Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Sunucu İşletim Sistemi Koruması Bare-Metal Recovery ve System State

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Sunucu İşletim Sistemi Koruması Bare-Metal Recovery ve System State

İlk makalemizdeSystem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı ile Windows Sunucu işletim sistemlerimizi nasıl koruduğunu ve koruma grubu oluşturmadan önce koruma altına alacak olduğumuz sunucu işletim sistemi üzerinde yapmamız gerekli olan ön işlemleri gerçekleştirmiştik.

Bu makalemizde ihtiyaç duyulan ortamı hazırladıktan sonra DPM sunucusu üzerinden koruma altına alacak olduğumuz sunucular için koruma grubunu oluşturacağız.

image001

Sistem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı, sunucu işletim sistemlerinin Bate-Metal Recovery ve System State Recovery koruması için ihtiyaç duymuş olduğu lisansları kontrol edelim.

Yukarıda görüldüğü gibi unprotected computers bölümünde bekleyen, DPM agent yüklü durumda olan w2008achilleus ismindeki sunucumuzu görebilmekteyiz. Bu sunucumuz mevcut active directory ortamımız içinde domain controller olarak hizmet etmektedir. Domain controller sunucumuzu koruma grubuna oluşturmadan önce, lisans bölümüne bakıyoruz. Standart Licenses bölümünde İn use olarak görülen lisans sayısının 1 (bir) olduğunu görebilmekteyiz. Koruma grubunu oluşturduktan sonra ihtiyaç duymuş olduğumuz, satın almamız gerekli olan lisans makale sonunda belirlenecektir.


image002

DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzünde, Protection Sekmesinde Create Protection Group butonuna tıklayıp, koruma grubumuzun oluşturulması için gerekli sihirbazın çalıştırılmasını sağlıyoruz. Sihirbaz içinde Selected Protection Group Type bölümünde Servers seçimini yapıp ilerliyoruz. İkinci bölüm Select Group Members bölümü olup koruma altına alacak olduğumuz bilgisayarı seçiyoruz. Seçmiş olduğumuz sunucunun üzerinde bulunan uygulamalar, volume bilgileri gibi bilgiler görülmekte olup en alt bölümde bulunan System Protection grubunu seçip-genişletiyoruz.

System Protection grubu altında iki bölüm çıkmakta olup burada ihtiyacımıza bağlı olarak Bare Metal recovery ve System State seçimini gerçekleştirebilmekteyiz.

image003

Bare Metal Recovery seçimini gerçekleştirirsek eğer sistem otomatik olarak System State korumasınıda seçecektir. Sebebi Bare Metal Recovery yedeği için System State yedekleme teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır. Veya ihtiyacımıza bağlı olarak tek başına system state yedeğini seçip ilerleyebiliriz.

Koruma grubu altına alacak olduğumuz sunucu işletim sistemi bir Domain Controller bilgisayarı olduğu için parantez içinde includes Avtive Directory ibaresi bizlere görülmektedir. Bu ibarenin açıklaması system state koruması ile birlikte Active Directory veri tabanı otomatik olarak korunacağının bilgisi yer almaktadır.

BMR ve System State kutularını işaretledikten sonra Next butonu ile ilerliyoruz.

image004

Select Data Protection Methodbölümünü getirmektedir. Protection group name bölümüne DPM administrator console yönetim arayüzünde Protection Sekmesinde görülecek olan ismi belirtiyoruz. Protection method kısmında koruma yönteminin disk veya tape tabanlı olması gerektiğini belirtiyoruz.

System Protection koruması yani Bare-Metal Recovery ve System State koruması Disk to Tape teknolojisini desteklememektedir.

