Anasayfa » Data Protection Manager 2010 SQL Verilerini Nasıl Korur ?

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 SQL Verilerini Nasıl Korur ?

 

System Center Yönetim ailesi içinde bulunan Data Protection Manager 2010, Microsoft Uygulama (application) Platformlarının verilerini koruyabilmektedir. Bu makalemizde, DPM 2010 yazılımının, Microsoft uygulama platformları içinde yer alan SQL (Veritabanı) Sunucumuzun verilerini nasıl koruduğunu inceleyeceğiz.

DPM 2010 yazılımı, DPM 2007 yazılımının üzerine geliştirilmiş bir yedekleme çözümüdür. DPM 2010 yazılımı eski sürümlerine göre yeni yeteneklere sahip olsa bile koruma mantığında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.

DPM 2010 ile birlikte gelen SQL verilerinin korunmasını incelemeden önce, DPM 2007 yazılımının Exchange Verilerini nasıl koruduğunu ve bu koruma mantığının DPM 2010’a nasıl aktarıldığını bir kez daha hatırlayalım.

image001

 

 

DPM Agent yüklü durumda bulunan SQL sunucusu DPM sunucusu ile iletişime geçer ve üzerinde bulunan sunucu bilgilerini, volume bilgilerini ve üzerinde bulunan uygulama verilerinin bilgisini aktarır. Sunucumuz üzerinde Aktarılan bilgiler arasında SQL veritabanıda bulunduğu için SQL Data (*.mdf) dosyalarını , SQL Log (*.ldf) dosyalarını paylaşır. Paylaşılan bu bilgiler içerisinde sahip olduğumuz mdf ve ldf dosyaları sunucu üzerinde hangi volumde, hangi dizinde barınıyor, hangi instance’ lere sahip ve bu instance’ ler içinde hangi Databaseler mevcut,  nasıl yapılandırılmış vb.. bir çok veri DPM Agent tarafından DPM Sunucusuna yönlendirilir ve SQL sunucusu için bir koruma grubu oluştururken bu bilgilerden faydalanılır.


image002

 

 

DPM Sunucumuz tarafından SQL serverimiz için bir koruma grubu oluşturduğumuz zaman SQL Sunucumuz üzerinde, SQL Verileri hangi volume altında barınıyorsa algılanıyor ve koruma grubunun özelliğine göre;

1.       Ratention Range;Oluşturmuşolduğumuzkorumagrubukaçgünboyuncayaşayacak

2.       Express Full Backup; Oluşturmuş olduğumuz koruma grubu bu yaşam süresi içinde hangi zaman dilimleri arasında tam yedek politikasını uygulayacaktır.

3.       Synchronization frequency;Oluşturmuş olduğumuz koruma grubu bu yaşam süresi içinde hangi zaman dilimleri arasında Değişen verilerin yedekleri alacaktır.

Gibi bilgileri belirleyebilmekteyiz.

image003

 

 

Belirlemiş olduğumuz bu bilgiler çerçevesinde DPM Sunucumuz, SQL Sunucumuzun veri tabanını koruyabilmek için DPM Replica Alanı oluşturacaktır.

image004

 

 

SQL sunucumuz için, DPM sunucumuz üzerinde koruma grubu (Protection Group) oluşturduğumuz zaman SQL sunucumuz üzerinde bulunan bütün SQL verileri, full expres özelliği ile DPM sunucumuz üzerine yedeklenir. Bu yedek sahip olacak olduğumuz ilk geri dönüş noktası olacaktır.

image005

 

 

Oluşturmuş olduğumuz bu koruma grubu için her 15 dakikada bir sekronize edilmesini gerçekleştirebiliriz. Bu işleme Synchronization frequencydenilmektedir.

SQL sunucusu üzerinde bulunan ve değişen veriler;

·         15 dakikada bir,

·         30 dakikada bir,

·         45 dakikada bir,

·         1 saatte bir,

·         2 saatte bir,

·         4 saatte bir,

·         6 saatte bir,

·         12 saatte bir,

·         24 saatte bir secronize edilmek üzere yapılandırabiliriz.

Bu zaman dilimlerini SQL sunucumuzun yoğunluğuna ve sahip olduğumuz DPM sunucumuzun donanımına bağlı olarak seçmeliyiz. Özet olarak ihtiyaç duymuş olduğumuz şirket politikası diyebilirizki DPM yazılımı bu konuda yukarıdaki gibi esneklik göstermektedir.

image006

 

 

Herhangi bir zaman diliminde, sahip olduğumuz DPM replica alanlarından (yedeklerden) geri dönüş işlemini gerçekleştirebiliriz. Geri dönüş seçeneklerimiz ;

·         Aktif çalışan SQL sunucumuz üzerindeki çalışan, korumayı gerçekleştirmiş olduğumuz gerçek veri tabanı üzerine

·         Aktif çalışan SQL sunucumuz üzerindeki çalışan, farklı bir SQL instance

·         Alternatif bir SQL sunucumuz üzerine

·         Herhangi bir Network yoluna

·         Arşivlemek veya felaket durumları için kasetlere geri dönebilmekteyiz.

image007

 

 

Oluşturacak olduğumuz SQL sunucusu koruma grubu için, Express Full sekronizasyonunu günde en az bir defa gerçekleştirmeyi önermekteyiz.  İhtiyacımıza bağlı olarak saatte bir sefer yapma seçeneğimiz mümkündür.

DPM sunucusu her bir uygulama datası için toplam 448 gün boyunca yaşayacak (ratention range) koruma grubu oluşturmaktadır.
Oluşturulan bu koruma grubu içinde toplam 512 Adet Express Full yedek almak için geliştirilmiştir.
Her bir express full yedek içinde toplam 96 adet incremental yedek alabilmektedir.

DPM sunucumuz bu yeteneklere sahip olsa bile, çok sıkı bir şekilde yedek politikası oluşturmamız bizlere performans açısından sıkıntı oluşturabilir.

Performans açısından problem yaşamamak için Managing Performancesayfasını ziyaret etmenizi önereceğim.

image008

 

 

Oluşturulan bu ikinci Express FULL yedekleri ikinci geri dönüşüm noktası olarak saklanacaktır.

image009

 

 

Oluşturulan bu geriyükleme noktası, değişken verilerimizi nasıl geri dönmek için hazır duruma geliyorsa, aynı şekilde geri dönüşü yapılmak üzere hazır duruma geçecektir.

image010

 

 

Her bir geri yükleme noktası zaman diliminde oluşan Transaction Logs’ lar yani değişen veriler oluşturulmuş oldukları geri yükleme noktası ile aynı DPM Replica Noktası içinde yer alacaklardır.

image011

Ve bu aktarmış olduğumuz çalışma mantığı Koruma grubunun Ratention Range süresiboyuncadevamedecektir. Ratention Rangesüresidolduğuzaman

1.       448 Gün içinde

2.       512 adet geri yükleme noktası oluşturulduktan sonra

3.       1’ nici Geri yükleme noktası silinecek

4.       513’ üncü geri yükleme noktası 1’ni Geri yükleme noktası içine yazılacaktır.

Ve bu döngü bir problem olmadığı sürece devam edecektir.

Makalede bu bölüme kadar anlatmış olduğumuz özellikler Dpm2007 sürümünde bulunup, DPM 2010 yazılımına miras kalan özelliklerdir.

image012

 

 

DPM 2010 yazılımı diğer koruma özellikleri gibi SQL verilerini korumak içinde geliştirilmiş durumdadır. Bu özelliklerin en başında SQLInstance Level Koruma özelliğidir. Bu özellik sayesinde, bizler SQL sunucumuz için SQL Instance seviyesinde bir koruma grubu oluşturduk. Koruma grubunu oluşturduktan sonra koruma altında bulunan instance içine yeni bir database eklendi. Dpm 2010 yazılımı eklenen bu yeni database’ yi algılayacak ve bunun sonucunda bizler mevcut koruma grubunu düzenlemeden yeni eklenen database koruma kapsamı içine dahil edilecektir. Instance Level korumayı gerçekleştirdiğimiz zaman korunan SQL instance, DPM Protection Group içinde Auto ibaresi ile görülecektir.

