Anasayfa » Data Protection Manager 2010 Üzerinde SQL Server İçin DPM Self Service Recovery Tool Yapılandırılması

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 Üzerinde SQL Server İçin DPM Self Service Recovery Tool Yapılandırılması

Data Protection Manager 2010 ile birlikte gelen bir çok yeni yetenek bulunmaktadır. Bu  yeni yetenekleri incelediğimiz zaman, bu gelen yeni yeteneklerin hemen-hemen hepsininsahip olduğumuz iş yükünü hafifletmek üzere geliştirildiğini görebilmekteyiz.

Bu makalemizde, DPM yazılımının daha önceki versiyonlarında bulunmayan DPM2010 ile birlikte tanışmış olduğumuz Self Service Recovery for SQLaracını inceleyeceğiz.

Self Service Recovery for SQL yazılımının yapmış olduğu işlem DPM2010 administrator console yönetim arayüzüne bağlantıyı gerçekleştirmeden,DPM Self Service Recovery Tool’u yüklemiş olduğumuz herhangi bir bilgisayar üzerinden, DPM2010 yazılımının koruma altına almış olduğu SQL yedeklerinin geri dönüşünü sağlamaktır.

Büyük bir yapı düşünülim. Bu yapı içinde Yedekleme yöneticisi ve Database Yöneticisinin farklı kişiler olduğunu düşünelim. Böyle bir yapı içinde, yedeklemeden sorumlu olan yöneticimiz Self Service Recovery for SQL yapılandırmasını gerçekleştirecek ve bu yeni aracı Database yöneticimiz için kullanıma hazır hale getirecek.

Sponsor

Database yöneticimiz herhangi bir yedek verisine ihtiyaç duyduğu zaman Yedek yöneticisine bağlı kalmadan AMA yedek yöneticisinin vermiş olduğu izinler çerçevesinde sahip olduğu SQL verilerinin geri dönüşünü gerçekleştirebilecektir. Ve bu araç sayesinde yedek yöneticisinin iş yükü hafiflemiş olacaktır. Belki arada geçmesi muhtemel prosedürlerin yürütülmemesiyle birlikte zamandan kazanç bile elde edilir.

 

Araç için söyleyebileceğimiz özet bilgi bu kadar olup detaylı ve teknik konuları makalemiz içinde bahsediyoruz.

Not : DPM Self Service Recovery aracını kullanabilmemiz için DPM End User Recovery yapılandırmasını gerçekleştirmiş olmamız gerekmektedir.

image001

Öncelikli olarak Self Service Recovery for SQL aracımızı Database yöneticimiz için hazırlamamız gerekmektedir. Vermiş olduğumuz izinler çerçevesinde database yöneticimiz işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. İzinleri yapılandırmak için DPM2010 administrator Console Yönetim arayüzümüzde, koruma altına almış olduğumuz herhangi bir SQL koruma grubunu seçtiğimiz zaman, actions bölümündeConfigure self services recovery for SQL server butonu belirecektir. Bu butona basıp sihirbazımızı çalıştırıyoruz.

image002

Karşımıza çıkan DPM Self services Recovery Configuration Tool for SQL Server panelinde daha önce oluşturmuş olduğumuz Rol (Görevler) görülecektir. Bizler daha önce herhangi bir rol oluşturmadığımız için bu bölüm boştur. Create Role Butonu ile yeni bir görev oluşturmak üzere sihirbazımızı çalıştırıyoruz.

image003

Karşımıza DPM Role Configuration Wizard çıkmakta olup ilerliyoruz. Bu bölümde bu sihirbaz ile neler yapabileceğimizin özet bilgisi paylaşılmaktadır.

 

image004

Role Name bölümüne DPM Self services Recovery Configuration Tool for SQL panelinde görülecek ismi belirtiyoruz.Odysseus SQL recovery yazıyorum. Description bölümüneyse bu rol için gerekli açıklayıcı bilgiyi tanımlıyorum. Bu görevde verecek olduğum izinler odysseus SQL sunucusu üzerindeki SQL databaselerinin, izin vermiş olduğum kullanıcılar tarafından geri dönülebileceğini belirtiyorum.

