup ve restore

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
611 Görüntüleme
(@onersezgin)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange server ı system state olmadan restore etmek mümkün müdür ?

Sadece database leri yeni bir kurulumun üstüne restore edip çalışır hale getirebilirmiyiz ? 

Gönderildi : 28/02/2008 18:05

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

Yedekleme sırasında Sistemi Offline konuma getirmelisin Aşşağıdaki servisleri stop etmelisin

Microsoft Exchange Internet Mail Service
Microsoft Exchange Event Service
Microsoft Exchange Message Transfer Agent
Microsoft Exchange Information Store
Microsoft Exchange Directory
Microsoft Exchange System Attendant

Restore ederken

Exchange ilk kuruşta olduğu şekilde kurulur.

Mdbdata klasörüne inilir. Altı boşaltılır ve yedek database’lerimiz (loglar hariç) yerine kopyalanır.
Servisler start edilir

FQDN Tam ismi aynı olmalıdır

Gönderildi : 28/02/2008 18:21

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlk kuruluşta olduğu gibi kurulur'u biraz açabilirmiyiz çünkü kurulumu ben yapmamıştım.

Dikkat etmem gereken şeyler nelerdir ?  

Gönderildi : 28/02/2008 18:30

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlk kurulduğu gibi kuruluru biraz açmanız mümkün mü ? Kurulumu ben yapmadığım için neler e dikkat etmeliyim ?

Gönderildi : 28/02/2008 18:31

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Bahsedilen sistemle her zaman servisler start olmamaktadır.Recovery yapmanız gerekmektedir.

Exchange kurtarma yapabılmenız ıcın Organızation name ve server name aynı olmalı

Exchange servislerini durdurunuz,MDBDATA altındaki bilgileri bir yere yedekleyiniz.Elinizdeki priv1.edb priv1.stm pub1.edb ve pun1.stm yi MDBDATA'ya atınız.Sonra Exchange servislerini çalıştırınız.

Servisler Start olmuyor ve Database Mount olmuyor ise,Repair için oncelikle /P switchini kullanın,Sonrasında isinteg ile databasenin butunlugunu dogrulayın eger hata varsa,sonrasında /G ile bakın Sorunlar varsa hala /R ile Soft Recovery yapabılırsınız

Unutmayın yenı server'da kullanıcıları açarken mailboxları açmayacaksınız,ESM den mailbox kısmından reconnect diyip ilgili kullanıcıları gostereceksınız.

Tecrube ile Sabittir 2 defa bu şekilde geri Dondum 1 Tanesı %100 Başarılı Olmuştur.Diger bir Tanesi %100 başarısız olmuştur Database kesinlikle Mount Olmamıştır.Onuda Aşagıdaki yazılımla Kurtarmıştım bu kadar kasmaın direk bu yazılımı kullanın.

Ontrack PowerControls yazılımı ile database içinden mailleri pst ye aktararak ordanda mailboxlara taşıyabılırsınız.

Gönderildi : 28/02/2008 18:59

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Detay lı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/02/2008 19:06

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Rica Ederim.Kolay Gelsin

Gönderildi : 28/02/2008 19:13

(@ilyassaykal)
Gönderiler: 41
Trusted Member

Exchange Server database restore işleminde restore edilecek server adı aynı fakat organization name farklı. Sonradan bu organizatin name i değiştirmemiz olanaklı mıdır ?

Eski server ile yeni server arasında organization name farklılık göstermemeli diye biliyorum ?

Gönderildi : 28/05/2008 14:01

(@ilyassaykal)
Gönderiler: 41
Trusted Member

Kurulmuş exchangenin organization name ini nasıl değiştirebilirim ?     

Gönderildi : 28/05/2008 14:32

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

Ontrack PowerControls yazılımını biraz açabilirmiyiz rica etsem ben aynı server üzerinde yedekleyip daha sonra exchange kaldırıp yeniden  aynı server üzerine kurucam exchange'i bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir...

Gönderildi : 17/06/2008 18:29

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

arkadaşlar burdakileride okuyunca kafam iyice karıştı aynı server üzerinde yapıcam yol göstermenizi rica ediyorum bana yol haritamı verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 17/06/2008 23:21

Paylaş: