Exchange Server

Exchange Server 2003’ ten Exchange Server 2010’ a Geçiş İşlemleri Bölüm 2

 

Bir önceki “Exchange Server 2010 Geçiş İşlemleri 1” isimli makalemizde Exchange Server 2010 servisine geçiş ile ilgili hazırlık işlemlerimizi ve Exchange Server 2010 servisinin var olan Exchange Server 2003 organizasyonuna dahil edilmesi ile ilgili işlemlerimizi bitirmiştik.

Şimdi kısaca o makalede en son geldiğimiz noktaya bir bakalım.

 

image001

 

Evet Exchange Management Console üzerindeki son durum yukarıdaki şekilde görüldüğü gibidir.

 

image002

 

Exchange Server 2003 System Manager üzerindeki durum ise yukarıdaki gibidir…

 

Şimdi ilk olarak kullanıcılarımıza ait olan mailboxları Exchange Server 2003 üzerinden Exchange Server 2010 üzerine taşımak için gerekli işlemleri gerçekleştirelim.

Öncelikle Exchange Server 2003 üzerinde bulunan posta kutularını yeni servisimiz olan Exchange Server 2010’a taşıma işlemlerimizi yapalım. Bunun için Move Request oluşturmamız gerekiyor.

 

image003

 

Şekilde de görüldüğü gibi Recipient Configuration – Mailbox altındaki kullanıcılarımızı görebiliyoruz ve taşımak istediğimiz kullanıcı posta kutularını seçiyoruz ve sağ tıklayıp New Local Move Request seçeneğini seçiyoruz.

 

image004

 

Bir sonraki aşamada ise Target mailbox database seçimini yapıyoruz. Şekilde de görüldüğü gibi Browse ile Exchange Server 2010 üzerindeki Mailbox Database seçiyoruz ve Ok ile tamamlıyoruz.

 

image005

 

Taşıma seçeneklerini düzenliyoruz…

 

image006

 

Evet kullanıcılarımız için oluşturmuş olduğumuz taşıma isteğinin son durumu görülmektedir ve New ile başlıyoruz…

 

image007

 

Evet görüldüğü gibi Exchange Server 2003 üzerinde bulunan kullanıcılarımızın posta kutuları başarılı bir şekilde Exchange Server 2010 veritabanlarına taşındı. Bir tanesi hata vermiş görünüyor ki o da zaten Exchange Server 2010 üzerinde bir posta kutusudur. Seçim aşamasında seçilmemesi gerekirdi.

 

image008

 

Evet taşıma işlemi bittikten sonraki aşamada Mailbox altına baktığımızda Mailbox şekillerinin ve renklerinin değiştiğini görebiliyoruz. Artık posta kutularımız Exchange Server 2010 üzerindedir.

 

Test etmek gerekirse kısaca OWA üzerinden testlerimizi yapabiliriz.

 

image009

 

Evet bir kullanıcı ile Exchange Server 2010 OWA’ya giriş yapıyoruz.

 

image010

 

Ece CICEK kullanıcısına ait olan posta kutusu şekilde görülmektedir.

 

image011

 

Daha önce kullanıcılara ait olan posta kutularını taşımak için oluşturduğumuz olduğumuz isteğimizin Recipient Configuration – Move Request altındaki son durumuna baktığımızda karşımıza yukarıdaki tablo gelmektedir. Görüldüğü gibi taşıma işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanmış durumdadır.

 

Exchange Server 2010 ile birlikte gelen güzelliklerden bir tanesi de kullanıcı tarafında çok fazla bir kesintiye sebebiyet vermeden posta kutularının taşıma işleminin yapılabilmesidir.

 

Geçiş işlemi yapldıktan sonra Outlook 2003 kullanan kullanıcılar Exchange Server 2010’a bağlanamayabilirler. Sebebi Exchange Server 2010’un güvenli bağlantı istemesidir. Outlook 2007 ve üzerindekiler başarılı bir şekilde bağlanabilirler. Outlook 2003 üzerinde Exchange hesap ayarlarından güvenli bağlantı seçeneklerini tanımlamanız gerekir.

 

Public Folders’dan başlayalım isterseniz;

 

image012

 

Şekilde görülen Move All Replicas seçiyoruz…

 

image013

 

Şekilde görüldüğü gibi Exchange Server 2010 üzerindeki Public Folder Database seçiyoruz ve OK ile devam ediyoruz. Replikasyon data boyutuna göre uzun sürebilir.

 

Şimdi Exchange Server 2003 üzerindeki diğer ayarlarımızı yapalım ve Exchange Server 2003’ü kaldırma işlemine hazırlayalım.

 

image014

 

Oluşturulan Connector’leri siliyoruz, çünkü buna ihtiyacımız olmayacak.

 

image015

 

Recipient Update Service (RUS) ile ilgili düzenlemeleri yapıyoruz ve yeni sunucumuza şekilde de görüldüğü gibi atamaları yapıyoruz.

 

image016

 

image017

 

Default Offline Address List ile ilgili işlemler (şart değil).

 

Artık sıra geldi Exchange Server 2003 servisini organizasyondan kaldırma işlemlerine. Servisi kaldırmak için gerekli olan bütün hazırlıkları yaptık ve şuan kaldırma işlemine başlayabiliriz.

 

image018

 

Control Panel Add or Remove Programs ile işlemimize devam ediyoruz. Şekilde de görüldüğü gibi Microsoft Exchange kaldırılmaya hazırdır.

 

Eğer eksik bir durum varsa yukarıdaki şekilde Action bölümündeki Remove seçeneği aktif olmaz ve size var olan sıkıntıyı söyler. Sıkıntıyı giderdikten sonra tekrar Action bölümünden açılır kısma tıkladığınızda Remove seçtiğinizde yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi Remove aktif olur ve Next ile devam ederiz.

 

image019

 

Kaldırma işlemi devam ediyor…

 

image020

 

Artık Exchange Server 2003’müz yok ve görüldüğü gibi başarılı bir şekilde kaldırıldı.

 

Bakalım Exchange Server 2003 olmadan ortamda mesajlaşma Exchange Server 2010 üzerinden başarılı bir şekilde gerçekleşiyor mu?

 

image021

 

Öncelikle ben geçiş işlemimi Microsoft Hyper-V üzerindeki sanal sunucularımda gerçekleştirdim ve şekilde de görüldüğü gibi “exc2003” isimli sunucumuz OFF durumdadır.

 

Şimdi mail trafiğini kontrol edelim.

 

image022

 

OWA’ya giriş yapıyoruz…

 

image023

 

Ve görüldüğü gibi mesajımızı hazırlıyoruz ve Exchange Server 2003’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz ve Exchange Server 2010’a Hoşgeldin diyoruz…

 

image024

 

Evet mail trafiğinde bir aksama yok. Daha önce de bahsettiğim gibi ufak tefek problemler oluşması muhtemeldir ancak onlar da akışı engelleyecek problemler değildir.

 

Evet arkadaşlar, bu iki makalelik seride sizlere Microsoft Exchange Server 2003’ten Exchange Server 2010’a geçiş adımlarını aktarmaya çalıştım. Güzel ve başarılı bir çalışma oldu. Böylece artık yeni teknolojilere geçebilir ve güvenle kullanabiliriz.

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

 

Mümin ÇİÇEK

Exchange – MVP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.