Exchange Server

Exchange Server 2003’den Exchange Server 2010’a geçiş Transition – Bölüm 4

 

Makalemizin bu bölümünde, internalCA (certificateauthority)’den sertifika alınması ve Outlook Anywhere’in aktif edilmesini gerçekleştireceğiz.

12.     Exchange Server 2010 için internalCA’den sertifika alınması

Sertifika almak için Exchange Management Console (EMC) kullanıyoruz. Exchange Server 2010 ile gelen certificatewizard sayesinde sertifika işlemlerini basit olarak yapabiliyoruz.

 

image001

 

 

image002

 

Sertifika için isim giriyoruz.

 

image003

 

Wildcard sertifika kullanmayacağımız için bu seçeneği boş bırakıyoruz. Wildcard bazı durumlarda avantajlı olsada bazı durumlarda sorun çıkarabilmektedir.

 

image004

 

image005

 

Exchange Configuration kısmında alacağımız sertifikayı hangi servisleri için kullanacağımız belirtiyoruz. Autodiscover kısmına external adresimizi girmemiz gerekmektedir, çünkü sertifika aynı zamanda Outlook Anywhere için de kullanılacaktır.

 

image006

 

image007

 

İlgili alanları doldurduktan sonra sertifika isteği için oluşturulacak dosyanın nereye kaydedileceğini belirtiyoruz.

 

image008

 

Sertifika oluşturma işlemine http://sertifikaserver/certsrv adresini kullanarak devam ediyoruz. “Request a certificate” akabinde “Submit a certificaterequestbyusing..“ seçeneğini seçiyoruz.

 

image009

 

image010

 

image011

 

Saved request kısmına bir önceki adımda oluşturulan request dosyasının içeriğini bu alana kopyalayıp sertifika template olarak web server’ı seçiyoruz.

 

image012

 

Oluşan sertifikayı kaydediyoruz.

 

image013

 

Sertifika işlemi devam etmek için EMC’da  CompletePendingRequest’i tıklıyoruz.

 

image014

 

Kaydetmiş olduğumuz sertifikayı seçiyoruz.

 

image015

 

image016

 

Sertifika için son aşama olan atama işlemi için Assign Services to Certificate tıklıyoruz.

 

image017

 

Bu kısımda sertifikayı atayacağımız sunucuyu seçiyoruz.

 

image018

 

Kullanacağımız servisleri seçiyoruz.

 

image019

 

Self signed için oluşturulan sertifika smtp için kullanıldığından owerride için yes’i tıklayarak sertifika işlemini tamamlıyoruz.

 

image020

 

 

 

13.     Outlook Anywhere aktif edilmesi

Exchange Server 2003’de RPC over HTTP olarak bilinen, Exchange Server 2007 ve 2010’da ismi Outlook Anywhere olarak değiştirilen bu özellik sayesinde şirket dışında Outlook uygulamasıyla Exchange Server’a bağlanabiliriz. Bu yararlı özelliği aktif etmek için PowerShell ve EMC’u kullanabiliriz. Aşağıdaki PowerShell komutunu kullanarak Outlook Anywhere aktif ediyoruz.

 

image021

 

Enable-OutlookAnywhere -ExternalHostname ‘mail.yasarcugalir.com’ -SSLOffloading $true -DefaultAuthenticationMethod ‘NTLM’

 

image022

 

EMC’da Client Access Server özellikleri Outlook Anywhere tabında yaptığımız ayarları kontol edebiliriz ve değiştirebiliriz.

Böylece makalemizin bu bölümününde sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki bölümünde, Exchange Server 2003 ile 2010 arasındaki mail akışının control edilmesi, Offline AddressBook’un taşınması, Exchange Server 2003 RUS’un güncellenmesi, emailaddresspolicy’ninExchange Server 2010’a taşınması işlemlerini gerçekleştireceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.