Forum

CBL blackliste d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

CBL blackliste düşmek

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
577 Görüntüleme
(@ramazankemalerorhan)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2 gündür CBL blacklistesine düşüyoruz bunun nedeni nedir?Bilgisi olan var mı ve çıkmasıda 4-5 saati geçiyor.1 günümüz geçiyor.

Gönderildi : 08/02/2019 17:49

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Mail ortamı olarak ne kullanıyorsunuz? aşağıdaki postu incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/459551.aspx

Gönderildi : 08/02/2019 18:05

(@ramazankemalerorhan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mail ortamı olarak ne kullanıyorsunuz? aşağıdaki postu incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/459551.aspx

Erdem Bey,

Exchange Server 2010 kullanıyoruz, bu sorun iki gündür var dünde bugünde bu listeye düştük sebebini anlayamadım ama bununla beraber şunu farkettim Mailbox log klasörleri çok hızlı şekilde doluyor siliyorum 15-20 gb yer açıyorum normalde 3-4 gün gidiyor bu ama dün ve bugün bu 1-2 saatte doluyor.

Gönderildi : 08/02/2019 18:11

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

exchange önünde bir spam gateway kullanıyor musunuz ?

var ise spam gw loglarını incelediniz mi ?

yok ise, öncelikle relay aktif olup, olmadığını kontrol edin.

devamında message tracking loglarını inceleyin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/02/2019 03:21

(@ramazankemalerorhan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

exchange önünde bir spam gateway kullanıyor musunuz ?

var ise spam gw loglarını incelediniz mi ?

yok ise, öncelikle relay aktif olup, olmadığını kontrol edin.

devamında message tracking loglarını inceleyin.

Turan Bey Merhaba,

Exhange üzerinde bir spam gateway bulunuyor, ilgililerle irtibat kurdum kendileri kendileri benden VPN hesabı istediler arge ekipleri VPN ile bağlanıp bakıyorlarmış bu güvenli mi sizce.

Gönderildi : 11/02/2019 20:20

(@ramazankemalerorhan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

guvenli

Hakan Bey,

Teşekkürler.

Mail korumasına güncelleme yaptılar ama hağla blackliste girmeye devam ediyoruz sebebi ne olabilir?Böyle birşeyle karşılana yokmudur hiç, hergün 12 ile 1 saatleri arası cbl cbl.abuseat.org adresinde listeye giriyoruz dışarı maillerimiz çıkmıyor.

Gönderildi : 13/02/2019 16:36

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar,

Client  bilgisyarlardan birine  bulaşmış bir  spammer ve/veya  zararlı yazılım üzerinden   mai  çıkışı  olabilir mail  sunucu ile  internet  bağantı i  adresiniz  aynı ise  spam istelerine  giriyor  olabilirsiniz  ortamınızdaki  firewall dan  dış  tarafa  doğru  trafiği inceleyin ve  client  bilgisayarlarından  dış  tarafa  doğru 25ve587  portlarının  erişimini  engelleyerek  gözlemleyebilirsiniz.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 13/02/2019 17:15

(@ramazankemalerorhan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Client  bilgisyarlardan birine  bulaşmış bir  spammer ve/veya  zararlı yazılım üzerinden   mai  çıkışı  olabilir mail  sunucu ile  internet  bağantı i  adresiniz  aynı ise  spam istelerine  giriyor  olabilirsiniz  ortamınızdaki  firewall dan  dış  tarafa  doğru  trafiği inceleyin ve  client  bilgisayarlarından  dış  tarafa  doğru 25ve587  portlarının  erişimini  engelleyerek  gözlemleyebilirsiniz.

Cumhur Bey,

Yorumunuz için teşekkür ederim hergün 12-1 saatleri arasında blackliste düşüyorduk, bu sabah clientlerde antivirüs taraması başlattım ve bir kaç kişide malware tespit ettim, virüsleri temizledikden sonra bugün blackliste düşmedik, sanırım kurtulduk.

Gönderildi : 14/02/2019 17:18

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar,

Öncelikle  geçmiş olsun kendi  lokalinizde  mail  sunucunuz mevcut  ise  client bilgisayarların internet  tarafına  doğru  erişimlerinizi  port  olarak  kısıtlamanız  benzer  problemleri  ilerleyen  günlerde  yaşamamanız  açısından  sağlıklı olacaktır. Client  bilgisayaların olduğu  networkten  dışarıya  doğru  sadece  internet  erişimi için  gerekli olan  80 ve  443  portlarını  açın  diğer  portları  kapatın,  ekstra  uygulamaların  kullandığı portlar  mevcut  ise  onları da  tespit  ederek  açabilirsiniz yapını  bu  şekilde  olsaydı  malware  bulaşan  bilgisayarın  smtp üzerinden  internete  erişimi  olmadığı için bu tarz  bir  problemi  yaşamayacaktınız.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 14/02/2019 18:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Yorumunuz için teşekkür ederim hergün 12-1 saatleri arasında blackliste düşüyorduk, bu sabah clientlerde antivirüs taraması başlattım ve bir kaç kişide malware tespit ettim, virüsleri temizledikden sonra bugün blackliste düşmedik, sanırım kurtulduk.

Cumhur hocanın belirttiklerine ek olarak, kullandığınız public gateway üzerinde ips mevcut ise, yapınıza göre bir profil belirleyip, uygulamanız yararınıza olacaktır.

profile ek olarak, son kullanıcılarda endpoint security çözümlerinden birini kullanarak, hostlarınızı zararlılar açısından tek ekrandan kontrol edebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2019 05:04

Paylaş: