Anasayfa » Data Protection Manager 2010 Yedeklerinin Farklı Bir Diske Göç Ettirilmesi

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 Yedeklerinin Farklı Bir Diske Göç Ettirilmesi

System Center Dataprotection Manager yazılımı Disk ve Tape tabanlı iki farklı yöntem ile sahip olduğumuz windows uygulamaları ve windows işletim sistemleri üzerinde barınan verilerimizi koruyabilmektedir.

Tape tabanlı korumalar için, koruma altına almış olduğumuz verilerimizi saklamamız yer açısından pek fazla probleme neden olmamaktadır. Kasetlerimiz yetersiz geldiği zaman yeni kasetler veya eskiye dönük ve şirket politikamıza göre yaşam süresi bitmiş, önemini kaybetmiş geçmiş zaman yedeklerimizi barındıran kasetlerimizi temizleyip, güncel verilerimizi saklamak için tekrardan kullanıma hazır duruma getirebiliriz.

Disk tabanlı korumalar için durum biraz daha farklıdır. Disk tabanlı korumalarda sahip olduğumuz mevcut alan yetersiz geldiği zaman eskiye dönük datalarımızı bir kaset unitesine, network yoluna kopyalayıp, mevcut koruma grubunu seçip Stop Protection of group\Delete Protected Data işlemlerini gerçekleştirdikten sonra disk havuzumuz üzerinde boş alana sahip olabiliriz.

 

Sahip olduğumuz yedek verileri şirket politikamız gereği yaşam süresini bitirmediyse ve sahip olduğumuz disk havuzunda yeterli boş alan kalmadıysa yapabileceğimiz işlem mevcut yedek verilerini daha büyük bir disk havuzuna göç ettirmektir.


 

image001

Yukarıdaki ekranda, DPM 2010 sunucumuz üzerine tanıtılmış iki farklı boyuta sahip disk’ i görebilmekteyiz.

Disk 1’ i 1 Gb boyutuna sahip ve DPM sunucusu tarafından windows uygulamalarımızı ve windows işletim sistemi üzerinde barınan dosya ve klasörlerimizi yedekleme alanı için kullanılmakta. Sahip olduğumuz verilerin boyutu büyüdü ve bunun paralelinde DPM sunucumuz üzerinde bulunan yedekleme havuzu olarak kullanmış olduğumuz 1 Gb’ lık disk 1 bizler için yeterli olmaz oldu.

DPM sunucumuz üzerine Disk’ i olarak 2 Gb’ lık yeni bir disk taktık. Bu yeni diskimiz DPM sunucusu tarafından kullanılmak üzere hazır durumda beklemekte.

image002

DPM sunucumuz üzerine takılı durumda bulunan Disk2’ yi DPM 2010 yazılımının kullanılması için hazır duruma getiriyoruz.

Sahip olduğumuz yedek dosyaları bizler için önem arz etmiyorsa mevcut protection grubu durdurup, yedeklerimizi sileriz. Disk1’ unitesini DPM yazılımı ve DPM yazılımının barınmış olduğu sunucu üzerinden kaldırıp, disk2 üzerine yedekler alınabilmesi için yeni bir koruma grubu oluştururuz.

Ama DPM yazılımının daha önceden almış olduğu yedek verileri bizler için önemliyse ve disk 1 yedek veri havuzunu genişletemiyorsak bu makalede anlatmış olduğumuz işlemleri gerçekleştirmemiz gerekiyor.

DPM yazılımına yeni diskimiz Disk2’ yi tanıttık. Basic disk olan Disk2, DPM sunucusuna tanıtıldıktan sonra dynamic disk olarak değiştirildiğini görebilmekteyiz.

image003

DPM sunucumuzun koruma altına almış olduğu sunucuları, yukarıdaki Protection Sekmesi altında görebilmekteyiz. Şimdilik herhangi bir sıkıntımız yok ve bir problem olmadan Disk 1 üzerinde barınan verilerimizi Disk2 üzerine aktarıp, koruma grubumuzun çalışmasını devam ettireceğiz.

image004

Yedek verilerimizi göç ettirmek için DPM Management Shell yönetim arayüzümüzü açıyoruz. Bu işlemleri grafiksel arayüz’ den gerçekleştirememekteyiz.

