Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile SQL Verilerinin Ağ Yoluna Geri Dönülmesi

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile SQL Verilerinin Ağ Yoluna Geri Dönülmesi

Data Protection Manager 2010 yazılımı koruma altına almış olduğu SQL Verilerini, koruma altına almış olduğu sunucu üzerine geri dönüş yapabildiği gibi Sql server yüklü bulunan herhangi bir sunucu üzerinede geri dönüş gerçekleştirebilmektedir. Bu konuları daha önceki makalelerimizde incelemiştik.

Bu makalemizde geri dönüş seçeneklerimizden Ağ yoluna geri dönüşü inceleyeceğiz.

image001

DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzünde Recovery Sekmesine geçiş yaptığımız zaman Sol tarafta Browse bölümünü seçiyoruz.  Recoverable Data bölümü altında domain bilgimiz (inter.comp) görülmekte olup bu bölümü genişlettiğimiz zaman koruma altında bulunan sunucu/bilgisayarları görebilmekteyiz.

Koruma altında bulunan SQL sunucumuzu (2008scipio) seçtiğimiz zaman SQL sunucumuzun korunan veritabanını, databaselerini görebilmekteyiz. All Protected SQL Instances bölümünü genişletip, geri dönüş yapacak olduğumuz HALOJEN2009 Veri tabanımızı seçiyoruz.  Sağ tarafta takvim görüntüsü altında recovery Point yani geri dönüş noktalarını görebilmekteyiz. Geri dönüş gerçekleştirebileceğimiz zaman dilimleri takvim içinde koyu olarak görülmektedir. Geri dönüş gerçekleştireceğimiz tarihimizi seçip sağ tuş Recovery butonuna basyoruz.

Sponsor

image002

Recovery butonuna bastıktan sonra Recovery Wizard bizleri karşılıyor. Seçmiş olduğumuz Recovery noktası hakkında bizlere bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler içinde Geri Dönüşü Gerçekleştirecek olduğumuz tarih, geri dönecek olduğumuz veri tabanı boyutu, geri dönüşün yapılacak olduğu yedek veri tabanının kaynak sunucu bilgileri vb.. bir çok veriyi görebilmekteyiz. Bu bilgiler ihtiyacımızı karşılıyor ve ilerliyoruz.

image003

Select Recovery Type bölümünde sadeceCopy to a network folderseçimini gerçekleştiriyoruz ve ilerliyoruz.

image004

Sahip olduğumuz SQL yedek verilerinin hangi lokasyona geri dönüleceğinin bilgisi istenilmektedir.Copy destination bölümünde browse butonu ile geri dönüş yapılacak olan Ağ yolunu belirleyeceğiz.

image005

Specify Alternate Recovery Destination bölümünde DPM2010 sunucumuza tanımlı durumda bulunan DPM agent yüklü bilgisayarlarımızı görebilmekteyiz.Geri dönüşü yapacak olduğumuz bilgisayarımızı ve bilgisayarımız üzerinde geri dönüşün yapılacak olduğu klasörü seçiyorum.

image006

Seçimimiz copy destination bölümünde görülmektedir. DPM sunucumuz ile DPM agent yüklü durumda bulunan bilgisayarımız arasında sürekli olarak bir iletişim bulunmaktadır. Bu iletişim sonucunda DPMagent yüklü durumda bulunan bilgisaar üzerinde ne kadar boş alan olduğunun bilgisi DPM sunucumuz tarafından bilinmekte ve bu alan bilgisi space available bölümünde bizlere bilgi olarak verilmektedir.

image007

SQL yedeklerimizin geri dönüş yapılacak olduğu alanı belirledikten sonra Restore Securty bölümü yani geri dönüş sonrası yedek verilerine ulaşılabilmesi için ihtiyaç duyulan izinleri belirliyoruz. Apply securty settings of the destination computer seçimini gerçekleştiriyorum. Bu seçim ile geri dönüşü gerçekleştirmiş olduğum sunucumuz üzerindeki güvenlik izinlerinin geri dönüşü gerçekleştirilen veriler üzerineuygulanmasını sağlayacaktır. Apply securty settings of recovery point version bölümünü seçseydim eğer,yedeklerin alınmış olduğu tarihteki güvenlik izinleri geri dönülen very üzerine atanacaktır.

image008

Summary bölümünde geri dönüş işlemimiz ile ilgili özet bilgi verilmektedir. Bu bölüm altında source (kaynak SQL sunucumuzun veri tabanını) destination (geri dönüş yapılacak olan SQL sunucumuzun veri tabanı bilgilerini), Recovery Point bölümünde geri dönüş yapacak olduğumuz tarihi vb.. sihirbaz içinde belirtmiş olduğumuz bilgileri özet olarak görebilmekteyiz.

Recovery butonu ile geri dönüş işlemine başlıyorum.

image009

Recovery Status bölümünde geri dönüş işlemini izleyebilir veya close butonu ile görülmemesini sağlatabiliriz. Close butonu ile sihirbazı kapatıyorum ve DPM sunucumuzun arka tarafta geri dönüşü yapmasını sağlatıyorum. Bu işlem DPM sunucumuz üzerinde kaynak kullanımını düşürecektir.

image010

Geri dönüş işlemi tamamlandıktan sonra, geri dönüşü yapmış olduğumuz DPMagent yüklü durumdaki bilgisayarımız üzerinde DM_geri dönüş tarihi\Geri dönüşü gerçekleştirilen yedek verisinin sahibi olduğu bilgisayar ismi \ geri dönüşü gerçekleştirmiş olduğumuz sql verisinin ismi\geri dönüşü gerçekleştirmiş olduğumuz verinin, gerçek sql sunucusu üzerinde barınmış olduğu yolun adresi oluşturulmakta olup, bu yolun sonunda geri dönüşü yapmış olduğumuz veriler bulunmaktadır.

image011

Geri dönüş işlemi tamamlandıktan sonra, geri dönüşü yapmış olduğumuz ağ yolu üzerinde bir SQL server yüklü durumdaysa yedeklerimizin çalışıp-çalışmadığını test edebiliriz. Bu test işlemi için Sql Server Management Studio yönetim arayüzümüzü açıp, test etmek istediğimiz SQL instance üzerinde Database bölümüne geliyoruz. Database bölümünde sağ tuş \ attach butonuna basıyoruz.

image012

Attach Databases bölümünde Add butonuna basıyoruz.

image013

Locate Database Files bölümünde, geri dönüşü gerçekleştirmiş olduğumuz yolu gösteriyoruz ve Database Files bölümünden mdf uzantılı yedek dosyamızı seçiyoruz.

image014

Sahip olduğumuz yedek SQL verimiz, test sunucumuz üzerine başarılı bir şekilde eklenmiş durumdadır. Database details bölümünde mdf dosamızı ve ldf uzantılı log dosyalarımızı görebiliriz.

image015

Yedek verimiz başarılı bir şekilde Test Sql sunucumuz üzerine geri dönüş yapıldı. SQL sunucumuzun kullanmış olduğu uygulamalarımız üzerinde yapacak olduğumuz yapılandırma sonrasın yedek verilerimizi inceleyebilir ve yedeklerimizin sağlamlığını kontrol edebiliriz.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın