Exchange Server

Exchange Server 2003’ten Exchange 2007’ye Geçiş İşlemleri Bölüm – 1

Exchange Server 2003’ten Exchange 2007’ye Geçiş İşlemleri 1

 

 

 

Bu makalemizde Microsoft tarafından piyasaya yeni sunulan Exchange Server 2007 yapısına geçiş ile ilgili temel işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Bunun için öncelikle bazı terimlerin ne anlama geldiklerini bilmemiz gerekmektedir.

 

 

Transition (Geçiş) : Var olan bir exchange organizasyonunun Exchange Server 2007 yapısına eski organizasyondaki ya da sunuculardaki verilerin yeni Exchange Server 2007’ye taşınmasıdır diye tanımlayabiliriz kısaca. Örneğin Exchange Server 2000/2003’ten Exchange Server 2007’ye geçiş denir.

 

 

Migration (Göç,Taşınma) : Bu işlem ise Exchange sunucuların olmadığı yapıların Exchange server yapısına taşınması olarak tanımlanabilir. Örnek vermek gerekirse Lotus Notes kullanan bir firma eğer Exchange Server yapısına geçmek istiyorsa yapılacak işlem Migration’dır.

 

 

Upgrade (Yükseltme) : Var olan exchange yapısında direk bir üst versiyona geçişin gerçekleştirilmesi işlemidir. Exchange Server 2000’den Exchange Server 2003’e upgrade edilebilir.

 

 

Exchange Server 2007 upgrade desteklemez. Yani Exchange Server 2000/2003’ten direk Exchange Server 2007’ye yükseltemezsiniz. Bunu ancak Transition (Geçiş) ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Ayrıca Exchange Server 5.5’in kullanıldığı durumda da Exchange Server 2007’ye geçiş yapılamaz. Eğer geçiş yapılmak isteniyorsa öncelikle Exchange Server 2000/2003 yapısına geçilmelidir.

 

 

Geçiş işlemi değişik safhalardan oluşmaktadır. Her safhada Exchange Server 2007’nin rolleri ve iletim yapısı belirlenmektedir.

 

 

Migration ise tamamen yeni bir Exchange yapısının kurulmasını içerir ve daha sonra da mail kutularının yeni yapıya taşınması işlemini içerir.

 

 

Daha önce de söylediğimiz gibi Lotus Notes ortamından Exchange Server 2007 ortamına migrate işlemi gerçekleştirilebilir. Geçiş işlemi ise aşağıdaki gibi yapılabilir;

 

 

            -Exchange Server 2003 sistemlerinin kullanıldığı yapıdan

 

 

            -Exchange Server 2000 sistemlerinin kullanıldığı yapıdan

 

 

            -Hem Exchange Server 2000 hem de Exchange Server 2003’ün kullanıldığı yerlerden

 

 

Görüldüğü gibi değişik sistemlerden Exchange Server 2007 yapısına geçişi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak şöyle bir durum var ki daha önce de söylediğimizi gibi var olan eski verilerin yeni yapıya taşınmasına geçiş demiştik. Yok ben eski dataları taşımak istemiyorum derseniz ve kullandığınız yapı Exchange Server 2000/2003 ise ve Exchange 2007 yapısına geçerseniz buna da Migration denilebilir. Çünkü tamamen yeni bir organizasyona geçiyorsunuz.

 

 

clip_image001

 

 

Yukarıdaki tabloda Exchange Server yapısındaki taşıma ve migration işlemlerinin safhalarını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Existing messaging system

 

 

 

In-place server upgrade to Exchange 2007

 

 

 

Transition to an Exchange 2007 organization

 

 

 

Migrate to Exchange 2007

 

 

 

Exchange Server 5.5 

 

 

Not supported

 

 

Not supported

 

 

Supported, by migrating first to Exchange 2003

or Exchange 2000, and then transitioning Exchange

2003 or Exchange 2000 to Exchange 2007

 

 

Exchange 2003 

 

 

Not supported

 

 

Supported

 

 

Supported

 

 

Exchange 2000

 

 

Not supported

 

 

Supported

 

 

Supported

 

 

Mixed Exchange 2003 and Exchange 2000 organization

 

 

Not supported

 

 

Supported

 

 

Supported

 

 

Lotus Notes

 

 

Not supported

 

 

Not supported

 

 

Supported, using interoperability and migration tools

 

 

 

 

 

Yukarıdaki tabloda ise desteklenen taşıma ve migration senaryolarını görebilirsiniz.