DPM 2007 yazılımı bu özelliğe sahip değildi!  DPM 2007 yazılımında bu özellik olmadığı için, bizler korumuş olduğumuz SQL instance içine yeni bir Database eklediğimiz zaman, SQL sunucusu üzerinde gerçekleştirmiş olduğumuz yönetimsel eforun haricinde DPM sunucumuz üzerinde ayrıca bir efor harcıyorduk. Şimdi DPM 2010 yazılımı bunu otomatik bir şekilde gerçekleştirmektedir. Eğer koruma grubunu database seviyesinde gerçekleştirirsek, tekrardan manuel olarak koruma grubunu düzenleme ihtiyacımız devam etmektedir.

Dpm2010 yazılımı barınmış olduğu sunucunun donanımsal yeteneklerine bağlı olarak 2000 Adet SQL Database’ sini korumak için geliştirilmiştir.

image013

 

 

DPM 2010 ile birlikte gelen en güzel özelliklerden bir tanesi DPM Self Service Recovery Tool’ dur. Bu araç ile Yedek yöneticisine bağlı kalmadan, DPM sunucusuna bağlanmadan SQL database yöneticisi SQL verilerini geri dönebilmektedir. Elbetteki SQL yöneticisinin geri dönüş yetenekleri Yedek yöneticisinin vermiş olduğu izinler çerçevesinde sınırlıdır.

DPM 2010 yazılımının SQL Server verilerini koruyabilmesi için ihtiyaç duymuş olduğu yapılandırma;

·         SQL 2000 SP4 (Tavsiye edilen Sql 2005’ e yükseltilmesi)

·         SQL 2005 SP2 (Tavsiye edilen SP3 yüklü olması)

·         SQl 2008

·         SQL 2008 R2

üzerine barınan dabaseleri koruyabilmektedir.

Sahip olduğumuz SQL sunucumuz Shared Disk (Fail Over Cluster) veya Shared disk olmadan (Mirrored SQL Servers) oluşturulan bir Cluster Kümesi içinde yer alıyorsa, bu ortam içinde barınan databaseleride yedekleyebilmektedir.

Bu koruma grupları için özel yapılandırma yapmamız gerekmektedir ve dikkat etmemiz gereken bir takım nitelikler bulunmaktadır. Örnek olarak SQL Database aynı sunucu üzerinde Mirrored gerçekleştirildiyse, DPM yazılımıbu ortamın korumasını gerçekleştirememektedir.

DM 2010 yazılımı Test ortamları ve  iş geliştirme ortamları için geliştirilmiş durumdadır. Örnek olarak SQL 2005’ den SQL2008’ e geçişi planlıyoruz. Bu proje kapsamı içinde bir çok sorumuz bulunmakta. Karşılaşacak olduğumuz problemleri, performansı geçiş öncesinde test edebilmemiz için DPM yazılımı bizlere yardımcı olacaktır. SQL 2005 Sunucumuz üzerinde sistem çalışır durumdayken DPM 2010 yazılımı ile Continuous Data Protection (CDP)özelliği ile veritabanımızın yedeğini alabilir ve mevcut yedek verisini  SQL 2008 üzerine dönüşünü gerçekleştirebiliriz. Bu özellik sayesinde mevcut SQL2005 sunucumuz hizmet etmeye devam eder ve bizlerde SQL 2008 Sunucumuz üzerinde ihtiyaç duymuş olduğumuz testlerimizi gerçekleştirebiliriz.

image014

 

 

Data Protection Manager 2010 yazılımı ile SQL korumasını gerçekleştirmeden önce, yedek politikamıza bağlı olarak SQL sunucumuzu yapılandırmış olmamız gerekmektedir. DPM yazılımı SQL verilerini yedeklerken, SQL Serverimizin sahip olmuş olduğu Recovery Modele Bağlı durumdadır. Amacımıza bağlı olarak her bir Database için Full, Bulk-logged veSimpleolmak üzere recoveri modelimizi seçmemiz gerekmektedir.

İlerleyen Makalelerimizde, bu makalemiz içinde bahsetmiş olduğumuz özet bilgileri teknik detayları ile birlikte inceleyeme devam edeceğiz.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>