Exchange Server

Exchange Server 2003 uzerinde Public Folder Bolum -1

Exchange Server’ı diğer mail server lardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi Public Folder kavramıdır. Exchange üzerinde Public Folder, bir domain ortamındaki dosya sunucusu üzerine paylaştırılmış bir klasöre benzer. Kullanıcıların bilgisayarında belgelerini saklamak için bir dizin bulunmasına rağmen, her kullanıcı tarafından erişilmesi gereken dosyalar ise bir dosya sunucusu üzerine konularak buradan tüm kullanıcılara paylaştırılır. Exchange Server üzerinde de buna benzer bir mantık ile çalışan Public Folder yapısı vardır. Bu makalemde Exchange üzerinde Public Folder ların nasıl yönetildiğini göreceğiz.

 

Exchange üzerinde kurulum ile beraber bir adet depolama grubu gelmektedir. ( First Storage Group ) . Bu depolama grubu içerisinde ise iki adet depolama birimi yer almaktadır. Bunlardan biri posta kutuları için, diğeri ise Public Folder lar içindir. Eğer kurduğunuz Exchange Server Standart versiyon ise bu depolama grubu içerisindeki depolama birimlerinin sayısını arttırma şansına sahip değilsiniz. Ancak Enterprise versiyonunu kurmuş iseniz bir depolama grubunda maksimum 5 adet depolama birimi oluşturabilirsiniz ( Mailbox Store ve Public Folder için ortak sayıdır ) .

 

clip_image001

 

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, Standart kurulmuş bir Exchange üzerinde, bir adet depolama grubu ve bunun altında birer adet posta kutusu depolama birimi ile Public Folder depolama birimi bulunmaktadır. Bizim ilgileneceğimiz alan ise aslında “Folders” menüsündeki “Public Folders” tır. Standart olarak tanımlı tek Public Folder gelmektedir ; “internet Newsgroups” . Bunu dışındaki yeni Public Folder ları biz kendimizde tanımlayabiliyoruz.

 

İncelemeye Public Folders Store dan başlayalım. [ bu depolama birimi, ortak klasörlerimizi barındırmaktadır. Burada yapılacak değişiklikler ortak klasörler için geçerlidir. ]

 

clip_image002

 

Bu Public Folder Storage, Folders sekmesi altındaki “Public Folders “ dalının altında bulunan ortak klasörleri barındırmaktadır.

 

Public Folder Store un özelliklerini incelediğimizde ; “General” sekmesinde bu depolama biriminin hangi ortak klasörlere bağlı olduğunu göstermektedir. Sizlerin Folders menüsünün altında açacağınız her hangi yeni bir ortak klasör eğer “Public Folders” dalında ise , saklama yeri de “Public Folder Storage” olacaktır. Eğer siz Folders altında yeni bir Public Folder dalı açacak olursanız , öncelikle bunun için bir Storage açmanız gerekecektir . Eğer Exchange 2003 Standart kullanıyorsanız da bunu yapma imkânınız olmayacaktır . Hemen altta yer alan iki kutucuk ise ;

 

Public Folder a bağlanan istemcilerden herhangi birinin kullandığı program “S/MIME” destekli ise , program tarafından gelen isteklerin Exchange üzerinde karşılık bulması için standart olarak işaretlidir .

 

İkinci kutucuk ise ; yine Public Folder a bağlanan istemci makinelerin dış domain lere attığı maillerde karakter sorunu olması halinde bu kutucukta işaretlenebilir .

 

Ben var olan Storage i inceleyemeye devam ediyorum.

 

clip_image003

 

Bu sekmede ortak klasörlerin tutulması için kullanılan veri tabanı dosyalarının dizinlerini görebilmekte ve istenmesi halinde değiştirebilmekteyiz. Aynı zamanda bu depolama birimi için bakım işlemlerinin hangi saatlerde başlayacağını da belirleyebiliyoruz. Daha alt bölümde ise bu depolama biriminin en son alınan “Full” ve yine en son alınan “Incremental” yedek tarihlerini görebilmekteyiz. En altta bulunan iki kutucuk ise sırası ile

 

Sistem başlangıcında bu depolama biriminin aktif hale gelmesini engeller. Yani depolama birimi mount edilmez.

 

Geri yükleme işlemlerinde yedekten geri dönülen veri tabanının var olan veri tabanı üzerine yazılmasına izin verilir.

 

Yine bu sekmede bu depolama birimi için bakım işlemlerini yönetebiliriz. Bakım periyodu pek çok bakım işlemini içermektedir. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için belirlenen zaman aralığını istersek elle değiştirme imkânına sahibiz. Bu bakım işlemleri sırası ile

 

Bakım periyodu geldiğinde ilk olarak bu depolama biriminden silinen objelerin içersinde saklama süreleri dolmuş olan objeleri tespit etmek ve kalıcı olarak silmek

 

Depolama birimi için index oluşturmak ( istemci makinelerin arama işlemlerinin hızlanması için depolama birimindeki objeler indekslenir). Bir index oluşturulduktan sonra 40 gün geçerli olur. Kayıt defteri ile oynamadığınız sürece de bu geçerlilik süresince çalışan bakım işlemleri sırasında index leme yapılmaz.

 

Yine silinmiş ve varsayılan olarak “180” gün olan geri alınma süresini doldurmuş olan ortak klasörlerin tespiti ve silinmesi.