Korumayı kısa zamanlı disk veya uzun zamanlı tape olmak üzere seçmeliyiz. Disk tabanlı korumayı gerçekleştireceğimiz için I want short-term protection using bölümünde Disk seçimini yapıp devam ediyoruz. 

image005

Specifiy Short Term-Goalsbölümünde oluşturacak olduğumuz koruma grubunun kaç gün gerçerli olması gerektiğini ratention range bölümünde belirliyoruz. 60 (atmış) günlük bir koruma olmasını belirtiyorum.

Application recovery points bölümünde koruma grubunun hangi zamanlarda çalışması gerektiğini belirtiyorum. Koruma grubuna dahil etmiş olduğum sunucu üzerinde çok fazla değişkenlik yapılmadığı için sadece her Pazar sabah 9:00’ da Express Full Backup’ ın alınmasını istiyorum. Bu seçimi, sahip olduğumuz sunucu üzerindeki değişkenliğe bağlı olarak günlük yapabiliriz. Farkedeceğiniz gibi System Protection koruması Synchronization frequency (değişkenliği sekronize etme) yeteneğine sahip değildir. Koruma işlemi sadece Express Full Backup (tam yedek) desteklenmektedir.

image006

DPM 2010 yazılımı BMR yedeğini alırken DPM yönetim arayüzünde yedeklenen verinin yüzde kaçının tamamlandığını görememekteydik. Bunun sebebi BMR yedekleme teknolojisi için DPM 2010 yazılımı WSB üzerinden yedekleri direk olarak aktarmaktadır. Bu sebepten ötürü DPM 2010 yazılımı, koruma altında alacak olduğu sunucu üzerinde ihtiyaç duymuş olduğu disk havuzunu net sonuçlar ile belirleyememektedir.

Ortalama değer olarak her koruma altına alacak olduğu sunucu için yedekleri alacak olduğu disk üzerinde 30 Gb boyutunda bir alan ayırmaktadır. Bizler bu alanı Disk space allocation for new members bölümünde modify butonu ile veya DatasourceDiskAllocation-Set ve Get-DatasourceDiskAllocationkomutları ile ihtiyaçlarımıza göre yapılandırabiliriz.

BMR yedeğinin alınacak olduğu disk alanını hesaplayabilmek için aşağıdaki formulü kullanabiliriz.

Critical volumes = Boot Volume + System Volume + Volume hosting system state data such as AD DIT/log volumes.

DPM 2010 yazılımı System State yedeğini alırkenBMR’ de olduğu gibi DPM yönetim arayüzünde yedeklenen verinin yüzde kaçının tamamlandığını görememekteydik. BMR yedeğinden farklı olarakkoruma altına almış olduğumuz her bir sunucu için, koruma altına alınan sunucu üzerinde en az 15 Gb’ lık bir boş alana ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun sebebi DPM 2010 yazılımı System State Korumasını gerçekleştirirken,BMR’ deki gibi alınan yedekleri WSB aracı üzerinden direk olarak DPM sunucusuna göndermemektedir. System State korumasında, WSB aracı öncelikli olarak local dump (yerel dökümü) oluşturur ve oluşturulan bu veriler oluşturulduktan sonra DPM sunucusuna gönderilir. Eğer koruma altına almış olduğumuz sunucu üzerinde local dump için yeterli alan yoksa yedekleme görevi başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Bu kural BMR + System State yedeği için geçerli değildir. Sebei BMR yedeği içinde System State yedekleri olduğu için koruma altına alınan sunucu için local dump oluşturulmaz, yedekler direk olarak WSB aracı ile DPM sunucusu üzerindeki yedek disk alanına gönderilir.

image007

Choose replica creation method bölümü içinde, oluşturmuş olduğumuz koruma grubunun hangi zaman dilimleri içinde çalışması gerektiğini belirliyoruz. Çalışma zamanı olarak kural oluşturulduktan hemen sonra, bizim belirlemiş odluğumuz herhangi bir zaman ve saat dilimi içinde veya manuel-el ile başlatılması gerektiğini belirliyoruz. Eğer NOW bölümünü seçip kuralımıza devam edersek, kurulamız oluşturulduktan hemen sonra sistem  koruması başlayacaktır.

image008

Run a consistency check if a replica becomes inconsisten bölümünü aktif duruma getirmenizi öneriyorum. Bu bölümü aktif duruma getirdiğimiz zaman DPM sunucumuz koruma altında bulunan sunucuyla iletişim kuramadığı zamanlar için geçerlidir. Bu zaman dilimi yedekleme zaman dilimleri ile eşleşirse her bir saatte bir DPM sunucusu , koruma altına alınan sunucumuzu kontrol edecektir ve iletişim sağladığı ilk zaman diliminde görevi tekrardan başlatacaktır.

Run a daily consistency check according to the fllowing schedule bölümnde ise bu zaman diliminin her bir saatte bir kontrol etmesini ama gerçekeltirilmeyen-başarız  backup görevinin belirli zaman dilimlerinde olmasını sağlayabilemkteyiz.

image009

Sihirbazımızın sonuna geldik. Oluşturmuş olduğumuz sistem koruma grubunun son bölümündeyiz. Sihirbazımız bizlere yapmış olduğumuz koruma grubunun detayları hakkında bilgi vermekte olup Create Group butonu ile sihirbazımızı sonlandırıyoruz. Disk alanımız üzerinde ayrılan bölümleri yukarıdaki resimde görebilmekteyiz.  Koruma grubunu oluşturmadan önce Dsik 1 üzerinde 2146 Gb boş alan varken, koruma grubu oluşturulduktan sonra 2055 Gb’ a düştüğünü görebilmekteyiz.

image010

Gerçekleştirmiş olduğumuz işlemlerden sonra sistem koruması için yaptığımız koruma grubumuz başarılı bir şekilde oluşturulmuş bulunmaktadır.

image011

DPM 2010 Administrator Console Yönetim Arayüzümüz içinde Protection sekmesine geldiğimiz zaman koruma grubumuzda herhangi bir problem olmadığını görebilmekteyiz. Koruma grubunu detaylı olarak incelediğimiz zaman detay bölümünde Latest recovery point ve oldest recovery pointbölümlerinin boş olduğunu görebiliyoruz. Bu bölüm ile geri yükleme zamanında alınacak yedek sonrasında oluşturulacaktır. İlk geri dönüşüm noktasının, koruma grubu oluşturulduktan sonra el ile oluşturulmasını öneriyorum. Koruma grubu üzerinde create recovery point butonuna basıp ilk geri yükleme noktasını oluşturuyorum.

image012

Geri yükleme noktası oluşturulurken alınan yedeğin yüzde kaçının tamamlandığını koruma altınan alınan sunucu üzerindeki WSB aracı üzerinden takip edebiliriz. İşlem tamamlandıktan sonra DPM administrator console yönetim arayüzünden problem olmadığını görebilir ve replica pathlerinden yedeklenen verileri kontrol edebiliriz. Aynı şekilde koruma altındaki sunucu üzerinde WSB aracı üzerinden geri dönüş noktalarını ve durum bilgilerinide görebilmekyiz.

image013

WSB aracı üzerinde Last Backup bölümünde View Details bölümünü tıkladığımız zaman backup hakkında detayları görebilmekteyiz. Backup location bölümüne detaylı bir şekilde baktığımız zaman yedeklenen verilerin barınmış olduğu alanın DPM sunucumuz üzerinde ayrılan backup diskinin olduğunu görebiliyoruz.

image014

Oluşturulan sistem koruma grubu sonrasında DPM sunucumuzun ihtiyaç duymuş olduğu lisansları kontrol ediyoruz. Koruma grubunu oluşturmadan önce Standart Licenses bölümünde 1 olan lisans ihtiyacı 2’ ye çıktığını görebilmekteyiz. DPM 2010 yazılımı BMR ve System State koruması için, her bir sunucu için 1 adet Standart Agent’a ihtiyaç duymaktadır.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>