 

 

Exchange Server 2007 yapısına geçiş ile ilgili çok daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkte bulunan Upgrade to Exchange 2007 makalesini inceleyebilirsiniz.

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124008.aspx

 

 

Temel bilgilerimizi de inceledikten sonra artık yapılandırmaya başlayabiliriz. Exchange Server 2007 mesajlaşma sistemini var olan Exchange Server 2000/2003 organizasyonumuza kurmadan önce yapılması gereken bazı ön hazırlıklar vardır. Şimdi adım adım bunları inceleyelim.

 

 

İlk yapmamız gereken Exchange Server 2007’nin kurulacağı yapının Native Mode (No pre-Exchange 2000 servers) olmasıdır. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip etmemiz gerekmektedir;

 

 

            -Exchange System Manager açıyoruz

 

 

            -Var olan organizasyonumuza sağ tıklıyoruz ve özelliklere gidiyoruz

 

 

Aşağıdaki şekilde de görüldüğü kısma geçiyoruz.

 

 

Ayrıca Exchange Server 2003 Service pack kurulu olmalı ve Excahnge Server 2000 yapıda ise Service pack 3 kurulu olmalıdır.

 

 

 

clip_image003

 

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi karşımıza gelen özellikler penceresinde şuanki organizasyonumuzun Mixed Mode (can support pre-Exchange 2000 Servers) yapısında olduğunu görüyoruz. Değiştirmek için Change Mode diyoruz ve yine şekildeki gibi bir uyarı mesajı karşımıza çıkıyor. Bu mesaya Yes diyoruz ve yapımızı değiştiriyoruz.

 

 

Evet artık diğer aşamalara geçebiliriz. Şimdi yapacağımız işlemler ise Active Directory ortamının Exchange Server 2007 için hazırlanmasıdır. Bunun için bir kaç komut ile işlemlerimizi gerçekleştireceğiz.

 

 

Setup.com /PrepareLegacyExchangePermissions : Eğer organizasyonda bir önceki versiyona sahip Exchange Server var ise bu komutu çalıştırıyoruz.

 

 

Setup.com /PrepareSchema : Exchange Server 2007 kurulumu için schema hazırlanır.

 

 

Setup.com /PrepareAD : Global Exchange nesneleri hazırlanır, root etki alanında Exchange Universal Security grupları oluşturulur ve var olan etki alanı Exchange 2007 için hazırlanır.

 

 

Setup.com /PrepareDomain (yada PrepareAllDomains) : Exchange Serverlar için bir global grup oluşturur.

 

 

Evet hazırlık aşamasında kullanacağımız komutlar yukarıdaki gibidir. Şimdi bunları tek tek kullanarak hazırlık işlemlerimizi tamamlayalım. Bu komutları kullanabilmemiz için sunucu üzerinde PowerShell yüklü olmalıdır ve bu komutlar Exchange Server 2007’nin kurulacağı sunucu üzerinde çalıştırılmalıdır.

 

 

clip_image005

 

 

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi ilk komutumuzu PowerShell arayüzü ile çalıştırdık ve ortalama 5 dakika civarında bir süre geçtikten sonra işlem tamamlanıyor ve sonucun başarılı olduğunu bize bir mesaj ile iletiyor.

 

 

clip_image006

 

 

Bir sonraki komutumuz ise yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi /PrepareSchema komutudur ve onu da PowerShell arayüzünden çalıştırıyoruz ve sonucun başarılı olduğunu gösteren mesajımızı alıyoruz.

 

 

Artık diğer komutumuza geçebiliriz.

 

 

clip_image007

 

 

/PrepareLegacyExchangePermissions komutunu da yine diğer komutlarımızı çalıştırdığımız gibi PowerShell arayüzünde çalıştırıyoruz ve sonucumuzu alıyoruz.

 

 

clip_image008

 

 

/PrepareDomain komutunu da kullandıktan sonra artık PowerShell ile yapacağımız işlemlerin sonuncusunu da başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş oluyoruz.

 

 

Diğer aşama ise artık Exchange Server 2007 mesajlaşma servisinin var olan organizasyona kurulmasına geldi. Bu işlemi gerçekleştirmek için Exchange Server 2007 servisinin sunucu üzerinde başarılı bir şekilde kurulabilmesi için gerekli olan sistem gereksinimlerini karşılamamız gerekiyor aksi takdirde kurulum başarısız olacaktır.

Birde unutmadan Domain Functional Level’imizi bir kontrol edelim. Mutlaka Windows Server 2003 olmalıdır.

 

 

clip_image009

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi yapımız Windows Server 2003 durumunda.

 

 

İlk olarak Exchange Server 2007 DVD’si içindeki Setup.exe’yi çalışştırıyoruz.

 

 

clip_image010

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2007 servisinin kurulabilmesi için gerekli olan bazı bileşenleri ben daha önceden kurduğum için pasif gelmektedirler. Eğer bunlardan bir tanesi bile kurulmamış olsaydı Exchange Server 2007 kurulumuna başlayamazdık.

 

 

Burada 4.adımı yani Install Microsfot Exchange seçerek kuruluma başlıyoruz.

 

 

clip_image011

 

 

Bir sonraki adımda ise lisans sözleşmesini kabul ettiğimizi belirtiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

 

 

clip_image012

 

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2007 servisinin kurulumunda karşımıza iki farklı seçenek çıkmaktadır. Biz Typical Exchange Server Installation ile yolumuza devam ediyoruz.

 

 

clip_image013

 

 

Bu aşamada ise varolan bir exchange yapısına Exchange Server 2007 kurduğumuz için Routing Group Connector oluşturulması için Exchange Server 2007’nin bağlanacağı exchange server 2000/2003 seçimini yapmamız gerekmektedir.

 

 

clip_image014

 

 

Şekilde görülen Browse tıkladığımızda karşımıza organizasyonda var olan Exchange Server 2000/2003 servislerini karşımıza getirecektir. Benim yapımda exchange server 2003 şekilde de görüldüğü gibi BALKANDC üzerinde kuruluydu ve karşıma getirdi. Sunucuyu seçiyorum ve OK diyorum.

 

 

clip_image016

 

 

Seçimimizi yapıp OK dedikten sonra karşımıza yukarıdaki tablo gelecektir.

 

 

clip_image018

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi testler yapıldı ve Install butonu aktif oldu. Artık kuruluma başlayabiliriz. Şekilde uyarı mesajları vardır bunların sebebi benim kurulumda 32 bit Exchange Server 2007 kullanmamdır. Ayrıca ufak bir noktaya da değinmek gerek Exchange Server 2000/2003 servislerinin Exchange Server 2007’ye direk yükseltilemesinin sebebi de bu 32 bit olayıdır. Çünkü Exchange Server 2007 64 bitlik bir servistir. Sadece test amaçlı kullanımlarda 32 bit kullanılabilir.

 

 

clip_image020

 

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2007 ile ilgili servislerimizi ve rollerimiz kurulmaktadır.

 

 

clip_image022

 

 

Exchange Server 2007 kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Finish ile bitiriyoruz.

 

 

Şimdi de yapımızdaki son duruma bir göz atalım. İlk olarak kurmuş olduğumuz yeni servisimizi yani Exchange Server 2007’nin durumuna bir bakalım.

 

 

clip_image024

 

 

Şekilde görüldüğü gibi Exchange Server 2003 ortamında kullanmakta olduğumuz bütün kullanıcılar Exchange Server 2007 Recipient Configuration altındaki Mailbox altına gelmişlerdir. Ancak dikkat ederseniz mail kutularının rengi ve şekli farklıdır. Bunun sebebi ise bunların hala eski sunucuda tutulduklarının belirtisidir. Biz henüz eski sunucudaki verileri (mail kutularını) yeni sunucumuza taşımadık. Bu işlemi bir sonraki makalemizde inceleyeceğiz.

 

 

Active Directory yapımıza bir bakalım.

 

 

clip_image026

 

 

Yukarıdaki kullanıcılara ait olan bütün mail kutuları Exchange Server 2007 yapısına bir üstteki şekilde de görüldüğü gibi şimdilik taşınmışlardır. Ancak hala Exchange Server 2003 sistemimizde aktiftir. Bir sonraki makalemizde mail kutularını Exchange Server 2007’ye taşıyacağız.

 

 

Şimdi de var olan Exchange Server organizasyonumuza bir bakalım.

 

 

clip_image027

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2007 ve Exchange Server 2003 aynı organizasyon altındadır ve kullanıma hazırdırlar. Ayrıca daha sonra kaldıracağımız ve Exchange Server 2007 servisinin ihtiyaç duymadığı Routing gruplarını da sağ tarafta görmekteyiz.

 

 

Evet Exchange Server 2000/2003’ten Exchange Server 2007 yapısına geçiş ile ilgili hazırlık makalemizi tamamlamış durumdayız.

 

 

Kaynaklar:

 

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124008.aspx

 

 

Microsoft Official Curriculum (MOC) 5047A Configuring Exchange Server 2007

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.