Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile SQL Verilerinin Farklı Bir SQL Instance Geri Dönülmesi

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile SQL Verilerinin Farklı Bir SQL Instance Geri Dönülmesi


Data Protection Manager 2010 yazılımı koruma altına almış olduğu SQL Verilerini, koruma altına almış olduğu sunucu üzerine geri dönüş yapabildiği gibi Sql server yüklü bulunan herhangi bir sunucu üzerinede geri dönüş gerçekleştirebilmektedir.


Geri dönüş yapacak olduğu SQL Sürümü bu işlem için herhangi bir önem arz etmediği için Sql Server Yükseltmelerinde tercih edebileceğimiz bir özelliktir.
image001
Data Protection Manager 2010 yazılımının koruma altına almış olduğu w2008SCIPIO ismindeki SQL sunucumuzu görebilmekteyiz. Bu sunucu üzerinde bulunan Intercomp2010 databasesi DPM 2010 tarafından koruma altına alınmıştır.
image002
Databasenin özelliklerine baktığımız zaman DB’ nin owner’ i SQL sunucusu üzerine tanımlanmış olan SA kullanıcısıdır. Taşıma işlemini gerçekleştirecek olduğumuz SQL sunucu üzerindeki bilgileri kontrol ettik.

Sponsorimage003
Yukarıdaki resimde DPM2010 sunucusu tarafından Agent yüklü durumda bulunan W2008odysseus ismindeki sunucumuzu görebilmekteyiz. Bu sunucumuz üzerinde SQL Server yazılımı yüklü durumdadır ve networkümüze farklı uygulamalar için hizmet etmektedir.
Makaledeki amacımız w2008scipio sunucusu üzerinde bulunan intercomp2010 databasesini herhangi bir hizmet kesintisi gerçekleştirmeden w2008odysseus sunucusu üzerine taşımaktır.
image004
Dpm2010 Administrator Console yönetim arayüzümüze geldiğimiz zaman recovery sekmesinde DPM sunucumuzun koruma altına almış olduğu verileri görebilmekteyiz. Görüldüğü gibi her iki sunucumuz üzerine DPM agent yazılımı yüklü durumda ve Dpm sunucumuz ile iletişim kurmaktadırlar.
Geri dönüş işlemini gerçekleştirecek olduğumuz Intercomp2010 databasesini seçiyoruz. Sağ tarafta takvim görüntüsü altında Recovery Point yani geri dönüş noktalarını görebilmekteyiz. Geri dönüş gerçekleştirebileceğimiz zaman dilimleri takvim içinde koyu olarak görülmektedir. Geri dönüş gerçekleştireceğimiz tarihimizi seçip sağ tuş Recovery butonuna basıyoruz.
image005
Recovery butonuna bastıktan sonra Recovery Wizard bizleri karşılıyor. Seçmiş olduğumuz Recovery noktası hakkında bizlere bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler içinde Geri Dönüşü Gerçekleştirecek olduğumuz tarih, geri dönecek olduğumuz veri tabanı boyutu, geri dönüşün yapılacak olduğu yedek veri tabanının kaynak sunucu bilgileri vb.. bir çok veriyi görebilmekteyiz. Bu bilgiler ihtiyacımızı karşılıyor ve ilerliyoruz.
image006
Select Recovery Type bölümünde sadece Recovery to any instance of SQL Server seçimini gerçekleştirip, ilerliyoruz.
image007
Instance of SQL Server bölümünde browse butonuna tıklıyoruz.
image008
Select SQL Server Instance bölümünde DPM2010 sunucumuz, DPM Agent yüklü durumda bulunan SQL sunucularımızı getirmektedir. Geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz sunucu W2008odysseus sunucusu olduğu için genişletiyoruz. Eğer w2008odysseus sunucusu üzerinde farklı SQL instanceleri bulunsaydı, dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz instanceleri seçebilirdik. SQL sunucumuz ve dönüş yapacak olduğumuz instanceyi seçtikten sonra OK butonu ile onaylıyoruz.
image009
Instance of SQL Server bölümünde w2008odysseus sunucu görülebilir durumda. Recovered database name bölümünde INTERCOMP2010 databasesini görebilmekteyiz.
