Anasayfa » Data Protection Manager 2010 SQL Server Instance Auto Protection

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 SQL Server Instance Auto Protection

Data Protection Manager 2010 yazılımı SQL server korumasını gerçekleştirirken eski versiyonu olan DPM2007’ de olmayanSQL Server Instance Auto-Protectionözelliği ile güçlendirilmiştir. Bu özellik sayesinde yedek yöneticilerinin yapması gerekli olan yönetimsel efor azalmış durumdadır.

DPM2007 yazılımında bizler bir SQL Instance altında barınan bütün databaseleri tek tek seçiyorduk. DPM 2010 yazılımında Instance seviyesinde korumayı gerçekleştirebilmekteyiz.

image001

Eğer DPM2010 yazılımında bu yeni yenek olmasaydı bizler koruma altına almış olduğumuz SQL server üzerindeki her bir instance altına barınan databaseyi tek tek seçerdik. Örnek bir esinti yapması adına yukarıdaki ekran görüntüsünü yerleştirdim. W2008odysseus SQL sunucumuz, eğer DPM2007 tarafından koruma altına alınmış olsaydı, sahip olduğu bütün databaseleri tek tek seçecektik.

Not : Bu özellik DPM2010’ da devam etmektedir.

Sponsor

image002

DPM2010 ile birlikte gelen yeni yetenek SQL Server Instance Auto-Protectionözelliği.Yukarıda görüldüğü gibibizlerkoruma altına almış olduğumuz SQL sunucumuzun databaseleri Instance Seviyesinde belirlersek Instance başına (Auto) ibaresi belirecektir. Bu özelliğin bizlere avantajı nedir?

image003

Yukarıda görmüş olduğumuz Koruma grubu DPM 2010 yazılımı tarafından koruma altına alınmış olan bir SQL sunucumuz ve Instance Auto-Protection Özelliği ile korunmaktadır.

image004

Bizler koruma altına almış olduğumuz SQL sunucumuzun, Auto-Protection özelliği ile korumuş olduğumuz Instance altına yeni bir database ekliyoruz. Bu databasemiz INTERCOMP2010 ismindeki databasemizdir. Bizler ilk koruma grubunu oluşturduğumuz zaman diliminde bu database koruma altındaki SQL instance içinde yer almıyordu. Daha sonradan eklemiş olduğumuz yeni bir databasemizdir.

image005

Bizler SQL sunucumuz üzerine bu yeni databaseyi eklediğimiz zaman SQL sunucumuz üzerinde bulunan DPMAgent, DPM sunucumuza bu değişikliği bildirecektir. Bu bildirim sonrasında DPM sunucumuz , koruma altına almış olduğu SQL sunucumuz üzerinde discovery işlemini başlatacaktır.

Discovery işlemi tamamlandıktan sonra DPM sunucumuz, SQL sunucumuz üzerine eklemiş olduğumuz yeni databaseyi algılayacak ve ilk yedek zamanında bu yeni databaseyi bizler herhangi bir işlem yapmadan korumaya/yedeklemeye başlayacaktır. Eğer bizler bir yeni database eklediğimiz zaman, DPM2010 sunucumuz bu yeni özelliği algılayıp/algılamadığını görmek istersek koruma grubunu editleyip, koruma kapsamınadaki databaseleri görebiliriz. Bu yeni eklenen databasenin yanında (yet to be protected) ibaresi yer alacaktır.

image006

Bu ibarenin gitmesi ve yeni databasenin korumaya başlanması ortalama 24 saati bulmaktadır. Eğer bizler bu süreyi beklemeden, işlemleri hızlandırmak istersek DPM Management Shell üzerinde Start-AutoProtection komutunu çalıştırmamız gerekmektedir. Komutu çalıştırdığımız zaman bizlerden DPMServerName: sorusunu soracak olup, bu bölüm karşısına DPM sunucumuzun FQDN bilgisini giriyoruz.

Örnek : DPMServerName: w2008augustus.inter.comp

image007

Komutumuzu çalıştırdıktan sonra Koruma grubumuzda yeni bir hareket başlayacaktır. SQL Serverimiza eklemiş olduğumuz yeni database için Replica creation işlemi başlayacaktır.

image008

Replica Creation işlemi tamamlandıktan sonra SQl Sunucumuz üzerine eklemiş olduğumuz yeni Database koruma kapsamına dahil edilmiş durumdadır.

Start Auto-Protection komutunu çalıştırmamız tamamen opsiyoneldir. Verimiz çok kritik değilse 24 saat içinde (ağırlıklı olarak sistem saatine göre gece yarısından sonra) işlem tamamlanmış olacaktır. Komutumuz sadece kritik databaseler için işlemi hızlandırmakta ve derhal bir replica oluşturmaktadır.

SQL Server Instance Auto-Protection özelliği var sayılan değer olarak aktif durumda gelmektedir. Eğer bu özelliği kullanmak istemezsek koruma grubunu seçerken tek tek databaseleri seçmemiz gerekmektedir. Eğer mevcut SQL Server Instance Auto-Protection özelliğini kaldırmamız gerekiyorsa oluşturmuş olduğumuz koruma grubunu modify butonu ile düzenlememiz ve Auto ibaresini kaldırmamız gerekmektedir. Fakat bu işlemden sonra otomatik koruma özelliği pasif duruma geçmiş olacak ve DPM sunucumuz discovery özelliği kullanmayacaktır. Bizler SQL serverimiz üzerine yeni bir database eklediğimiz zaman el ile yeni databaseyi ihtiyaçlarımıza bağlı olarak eklememiz gerekecektir.

image009

SQL Server  Instance Auto Protection özelliği ile bir SQL sunucumuzu Koruma altına aldığımız zaman ve bu instance altındaki bir databaseyi kaldırdığımız zaman DPM2010 sunucumuz bu database için Replica is inconsistent hatasını verecektir. Auto Protection özelliği yeni bir databaseyi otomatik olarak koruma altına alır AMA SQL server üzerinden kaldırılan bir databaseyi otomatik olarak koruma grubundan kaldırmaz. Eğer SQL serverimiz üzerinden kaldırmış olduğumuz databasenin yedek verileri bizler için önem arz etmiyorsa DPM2010 üzerinde ilgili database için Stop Protection of member işlemini yapmamız gerekmektedir.

image010

Disk tabanlı bir koruma gerçekleştirdiysek, yedek havuzu içinde barınan yedek dosyalarını silmek için Delete replica on disk kutusunu seçiyoruz ve işlemi OK butunu ile onaylıyoruz.

image011

image012

SQL sunucusu üzerinden kaldırmış olduğumuz Databaseyi, koruma grubumuzdan kaldırdığımız zaman oluşturmuş olduğumuz koruma grubu herhangi bir hata bildirimi göstermeden devam edecektir.

SQL Sunucumuz üzerinden kaldırmış olduğumuz databaseyi koruma grubumuzdan kaldırmazsak koruma grubunun üyesi olan diğer databaseler bundan etkilenmeyecektir ama dpm sunucumuz kaldırılan databaseyi bulamadığı için ilgili database için hata vermeye devam edecektir.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın