Anasayfa » Exchange Server Güncelleştirmeleri Sonrasında Data Protection Manager 2010 Sunucumuz Üzerinde Yapılması Gereken İşlemler

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Exchange Server Güncelleştirmeleri Sonrasında Data Protection Manager 2010 Sunucumuz Üzerinde Yapılması Gereken İşlemler

 

Sistem Center Data Protection Manager yazılımı Microsoft Mail sunucularının veri tabanını koruyabilmektedir. Mail sunucularımızın korunması ve geri dönüş işlemleri için bir çok makaleyi portalımız üzerinden paylaşmıştık.

 

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/default.aspx

 

Yukarıdaki adresten daha önce paylaşmış olduğumuz makaleleri inceleyebilir ve Exchange sunucularımızın korunması ve veri tabanının geri dönülmesi vb.. işlemleri inceleyebilirsiniz.

 

 

image001

 

 

Data Protection Manager 2010 yazılımı ile koruma altına almış olduğumuz, exchange sunucumuz için oluşturmuş olduğumuz korumanın sağlıklı bir şekilde devam ederken,  koruma grubunun bir gün hatalı bir şekilde tamamlandığını görebiliriz.Hata kodu (ID:30146)Bu hatanın oluşmasının nedeni Exchange sunucumuz üzerinde gerçekleştirmiş olduğumuz bir güncelleştirme olduğunu hata kodlarında görebilmekteyiz.

 

Bu hatayı neden verdiğini incelersek Exchange sunucumuz üzerinden DPM sunucumuz üzerine kopyalamış olduğumuz Eseutil.exe ve Ese.dll dosyalarının bozulduğu uyarısını görebiliyoruz. (Either the database files are corrupt pr the proper versions of the Eseutil.exe and Ese.dll files are missing)

 

Hatırlayacağınız gibi Data Protection Manager yazılımı, Exchange sunucularımızın veri korumasını gerçekleştirirken, aynı zamanda her full backup sonrasında mail sunucumuz  için gerekli olan bakım işlemini  otomatik olarak gerçekleştirecek ve mail sunucumuzun daha performanslı çalışmasını sağlamaktadır.

 

 

image002

 

 

Mail sunucumuz üzerinde gerçekleştirilen güncelleştirme sonrasında Data Protection Manager ‘in Mail Sunucusu koruması hata verse bile veritabanını yedekleme işlemine devam ettiğini görebilmekteyiz. DPM yazılımı üzerinde Mail koruma grubumuzun Replica Path’ ini kontrol ettiğimiz zaman, zamanlamış olduğumuz tarihlerdeki yedeklerin alındığını görebiliyoruz.

 

 

image003

 

 

Almış olduğumuz hatanın sebebi DPM yazılımımız Exchange sunucumuz için yapması gerekli olan bakımları gerçekleştirememektedir. Bu bakımları gerçekleştiremediğini Exchange sunucumuz üzerinde koruma altına almış olduğumuz veritabanının bilgilerini kontrol ettiğimiz zaman görebilmekteyiz. Last full backup ve Last incremental backup tarihlerini kontrol ettiğimiz zaman en son yedeğin geçmiş bir tarihte alındığını görebiliriz. Görevin çalışmış olduğu güncel zamanda bakım işlemi gerçekleşmemiştir.

 

 

image004

 

 

Güncelleştirme Sonrası DPM sunucumuz üzerine Exchange sunucumuz üzerinden kopyalamış olduğumuz ese.dll dosyasının versiyon bilgilerini inceleyelim. Sol tarafta bulunan Ese.dll dosyası DPM sunucumuz üzerinde barınmakta ve Product version 14.00.0639.019’ dur. Sağ tarafta bulunan Ese.dll dosyası Exchange sunucumuz üzerinde barınmakta ve Product version 14.00.0692.000’ dur. Yani Birbirlerinden farklıdır.

image005

 

 

Ese.dll dosyası gibi eseutil.exe aracınında veriyon bilgileri birbirinden farklıdır. Sol tarafta bulunan Eseutil.exe aracı DPM sunucumuz üzerinde barınmakta ve File version 14.0.639.019’ dur. Sağ tarafta bulunan Eseutil.exe aracı Exchange sunucumuz üzerinde barınmakta ve File version 14.0.692.0’ dur.

Problemimizi özetleyecek olursak Exchange Sunucumuz üzerinde gerçekleştirmiş olduğumuz güncelleştirme sonrasında Exchange Sunucumuz üzerinde barınan Eseutil.exe ve Ese.dll dosyamızın veriyon bilgileri değişmiş ve DPM sunucumuz üzerine kopyalamış olduğumuz dosyalar ile eşleşmemektedir. Bu sebepten ötürü DPM sunucumuz exchange sunucumuz üzerinde belirtmiş olduğumuz veritabanlarını korumaya devam ediyor ama bakım işlemlerini gerçekleştiremiyor.

 

Güncel dosyalarımız; exchange sunucumuz üzerindec:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\v14\Bin klasörü altındadır. Dosyalarımızı DPM sunucumuz üzerinde kopyalayacak olduğumuz dizin c:\Program Files\Microsoft DPM\bin dizinidir.

 

 

image006

 

 

Bu problemden kurtulabilmemiz için yapmamız gerekli olan işlemler, DPM sunucumuz üzerinde bulunan Eseutil.exe ve Ese.dll araçlarını silmek, silme işleminin ardındanExchange Sunucumuz üzerinde bulunan güncel eseutil.exe ve ese.dll dosyalarını tekrardan DPM sunucumuz üzerine kopyalamaktır. Güncel dosyalarımızı DPM sunucumuz üzerine kopyaladıktan sonra koruma grubumuz üzerinde her bir veri tabanı için Perform consistency check komutunu çalıştırmaktır.

 

 

image007

 

 

Çalıştırmış olduğumuz komutun ardından DPM sunucumuz manuel olarak Exchange sunucumuzun uygunluğunu kontrol edecektir.(Eğer bu aracı çalıştırmazsak bir sonraki yedekleme görevinde bütün işler zaten yoluna girecektir.)

 

 

image008

 

 

Consistency check işlemi tamamlandıktan sonra koruma grubumuz için artık bir problem olmadığını görebilmekteyiz. Yedekleme görevi haricinde mail sunucumuz üzerinde bakım işlemleride gerçekleştirilmektedir.

 

 

image009

 

 

Mail sunucumuz üzerinde veritabanını kontrol ediyoruz ve DPM sunucusu tarafından gerçekleştirilen yedek işlemi ve yedek işleminden sonra yapılan bakım işleminin veritabanımız üzerinde görüldüğünü görebilmekteyiz.

 

Yakın tarihte Exchange 2007 ve 2010 sürümleri için güncelleştirmeler yayınlanacak ve devam edecektir. Bu güncelleştirmeler Microsoft’ un yol haritası içinde bulunmaktadır.Mail sunucumuzun ihtiyaç duymuş olduğu gerekli güncelleştirmeleri gerçekleştirdikten sonra DPM sunucumuz üzerindeki işlemleri unutmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyorum.

 

 

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>