Database file locations bölümünde geri dönüşü yapacak olduğumuz, databasenin aktif çalışmış olduğu sunucu üzerinde barınmış olduğu lokasyon görülmektedir. Yapılandırmada herhangi bir değişiklik yapmazsak eğer, alternatif olarak geri dönüşü yapacak olduğumuz sunucu üzerinde aynı klasör oluşturulacaktır. Eğer amacımız farklı bir klasör içinde SQL verilerinin (mdf, ldf) barınmasıysa üçnokta butonuna basıyoruz.
image010
Karşımıza klasör seçebileceğimiz Specify Alternate Recovery Destination bölümü çıkmakta. Bu pencereden SQL verilerinin barınacak olduğu klasörü seçebilmekteyiz.
image011
Specify the recovery option for recovering the selected database bölümünde Leave database operational seçimini gerçekleştirip devam ediyoruz. Bu seçimi gerçekleştirdiğimiz zaman geri yükleme işlemi başladığı zaman, geri dönülen SQL Databasesi yeni SQL sunucusu üzerinde hizmet etmek için hazır olacaktır.
image012
Network Bandwidth Usage Throttling bölümünün disable olarak görülmektedir. İsteğe bağlı olarak geri dönüşü network üzerinden gerçekleştirirken verilerin mevcut network bant genişliğinin belirli miktarını kullanmasını ve SQL sunucusu üzerinde bir yavaşlama olmamasını sağlatabiliriz. bu yapılandırmada verecek olduğumuz değerler geri dönüş işleminin uzun sürmesine neden olacaktır. Tavsiyem bu işlemi bir hata durumunda gerçekleştireceğiniz zaman disable olarak kalmasıdır.
San Recovery bölümünü donanımsal bir SAN cihazımız, storagemiz varsa eğer hardware snapshoot kullanılarak SAN tabanlı geri dönüşün yapılmasını gerçekleştirebiliriz. Senaryomuzda bu teknolojiye sahip olmadığım için bu bölümü doldurmuyorum.
image013
Summary bölümünde geri dönüş işlemimiz ile ilgili özet bilgi verilmektedir. Bu bölüm altında source (kaynak SQL sunucumuzun veri tabanını) destination (geri dönüş yapılacak olan SQL sunucumuzun veri tabanı bilgilerini), Recovery Point bölümünde geri dönüş yapacak olduğumuz tarihi vb.. sihirbaz içinde belirtmiş olduğumuz bilgileri özet olarak görebilmekteyiz.
Recovery butonu ile geri dönüş işlemine başlıyorum.
image014
Recovery Status bölümünde geri dönüş işlemini izleyebilir veya close butonu ile görülmemesini sağlatabiliriz. Close butonu ile sihirbazı kapatıyorum ve DPM sunucumuzun arka tarafta geri dönüşü yapmasını sağlatıyorum. Bu işlem DPM sunucumuz üzerinde kaynak kullanımını düşürecektir.
image015
İşlem tamamlandıktan sonra geri dönüşü yapmış olduğum w2008odysseus sunucusu üzerinde SQL Server Managment Studio yönetim arayüzünü açıyorum. Geri dönüşü yapmış olduğum ıntercomp2010 databasesi belirtmiş olduğum SQL instance içinde yerini almış durumdadır.
image016
Databasenin özelliklerine baktığımız zaman Path bölümünde, geri dönüşü gerçekleştirmiş olduğum orjinal databasenin barınmış olduğu yolun aynısının oluşturulduğunu görebilmekteyiz. Owner kısmındaysa Nt Authority\System hesabına bağlı olduğunu görebilmekteyiz.Databasenin ve uygulamalarımızın özelliklerine, ihtiyaçlarına farklı olarak gerekli düzenlemeleri yapıp Testlerimizi gerçekleştirebiliriz.


Bu işlemlerin tercih edilme sebebini bir kez daha hatırlatmamız gerekirse Test ortamları için kullanabilir. Sunucu, Sunucu işletim Sistemi Versiyonu, SQL Versiyon değişikliği vb.. değişiklikler gerçekleştirmeden önce, değişiklikleri yaparsak ne gibi sıkıntılar, problemler bizleri bekliyor bunları görebilmek için yapabilmekteyiz. Mevcut yapımızda bir değişiklik olmadığı için geçişi yapmadan önce testlerimizi yapabilir ve planlamış olduğumuz projeyi en az sancıyla atlatabiliriz.


Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın