Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Korunan Bir Databasenin DPM Self Service Recovery Tool ile Ağ Yoluna Geri Dönülmesi

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Korunan Bir Databasenin DPM Self Service Recovery Tool ile Ağ Yoluna Geri Dönülmesi

Data Protection Manager 2010 Üzerinde SQL Server İçin DPM Self Service Recovery ToolYapılandırılması (Configure self service recovery for SQL Serv) adlı makalemiz içinde Dpm2010 ile birlikte gelen DPM Self Service Recovery Tool’ dan bahsetmiş ve bu aracı kullanabilmemiz için database yöneticimiz için izinler, görevler belirlemiştik.

DPM sunucumuz üzerinde gerçekleştirecek olduğumuz işlemler bu kadar olup, bundan sonraki işlemler DPM Self Service Recovery Tool’ unu yüklemek ve atamış olduğumuz izinler çerçevesinde geri dönüş işlemlerini gerçekleştirmektir.

image001

DPM Self Service Recovery Tool’ unun yüklenecek olduğu bilgisayar üzerine .NET Framework 3.5aracının yüklü olması yeterlidir. Bu ihtiyaç haricinde başka bir isteği bulunmamaktadır.İşlemlerimi W7 yüklü bulunan son kullanıcı bilgisayarım üzerinde gerçekleştiriyorum.

Aracın x86 ve x64 bit sürümlerine DPM2010 kurulum mediamız içinde DPMSqlEURInstaller klasörü içinden erişebilirsiniz.

Sponsor

image002

Aracı çalıştırdıktan sonra kuruluma başlıyoruz. Kurulum aşaması sadece ınstall ve finish’ den oluşmaktadır. Kurulumun Ardından masaüstümüzde DPM Self Service Recovery Tool ikonu oluşturulacaktır. Oluşturulan bu kısayol üzerinden aracı çalıştırabiliriz.

image003

Aracı açtığımız zaman ilk başta DPM sunucumuzu bulamayacaktır. Sağ bölümden Connect to Server butonu ile DPM sunucumuza bağlantıyı gerçekleştiriyoruz. Butona bastığımız zaman Connect to DPM Server bölümü çıkacak olup bu bölüme DPM sunucumuzun FQDN bilgisini yazıp onaylıyoruz.

image004

DPM sunucumuza bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra Sql tarafta bağlantıyı kurmuş olduğumuz DPM sunucumuzun ismini görebilmekteyiz. DPM sunucumuza bağlandıktan sonra New Recovery job butonu ile geri dönüş işlemlerini başlatıyoruz.

image005

Karşımıza Welcome to the Start New Recovery Job Wizard çıkacak. Bu bölümde ilerliyoruz. Sihirbazımın ilerledikten sonra Specify Database Details bölümünü bizlere getirecektir. Dikkat ederseniz Bu bölümde DPM sunucumuzun koruma altına almış olduğu diğer SQL serverlarını görememekteyiz. Sebebi bizler Rol’ oluştururken DPM Sqlf Service Recovery Tool ile sadece W2008odysseus sunucumuzu belirttik. Bu sebepten ötürü sadece bu sunucumuz SQL Server Instance Name bölümünde görülmektedir. Diğer dikkat edilecek olan bölüm Database Name bölümünde sadece üç tane database görülmekte. Bu databaseler aynı şekilde bizlerin izin vermiş olduğu databaselerdir. Halbuki W2008odysseus sunucumuz üzerinde farklı databaselerde bulunmaktadır.

Özet olarak DPM Self Service Recovery kullanım sınırları oluşturmuş olduğumuz rol’ ile sınırlıdır. Geri dönüşü yapacak olduğumuz Database yani OnePoint Databasesini seçiyoruz.

image006

Specify Recovery Point bölümünde geri dönüş tarihimizi seöip ilerliyoruz. Buradaki geri dönüş tarihleri bire bir DPM sunucumuz üzerinden bildirilmekte olup geri dönüş tarihleri DPM sunucumuz üzerindeki geri dönüş tarihleri ile aynıdır.

image007

Select Recovery Type bölümünde Copy to a network folder bölümünü seçiyoruz. SQL verilerimizi bir ağ yoluna geri dönüşünü gerçekleştireceğiz. Diğer seçim olan Recovery to any instance of SQL Server seçimini başka bir makalede ele alacağız. Dikkat ederseniz yedek dosyasının orjinal barınmış olduğu yere geri dönüş seçeneği gelmemektedir. DPM Self Service Recovery aracı buna müsade etmemektedir. Net olmamakla birlikte DPM yazılımının yol haritası içinde bu seçimin olabileceğini tahmin ediyorum.

image008

Specify Destination bölümünde geri dönüşün yapılacak olduğu ağ yolunun bilgisini Destination server (FQDN) bölümüne belirtiyorum. Destinatin Folder bölümüneyse geri dönüşün yapılacak olduğu Volume ve volume içindeki Folderi belirtiyorum.

Geri dönüşü yapacak olduğumuz ağ yolu DPM agent yüklü durumda bulunan Dosya sunucumuzdur. Hatayı sadece bilgi amaçlı olarak gösterdim. Hata içeriğine bakarsanız eğer DPM agent yüklü durumda bulunmayan w7Proje0NB bilgisayarını seçtim. Hatayı göstermemdeki neden geri dönüşün yapılacak olduğu ağ yolunun DPM Agent yüklü durumda bulunan ve DPM sunucusuna tanıtılmış olan bir bilgisayar olmak zorunda olmasıdır.

image009

SQL  yedeklerimizin geri dönüş yapılacak olduğu alanı belirledikten sonra Restore Securty bölümü yani geri dönüş sonrası yedek verilerine ulaşılabilmesi için ihtiyaç duyulan izinleri belirliyoruz. Apply securty settings of the destination computer seçimini gerçekleştiriyorum. Bu seçimile geri dönüşü gerçekleştirmiş olduğum sunucumuz üzerindeki güvenlik izinlerinin geri dönüşü gerçekleştirilen veriler üzerine uygulanmasını sağlayacaktır. Apply securty settings of recovery point version bölümünü seçseydim eğer, yedeklerin alınmış olduğu tarihteki güvenlik izinleri geri dönülen very üzerine atanacaktır.

DPM sunucumuz üzerinde geri dönüş seçimini gerçekleştirirken Network Bandwith usage throttling bölümü vardır. DPM Sqlf Service Racovery aracından geri dönüş yaparken bu özellik bulunmamaktadır. Yani DPM Self Service Recovery aracı ile geri dönüş gerçekleştirirken network kullanım oranını belirleyemiyoruz.

image010

Summary bölümünde geri dönüş işlemimiz ile ilgili özet bilgi verilmektedir. Bu bölüm altında source (kaynak SQL sunucumuzun veri tabanını) destination (geri dönüş yapılacak olan ağ yolunun bilgilerini), Recovery Point bölümünde geri dönüş yapacak olduğumuz tarihi vb.. sihirbaz içinde belirtmiş olduğumuz bilgileri özet olarak görebilmekteyiz.

Recovery butonu ile geri dönüş işlemine başlıyorum.

image011

Geri dönüş işlemi başarılı bir şekilde başlamıştır.

image012

DPM Self Service Recovery Tool bölümüne baktığımız zaman In Progress olarak işlemin başladığını görebiliyoruz. Bu bölüm altında ne kadarlık verinin ne kadarı geri dönülmüş izleyememekteyiz. Eğer görevin ne kadarı tamamlandı izlemek istersek DPM2010 administrator console yönetim arayüzümüz üzerinde monitoring sekmesini açmamız gerekmektedir.

image013

DPM2010 administrator console yönetim arayüzümüz üzerinde Monitoring sekmesinde Jobs bölümüne geliyoruz. Group b Type Filter names All jobs in progress süzgecini uyguladığımız zaman, DPM Self Service Recovery Tool ile başlatmış olduğumuz görevin durumunu ayrıntılı olarak görebilmekteyiz.

image014

Geri dönüş işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görebilmekteyiz.

image015

Aynı bilgileri DPM2010 administrator console yönetim arayüzümüz içinde de görebilmekteyiz.

image016

Geri dönüşü yapmış olduğumuz dosya sunucumuz üzerinde geri dönüş yapmış olduğumuz noktamıza gittiğimiz zaman geri dönülen SQL verilerine ulaşabilmekteyiz. Eğer geri dönüş yapmış olduğumuz sunucu bir SQL sunucusu olsaydı geri dönüşünü yapmış olduğumuz SQL yedek verilerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirdik. Bu kontrol işlemlerini özet olarak Data Protection Manager 2010 ile SQL Verilerinin Ağ Yoluna Geri Dönülmesi adlı makalemizde incelemiştik.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın