Exchange Server

Exchange Server 2003’den Exchange Server 2010’a geçiş Transition – Bölüm 1

Exchange Server 2003 kullanan şirketlerin Exchange Server 2010’ a geçiş planları yapanlar için 6 bölümden oluşan makalelerimizde bu konuyu çok ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. İlk bölümde, Exchange Server 2010 ile gelen yeni özelliklere göz atılması, Exchange Server 2003 ve 2010 arasındaki farklar, birlikte çalışma ve destekle bilirlik matrislerinin gözden geçirilmesi gibi konular üzerinde duracağız.

 

Exchange Server 2010’la gelen yenilikler

 

Performans ve Database yenilikleri;

 

Exchange 2010, Exchange 2007’ye %70, exchange 2003’e %90 oranında iops (saniyedeki giriş-çıkış işlem sayısı) performans artısı sunmaktadır.

Automatic page restore: otomatik sayfa kurtarma özelliği için diskte küçük bozulmalar otomatik olarak tamir edilmektedir. Bu özellik DAG aktif olduğunda kullanılmaktadır. Bozulan kısım diğer sunucudaki kopyasından alınarak sorun giderilir.

Jbod desteği: RAID dışı (JBOD) depolama konfigürasyonlarının kullanılmasına olanak tanımakta; böylece maliyetten kayda değer düzeyde tasarruf elde edilmektedir. SATA disk kullanımı gelmektedir.

Online mailbox taşımasına izin verir.

 

Gelişmiş yönetim yenilikleri;

 

RBAC (Role-Based Account Control) : istenilen seviyede delegasyon yapılması artık daha kolay hale gelmiştir. Exchange Server 2003 ve Exchange Server 2007’de sınırlı seviyelerde roller bulunmaktaydı.

MDG (Moderated distribution groups ) :Bir dağıtım grubuna gönderilen ileti akışını düzenlemek adına bir yetkili atanabiliyor. Dağıtım grubunda yer alan kişilere her kullanıcı e-posta gönderebilir; ancak gönderilen ileti tüm katılımcılara ulaşmadan önce bir yetkilinin (moderatör) incelemesinden ve onayından geçmelidir. Bu sayede uygunsuz ya da zaman harcayacak toplu e-posta gönderimlerinin, geniş gruplara iletilmesi önlenebiliyor.

ECP (Exchange control panel) : Kullanıcıya, genel görevlerini yardım masası desteğine başvurmaksızın sürdürebilme olanağı tanıyan Web tabanlı bir yönetim portalı yoluyla, yeni bireysel hizmet yetkinliklerine ulaşılabiliyor. Bu bireysel yardım kolaylığı hem kullanıcı tarafında daha yüksek verim elde etmeye yardımcı olurken hem de BT personelinin çok daha düşük destek giderleriyle çok daha fazlasını yapabilmesini sağlıyor.

Message Tracking: Son kullanıcı, Web tabanlı bir arabirim yoluyla gönderilen tüm iletiler için alındı bilgilerini takip edebilir. Bu sayede en sık karşılaşılan destek taleplerinden biri önemli düzeyde azalmış oluyor.

 

 

Yüksek erişilebilirlik yenilikleri;

 

İnternet Explorer, Safari ve Firefox ile owa erişimi.

Activesync ile activesync destekli tüm cihazlarda maillere erişim.

Free-busy bilgisinin kurum dışı ile paylaşılması (Exchange federation gerekli)

Sesli mesajların metine dönüştürülmesi (Speech to Text)

Outlook voice access sayesinde gelen kutusu, takvim ve kişilere telefonla erişim imkânı sunulmaktadır.

Sesli mesajların Outlook ve owa üzerinden direkt olarak dinlenebilmesi.

Yeni owa ile diyalog görünümü (conversation view), tek sayfalı ileti görüntüleme, e-posta adresi önbelleği, filtreler, arama, durum bilgisi görüntüleme ve ayarlama, anlık ileti (OCS 2007 R2 gerekli) v.b. gibi yeni özellikleri beraberinde getirmiştir.

 

Yüksek çalışabilirlik (High Availability) özellikleri

 

Mailbox tarafında, exchange 2007 de kullanılan CCR, SCR,LCR yapılarının kullanılmaması ve bulunan yerinde DAG (CCR+SCR) kullanılması.(DAG kullanılabilmesi için Windows 2008 Enterprise sürümüne ihtiyaç vardır.Cluster özellikleri sadece enterprise sürümlerinde desteklenmektedir). DAG’ da 16 noda kadar çıkılabilir.

CAS tarafında ise Software yâda Hardware load Balance kullanılabilir. Önerilen donanım load balance kullanılmasıdır. Çünkü kullanıcılar Exchange Server 2007’de direk olarak mailbox sunucusuna bağlıydılar. Exchange Server 2010’da kullanıcılar CAS’a bağlıdırlar. Muhtemel kesintilerin minimuma indirilmesi için Load Balance kullanılmalıdır.

Hub Transport domain tarafında otomatik olarak load balance olmaktadır.

 

Arşivleme

 

Exchange 2010 ile gelen en önemli ve yeniliklerden bir tanesi’ de hiç şüphesiz arşivleme özelliğidir. Mesaj sayısının ve boyutlarının her geçen gün artması neticesinde kullanıcıların mailboxlarını daha verimli kullanabilmesi için arşivlemeye gerek duymaktadırlar. 3.parti bir yazılıma gerek duymadan kullanıcılar mailleri otomatik veya elle arşivleyebilirler.

Kullanıcılar arşivdeki maillerine istekleri zaman Outlook yâda owa üzerinden erişebilir ve arama yapabilirler.

 

Yüksek kapasiteli Database ve Mailbox desteği

 

Exchange 2010 ile birlikte 2TB database ve 10GB’dan büyük mailbox desteği gelmiştir. (Outlook 2007 SP2 ve yukarısı gereklidir)

 

Gelişmiş mailbox özellikleri

 

Domain’ de bulunan RMS yapısının Outlook ile desteklenerek gönderilecek mailler için kalıplar (template) ve yetkilendirme işlemlerini yapılmasına olanak sağlamasıdır.

Outlook’tan mail gönderilecek kişi yâda dağıtım gruplarıyla ilgili olarak mail gönderilmeden önce bilgilendirme ekranlarının çıkması ve böylece daha sonra alınabilecek hata mesajlarının önüne geçilmesi.

OCS 2007 R2 kullanılması durumunda Outlook yâda owa’ dan Office communicator olmaksızın iletişim sağlanması.

Bırakılan sesli mesajların text’ e çevrilmesi. Sadece belli dilleri desteklemektedir. Türkçe desteği yoktur.

Exchange Server 2010 kullanıcı durum bilgilerinin (Free-Busy) diğer exchange organizasyonlarınca paylaşılmasına olanak verilmesi (Exchange federation gerekli).

 

Exchange Server 2003 ve Exchange Server 2010 arasındaki farklar

 

64 bit desteği : 32-bit sürümlerde 4GB sınırı 64-bit ile beraber ortadan kalmıştır. Exchange Server 2010 sadece 64-bit olarak yayınladığı için Exchange Server 2003’den Exchange Server 2010’a in-place upgrade mümkün değildir. Bu nedenle var olan organizasyona Exchange Server 2010’u yeniden kurumamız gerekmektedir.

 

Administrative Groups : Exchange Server 2003’de delegation için kullanılan administrative groups Exchange Server 2010’da kullanılmamaktadır. Delegation için RBAC kullanılmaktadır. Exchange Server 2010 kurulumunda “Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT)” adıyla administrative groups oluşturulur ve diğer kurulan tüm sunucular bu grup altında bulunur.

 

Routing Groups : Exchange Server 2003’de mesaj yönlendirmesi için kullanılan routing groups, Exchange Server 2010’da kullanılmamaktadır. Exchange Server 2003, AD site yapısını kullanmadığı için routing groups kullanmaktadır. Exchange Server 2010 Active Directory site yapısını kullanarak mesajlarını route etmektedir. Bu nedenle her Active Directory site içeresinde en az bir adet Hub Transport Server bulunması gerekmektedir.

 

RUS (Recipient Update Service) : Exchange Server 2003’de kullanıcının exchange özelliklerini Active Directory’ ye yazmakla sorumlu olan servis, Exchange Server 2010 ile beraber tedahülden kaldırılmıştır. Exchange Server 2010’da bu işlemler için e-mail address policies kullanılmaktadır. Yeni bir kullanıcı oluşturulduğunda e-mail address policy hemen uygulanır ve mailbox kullanıma hazır duruma gelir. Bilgilerin diğer DC’ lere gönderilmesi için replikasyonu beklemek gerekmektedir.

 

Link State: Exchange Server 2003’de routing bilgisini güncel tutmak için kullanılan Link State yerine Exchange Server 2010 ile beraber Active Directory site link kullanılmaktadır.

 

Free-Busy bilgisi : Exchange Server 2003’de public folder üzerinden yayınlanan free-busy bilgisi direkt olarak mailbox’ dan okunmaktadır.

 

Offline Address Book : Exchange Server 2003’de public folder üzerinden yayınlanan OAB artık Client Access Server üzerinden yayınlanmaktadır.

 

EMC ve EMS : Yönetim aracı olarak Exchange Management Console ve Exchange Management Shell kullanılmaktadır.

 

Roller : Exchange Server 2003’de kullanılan front-end ve back-end olmak üzere 2 roller kullanılmaktadır. Exchange Server 2010’la beraber mailbox,HT,CAS,Edge ve UM olmak üzere 5 role kullanılmaktadır.

 

Autodiscover : Exchange 2003 ve önceki versiyonlarda sistem yöneticileri yada yardım masası çalışanları kullanıcının mailbox’ ına erişebilmesi için Outlook profile’ larını elle oluşturması gerekiyordu. Buda zaman kaybına neden oluyordu. Exchange Server ve Outlook 2007 ve üzeri sürümlerde Autodiscover özelliği ile kullanıcı oturum açtıktan sonra kullanacağı mailbox sunucusu ve dc bilgileri otomatik olarak  getirilmektedir. Böylece zaman ve iş kaybı ortadan kaldırılmış olmaktadır.

 

Exchange Organizasyonu Birlikte çalışma Matrisi

 

Exchange server 2010 ve önceki exchange server organizasyonlarının birlikte çalışma matrisini kendi yapınıza göre değerlendirebilirsiniz. Exchange server 2010, Exchange Server 2000 hariç üstü sürümlerle beraber çalışabilmektedir. Exchange server 2010, Exchange Server 2000 yüklü ortama direk olarak kurulamamaktadır. Öncelikle Exchange Server 2000, Exchange Server 2003 veya Exchange Server 2007’ye yükseltilmesi gerekmektedir. Önerilen; exchange server organizasyonunun Exchange Server 2003’e upgrade edilmesi akabinde Exchange Server 2010 yapısına geçilmesidir.

 

image002

 

Exchange Server 2010 Ürün Karşılaştırmaları

 

image004 

image006 

 

 

image008 

 

Exchange Server Desteklenebilirlik Matrisi

 

Desteklenen işletim sistemleri platformu

  

image010

Sadece Exchange management tools

** Exchange 2003 veya Exchange 2000 için System Manager

*** Windows Vista için Exchange 2003 System Manager

Desteklenen Active Directory Ortamları

image012 

Domain ve forest functional level seviyeleri

 

image014 

Microsoft Exchange Server 2007 Service Pack 1 için Rollup 9 gerekli

 

Bir sonraki bölümde, Exchange Server 2010 kurulumu öncesi yapılması gerekenler ve Exchange Server 2010 kurulumu gerçekleştireceğiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.