 

Get-DPMDisk –DPMServerName w2008AUGUSTUS

 

 

Yukarıdaki komutu çalıştırıp, DPM sunucumuz üzerine takılı olan ve DPM yazılımı tarafından kullanılan diskleri komut satırı üzerinden görebilmekteyiz. (w2008Augustus sahip olduğum DPM sunucumun ismidir.)

 

Komutu çalıştırdıktan sahip olduğumuz diskleri ve bilgilerini görebilmekteyiz. Bu bölümlerde Disk ismilerini, durumlarını,NTDiskID bilgisini, sahip olduğu toplam disk boyutunu ve kullanılabilir hazır durumlarını görebilmekteyiz. Disk 1 üzerinde 320 Gb boş alan, Disk 2 üzerinde 2090 Gb boş alan olduğunu görebilmekteyiz.

 

image005

İlk komutumuzu çalıştırdıktan sonra komutlarımıza devam ediyoruz. İkinci yazacak olduğumuz komut

$disk =Get-DPMDisk –DPMServerName w2008augustus

İkinci komutumuzu yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bu komutun ardından işlemi gerçekleştirecek olan son komutumuzu yazıyoruz.

./MigrateDataSourceDataFrom.ps2 –DPMServerName w2008augustus –Source $disk[0] –Destination $disk[1]

Komutunu çalıştırıp işlemi başlatıyoruz. İlgili Powershell komutu c:\Program Files\Microsoft DPM\DPm\bin altında barınmaktadır.

Not : Source disk bölümünde yazan disk numarası 0 (sıfır), Destination disk bölümünde yazan numara 1 (bir) olmasının nedeni NtDiskID’ numarası değildir. Bu sıra numarası yukarıdan-aşağıda baktığımız zaman disklerin almış olduğu numaraları yazıyoruz. NtDiskId numaralarını yazmıyoruz.

 

image006

İşlemi başlattıktan sonra sahip olduğumuz geçmişe dönük yedek verilerimizin boyutuna bağlı olarak işlem uzun sürebilir. İşlemi çalıştığını DPM 2010 Administrator Console yönetim ara yüzünde Protection Sekmesine geldiğimiz zaman koruma gruplarımızın ünlem işaretini görüp anlayabiliriz. Komutumuzun hemen ardından Disk 2 üzerinde Disk 1’ in sahip olduğu disk alanları ayrılmış olduğunu da disk yönetiminden görebiliriz.

image007

DPM 2010 administrator Console yönetim arayüzümüz içinde Monitoring sekmesine gittiğimiz zaman Jobs bölümünden  Computer \ Today’s jobs süzgecini kullanıp, işlem yapan görevleri görebiliriz.

 

 

Not : Disk 1’ den disk’2 ye yedek verileri taşınma işlemi uzun sürebilir. Taşıma işlemleri zaman dilimiyle, herhangi bir yedekleme görevi aynı zaman dilimine gelmemesi için status durumu Scheduled olan görevleri iptal etmenizi önereceğim.

image008

Disk1 üzerinden Disk 2 üzerine verilerimizin taşınma işlemleri tamamlandıktan sonra Dpm2010 Administrator console yönetim ara yüzümüzden Disk1’ imizi kaldırabiliriz. Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi Disk1’ i DPM yazılımı üzerinden iptal ettim ve Disk2 üzerinde korunan verileri Protected data sources on this disk bölümünde görebilmekteyim.

image009

DPM 2010 Administrator Console yönetim ara yüzümüzde Recovery sekmesine geldiğimiz zaman geçmişe dönük yedeklerimizin aktif durumda olduğunu, disk 1 üzerinde barınan bütün geri yükleme noktalarının disk 2 üzerine geldiğini görebilmekteyiz.

Eğer recovery bölümünde geri yükleme noktaları görülmüyorsa veya protection sekmesinde disk 1’ i iptal ettikten sonra durumları yeşil ok ikonu yoksa perform consistency check işlemini her bir koruma grubu için çalıştırmanızı önereceğim.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>