Exchange Server

Exchange Server 2003’den Exchange Server 2010’a geçiş Transition – Bölüm 3

 

Bu bölümde, internet’ e mail göndermek ve almak için connector oluşturulması, OWA yönlendirmesi, OWA ve ActiveSync ayarlarının kontrol edilmesi işlemlerini gerçekleştireceğiz.

 

8.Send ve Receive Connector oluşturulması

 

Exchange Server 2010 kurulumu tamamlandıktan sonra yapılması gereken ilk işlerimizden birisi dışarıya mail göndermek için send connector oluşturmak olacaktır. Bu işlem hem GUI hem de PowerShell üzerinden yapılabilir.

 

 

 

image002

 

 

 

Connector tipi olarak “internet” seçiyoruz.

 

 

 

image004

 

 

“Use domain name system (DNS) “MX” records to route mail automatically” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

 

 

 

image006 

 

 

Address space’de add diyerek address olarak “*” seçiyoruz.

 

 

 

image008 

 

 

Birden çok Hub Transport Server varsa add ile bu sunucuları listeye ekleyerek failover durumunda mail akışının devam etmesini sağlayabiliriz. Bu nedenle geniş Exchange Organizasyonlarında birden çok Hub Transport server kullanılması önerilmektedir.

 

 

 

image010 

 

 

Oluşturduğumuz connector ile ilgili log toplanmasını istiyorsak (kesinlikle istiyoruz) Protocol Logging Level kısmını Verbose olarak ayarlamamız gerekmektedir. Bazı servis sağlayıcı ve mail sunucularla sorun yaşamamak için dışarıya mail gönderimi yaptığımız ip adresi için “a” ve “ptr” kayıtlarını servis sağlayıcımızdan oluşturmasını istemeliyiz. Bu tip kullanım için aldığımız ismi buraya yazıyoruz (eposta.yasarcugalir.com).

 

 

 

image012

image014 

 

 

image016 

 

 

Dışarıdan gelen mailleri bir smtp gateway üzerinden alınıyorsak, bunun için receive connector oluşturmamız gerekmektedir. Burada dikkat edilecek nokta ise smtp gateway ürününün Active Directory entegrasyonu yok ise permission group ayarlarında “anonymous user” seçeneğinin işaretli olması gerekmektedir. Aksi takdirde mail akışı olmayacaktır.

 

 

 

image018 

image020 

 

 

Smtp gateway kullanmıyorsak bu durumda Default Receive Connector üzerindeki anonymous users seçeneğinin kesinlikle işaretli olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu connector’le yapılan işlemler için log toplanmasını istiyorsak Protocol Logging Level kısmını Verbose olarak ayarlamamız gerekmektedir.

 

 

9.Owa yönlendirmesi

 

 

 

Exchange server 2003 üzerinde bulunan bir mailbox’a owa 2010 aracılığı ile erişmeye çalıştığımızda aşağıdaki hatayı alırız. Bunun nedeni ise yönlendirme için herhangi bir tanım yapılmadığındandır.

 

 

 

image022 

 

 

 

image024 

 

 

Bu hatayı almamak ve Exchange server 2010 geçiş tamamlanıncaya kadar OWA 2010 üzerinden erişimlerin düzgün yapılabilmesi için aşağıdaki powershell komutunu kullanarak Client Access Server ile Exchange Server 2003 arasındaki  bağlantıyı sağlamış oluyoruz. Bu yapının düzgün çalışması için Exchange Server 2003’de Forms Based Authentication aktif edilmiş olması ve IIS’den sertifika alınmış olması gerekmektedir.

Set-OWAVirtualDirectory “Exch2010OWA (default web site)” -ExternalURL https://mail.yasarcugalir.com/OWA -Exchange2003URL https://mail.yasarcugalir.com/exchange -LegacyRedirectType silent

 

 

 

image013

 

 

 

Exchange Server 2003’de Forms Based Authentication’ı aktif etmek ve IIS’den sertifika almak için;

Öncelikle Forms Based Authentication’ı aktif ediyoruz.

 

 

 

image026 

 

 

IIS’e sertifika almak;

 

 

 

image028 

 

 

Default Web Site – Directory Security kısmında Server Certificate tıklayarak yeni bir sertifika oluşturacağımızı belirtiyoruz.

 

 

 

image030

image032 

 

 

Önemli noktalardan bir tanesi ise common name kısmında OWA’ya erişim yapacağımız adresin düzgün olarak girilmesidir. Aksi takdirde sertifika hatası alacağız.

 

 

 

image034 

 

 

https yani isteklerin sertifikalı olarak yapılması için “require secure channel (SSL) seçeneği seçerek sertifika işlemlerini tamamlıyoruz.

Owa’ya /Exchange yazmadan, https://mail.yasarcugalir.com yazarak otomatik olarak giriş yapmak için aşağıdaki ayarları yapıyoruz.

 

 

 

image036 

 

 

Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra Owa 2010 ile tekrar giriş yapmayı denediğimizde hata ile karşılaşmıyoruz.

 

 

 

image038 

 

 

image040 

 

10.Owa 2010 için external URL kontrolü

 

 

İnternet üzerinden OWA’ya erişimi için kullanacağımız adresin External URL kısmına düzgün girilmesi gerekmektedir.

 

 

 

image042 

 

 

11.ActiveSync ayarlarının kontrolü

 

 

 

ActiveSync ayarlarında dikkat etmemiz gerek iki ayar bulunmaktadır. Bunlarda bir tanesi OWA’da bulunduğu gibi External URL ve Authentication’ dir. Bazı mobil cihazlarda sorun yaşamamak için “ignore  client certificates” seçeneğinin işaretli olması gerekmektedir.

 

 

 

image044

image046 

 

 

 

Bir sonraki bölümde, internal CA’den sertifika alınması ve Outlook Anywhere’in aktif edilmesini gerçekleştireceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.