 

Bakım işlemleri sırası ile çalışmaktadır ve bu çalışmaların hepsinin bitmesi kesin değildir. Örneğin yoğun bir depolama biriminde indexleme işlemi uzaması halinde bakım işlemleri sırasında sadece bu tamamlanmış olur. Bakım saati geçmesine karşın indexleme veya bir diğer bakım işlemi durdurulmaz. Ancak işlem bittikten sonra bir sonraki bakım işlemine geçilmez. Eğer her şey yolunda gitmiş ve bütün işlemler bitmiş ise en son işlem bittikten 15 dk. sonra online defrag işlemi başlar.

 

clip_image004

 

Bir sonraki sekme ise “Limits” sekmesidir. Burada ise Public Folder lar üzerindeki limitleri tanımladığımız yerdir. Public Folder için tanımlanmış her bir öğe için depolama sınırı varsayılan olarak 10mb tır. Yani bir istemci bu alana koyacağı bir veriyi 10mb tan büyük tutamaz, tabiî ki bunu düşürmek sizin elinizde. Diğer sınır olan “Issue warning” ise, toplam olarak bu Public Folder içerisindeki öğelerin depolama sınırı için uyarı limitidir, Bu limite ulaşıldığında “Warning message interval” zamanlamasına göre uyarı verilir. Bu uyarı zamanını değiştirebiliriz. Uyarı ise o Public Folder ın sahibine gönderilecektir. ( izinlerdeki owner ) . “Prohibit post” değeri ise artık bu depolama birimine hiçbir şekilde öğe kabul edilmeyeceği sınırdır.

 

Deletion Settins” bölümünde ise, Public Folder üzerinden silinen bir öğenin kaç gün saklanacağı ayarlanmaktadır. Yani bu bölümden bir mail, kontak vb bir öğe silinir ise bu 7 gün boyunca geri döndürülmek üzere saklanır. Daha sonra ise silinir. Eğer bu objelerin tam bir yedek alma işlemi gerçekleşene kadar saklanmasını istiyorsanız eğer ; “Do not permanently delete items until he store has been backed up” kutucuğunu işaretlemeniz gereklidir . Son olarak ise “Age Limits” bölümünde , bu Public Folder bölümünde saklanacak bir öğenin kaç gün tutulacağı belirtilir . Bu belirtilen gün den daha eski olan objeler silinecektir . Bu özellikle haber grupları mantığı ile çalışan sınırlı yer ve dinamik bir içerik için uygun bir ayardır.

 

clip_image005

 

Bu bölümde ise birden çok Exchange sunucusunun olması durumunda Public Folder içerisindeki verilerin diğer sunucular ile de paylaşılmasını sağlıyoruz. Replikasyonun hangi aralıklar ile yapılacağını yine biz belirleyebiliyoruz . Eğer replikasyonda “Always Run” seçeneğini seçti iseniz bunun tekrarlanması için bir süre belirtmelisiniz . Yani 5dk da bir gibi . Sürekli replikasyon sunucuları yoracaktır . Bunu altında ise replike edilecek objeler için bir boyut sınırı tanımlayabiliyoruz. İsterseniz sahip olduğunuz “Restore Defaults” butonu ile ayarlarları resetleyebilirsiniz .

 

clip_image006

 

Full-Text indexing özelliği ; istemcilerin kullandıkları programlar da yaptıkları aramaları hızlandırmak için arka planda çalışan bir servistir . Varsayılanda açık olmadığı için ayarlarını da yapamıyoruz. Full-Text indexing ‘ i açmak için aşağıdaki adımları izlememiz gerekmektedir .

 

clip_image007

 

ESM üzerinden Public Folders a geliyoruz ve sağ tıklayarak “Create Full-Text Index” seçeneğini seçiyoruz. Full-Text index , sayesinde kullanıcılar aramalarını daha hızlı yapmaktadır . Ayrıca istemci makinelerin yaptıkları arama , canlı data üzerinden değil , en son “Full-Text Index” şablonu üzerinden yapılmaktadır . Bu değişiklik yapıldıktan sonra artık “Full-Text indexing” sekmesinde değişiklikler yapabiliriz.

 

clip_image008

 

İndexleme servisinin hangi aralıklar ile çalışacağını biz belirliyoruz. Ayrıca hazırlanan index lerin kullanılabilmesi için , “This index is currently available for searcing by clients” kutucuğunu işaretlememiz gerekmektedir .

 

clip_image009

 

Bu bölümde ise , Public Folder ı etkileyen policy leri görebiliriz . Tanımlı hiç policy olmadığı için herhangi bi policy göremiyoruz. Bu sekme ile beraber Ortak klasörlerin ( Public Folders ) depolandığı , depolama birimi ile ilgili bilgileri edinmiş olduk . Şimdi ise Public Folderları incelemeye başlayabiliriz .

 

ESM Aracını açtığımız zaman karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmektedir .

 

clip_image010

 


Bu ekranda standart olarak gelen Public Folders klasörünü görüyoruz. Yukarıda detaylarını gördüğümüz depolama birimi , bu ortak klasör için çalışmaktadır . Yani , standart olarak gelen bu Public Folders dizini altında tutulacak bütün objeler “Public Folder Store” ,altında depolanır .

Buraya kadar ortak klasörler için depolama birimlerini ce temel Tree yapısını gördük . Makalemin devamında ise Public Folder lar üzerinde uygulamalar yapacağım

 

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.