İzin verebileceğim kullanıcılar Active Directory yapımızın üyesi olmak zorunda olup, grup bazlı izinle verebilmekteyiz. Add bölümü ile AD içinde oluşturmuş olduğum grubu bu bölümde Rol’ e tanımlıyorum. Farklı SQL sunucularımız varsa farklı AD grupları ile delegasyonu sağlayabiliriz. Bu delegasyonu aynı SQL server üzerindeki farklı Databaseler içinde yapmamız mümkündür.

image005

Ad üzerinde oluşturmuş olduğum grup DPMSQLRecoveryAdmin grubudur ve iki farklı kullanıcmız bu grubun üyesidir. Bu iki kullanıcımız DPM2010 administrator console bağlantı kurmadan kendi bilgisayarları üzerine yükleyecek olduğumuz DPM Self Service Recovery Tool ile geri dönüşleri gerçekleştirebileceklerdir.

image006

Eğer kullanıcımız bu grubun üyesi değilse DPM Self Service Recovery Tool ile DPM sunucusuna bağlantı kurmak istediği zaman yukarıdaki hatayı alacaktır.

image007

Aracın çalışabilmesi için active directory yapısı zorunludur. Bu bölümde AD ile ilişkisini vurgulamak istedim. Odysseus SQL sunucusu üzerinde geri dönüşe izin verecek olduğumuz Databaseleri seçiyoruz. Add butonu ile databaselerimizi ekliyoruz.

image008

Eğer SQL Serverlerimiz üzerinde belirtmiş olduğumuz Database ismini yanlış yazarsak, belirtilen database SQL sunucusu üzerinde yoksa veya koruma altına alınmayan bir database ise yukarıdaki hatayı verecektir.

Örneğimizde DB_YOK_Hata_Verecek instance namesini görebilmektesiniz.

image009

Ekleyebileceğimiz databaseler odysseus sql sunucumuz üzerinde bulunan databaseler olmak zorundadır. Eğer var olmayan bir database yazmaya kalkarsa sihirbazımı hata verecektir. Yukarıdaki resimde odysseus sunucumuz üzerinde var olan databaseleri görebilmekteyiz. Bu databaseler arasında Master, Model ve Onepoint databaseleri için geri dönüşüne izin verilmesini belirliyorum.

image010

DPM Self Service Recovery Tool ile geri dönüşü gerçekleştirebileceğimiz seçenekler

1.       Ağ yoluna

2.       Farklı bir SQL server üzerine

Not : Recovered Files Path bölümünde geri dönüş yapılacak olan klasör yolunun oluşturulmuş olması gerekmektedir. Örnek olarak geri dönüş yapılmasına izin vermiş olduğum her iki SQL sunucumun c volume altına SSRTFolder isminde bir klasör oluşturdum. DPM bu altına geri dönüş gerçekleştirecektir. Eğer bu klasörümüz yoksa geri dönüş işlemi hata verecektir.

3.       Aynı SQL server üzerinde farklı bir instance

geri dönüş yapılabilmektedir.

Ağ yoluna geri dönüş bizler için yeterliyse eğer Recovery Target Locations bölümünü yapılandırmamız gerek bulunmamaktadır. Eğer farklı SQL sunuculara veya aynı SQL sunucusu üzerinde farklı bir instance geri dönüş yapmamız gerekiyorsa Allow users to recover the database to another instance of SQL kutusunu işaretlememiz gerekmektedir.

Bu kutuyu işaretleyip SQL Server Instance ve Recovered Files Path bölümlerini doldurmamız gerekmektedir.

Bu bölümde SQL Server Instance bölümünde w2008SCIPIO ismindeki SQL sunucumu ve W2008odysseus sunucumu seçtim. Böylelikle vermiş olduğum izinler;

w2008odysseus sunucum üzerinde barınan master, model ve onepoint databaseleri hem odysseus sunucusu üzerinde farklı bir SQl instance hemde ortamda bulunan farklı bir SQL sunucusuna yani w2008scipio sunucusuna geri dönüşü gerçekleştirilebilecektir.

image011

W2008scipio sunucumuzu üzerinde barınan SQL databaselerimizi görebilmekteyiz.

image012

Sihirbazımının sonunda oluşturmuş olduğumuz izinler ve Rol hakkında özet bilgi verilmektedir. Back tuşu ile bu izinleri değiştirebiliriz. Finish butonu ile sihirbazımızı bitiriyorum.

image013

Değişikliklerimizin DPM sunucumuz üzerine başarılı bir şekilde kaydedildiğini belirten uyarıyı görüyoruz.

image014

Oluşturmuş olduğumuz kurallar bittikten sonra Roles bölümünde kuralımızı görebilmekteyiz. Modify butonu ile oluşturmuş olduğumuz kuralı düzenleyebilir veya Create Role butonu ile yeni görevler ekleyebiliriz.

Sonraki makalemizde DPM Self Service Recovery Tool’ unun yüklenilmesi ve DPM Self Service Recovery Tool’ un kullanılmasını paylaşacağız.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın