Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile System State Recovery

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile System State Recovery


Sistem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı Sistem Koruması çatısı altında Ws03, Ws08 ve Ws08 R2 sunucu işletim sistemlerinin System State Korumasını gerçekleştirmektedir.
Daha önceki System Protection Makalelerimizde, Bare Metal Recovery ve System State yedekleme yapısını kullanabilmemiz için gerekli olan temel ihtiyaçlarımızdan, koruma gruplarımızdan vb.. bilgileri paylaşmıştık. Bu makalemizde sahip olduğumuz System State yedeğimizden geri dönüş işlemini inceleyeceğiz.

image001


Geri dönüş işlemini gerçekleştirmeden önce sahip olduğumuz system state yedeklerinin durumlarını kontrol ediyoruz. DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzümüze geldiğimiz zaman Protection Sekmesi altında system state yedeğini almış olduğumuz grubumuzu kontrol ediyorum. W2008achilleus.inter.comp sunucumuz, mevcut active directory ortamı içinde domain controller olarak hizmet etmektedir. Bu bilgiyi,koruma grubunu genişlettiğimiz zaman computer\System Protection\System State (includes Active Directory) açıklamasından anlayabilmekteyiz. Koruma grubumuz seçili durumdayken Replica path bölümünü tıklayıp, system statte verilerinin barınmış olduğu disk havuzunu görüntüleyebiliriz.

image002


System State verilerinin barınmış olduğu disk havuzunu görüntülemek istediğimiz zaman bu alana giriş iznimizin olmadığını görüyoruz.Bilindiği gibi Data Protection Manager yazılımının diğer almış olduğu yedeklerin replica path’ lerini kontrol ettiğimiz zaman bu alanlara girebiliyorduk. FAKAT system state ve BMR yedeklerinin barınmış olduğu replica path lerine giremiyoruz.Bu alana giriş iznimizin olmama nedeni ?
Bilindiği gibi System state ve BMR yedekleri çatısı altında bütün sistemimizin bilgileri yer almaktadır. System State yedeklerin barındırmış olduğu bilgiler;


Bütün System State yedekleri içinde aşağıdaki dosyalar barınmaktadır.


·         Registry Dosyaları


·         COM+ Class Registration database


·         Boot files, including the system files


·         System files that are under Windows File Protection


System State yedeğinin alınmış olduğu sunucu üzerinde Active Directory Servis  Rolü yüklü durumdaysa Active Directory directory service veri tabanı yer almaktadır.


System State yedeğinin alınmış olduğu sunucu üzerinde Domain Controller Rolü yüklü durumdaysa SYSVOL directoryveri tabanı yer almaktadır.


System State yedeğinin alınmış olduğu sunucu üzerinde Certificate Services Sunucusu yüklü durumdaysa Certificate Services databaseveri tabanı yer almaktadır.


System State yedeğinin alınmış olduğu sunucu üzerinde Cluster Servisi(Cluster kümesinin üyesi durumundaysa)yüklü durumdaysa Cluster service informationveri tabanı yer almaktadır.


System State yedeğinin alınmış olduğu sunucu üzerinde IIS Sunucusu yüklü durumdaysa IIS Metadirectory veri tabanı yer almaktadır.


Bu bilgiler sahip olduğumuz network içindeki sunucular üzerinde yer alan kritik ve önemli verilerdir ve bu sebepten ötürü replica path üzerinde görülememektedir. Bu verileri geri dönüş işleminde veya geri dönüş işlemi sırasında bir network pathine çıkarttığımız zaman görebilmekteyiz.

image003


Sahip olduğum System State yedeği üzerinde Active Directory veri tabanının bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler içeriğinde Active Directory yapımın içinde yer alan kullanıcılarbarınmaktadır. Ve yanlışlıkla bu kullanıcılarımın bir/bir kaçını/hepsini siliyorum (:

image004


Yanlışlıkla yapmış olduğum bu işlemin ardından kullanıcılarımı kaybetmiş durumdayım. Aksilikler budur, arka arkaya gelir. İlk makalemizde bahsetmiş olduğum Recycle Bin Active Directory özelliğini aktif duruma getirmedim, ve tombstone süresini aşmış durumdayım. Bu iki önemli kritik bilginin detaylarını Data Protection Manager 2010 Sunucu İşletim Sistemimizi Nasıl Korur (Bare-Metal Recovery ve System State)isimli makalesinden temin edebilirsiniz.

image005


Gerçekleştirecek olduğum işlem sahip olduğum System state yedeğinin, en güncel sürümünden yanlışlıkla silmiş olduğum kullanıcıları geri getirmektedir. Fakat bu geri dönüş işlemini DPM 2010 Administrator Console üzerinden yapamamaktayız.


Sahip olduğum active directory sunucum üzerinde WSB aracını çalıştırıp, geri yükleme işlemini gerçekleştirmeliyim. AD sunucum üzerinde WSB aracını çalıştırıp, System State yedeğini geri getirmek istediğim zaman yukarıdaki hatayı almaktayım. System state yedekleri sadece Directory Services Restore Mode (DSRM) üzerinden gerçekleştirilmektedir.

image006


Sahip olduğum sunucuyu yeniden başlatıp, yeniden açmak istediğim zaman F8 butonu ile Advanced Boot Options bölümünü getiriyorum. Bu bölüm altında Directory Services Restore Mode seçip devam ediyorum.


Not : Eğer sahip olduğumuz sunucu Hyper-V host üzerinde barınan bir Guest işletim sistemiyse PageDown + F8 butonları ile giriş yapabilmekteyiz.

image007


DSRM ‘ da açılan sunucum üzerinde Windows Server Backup aracını açıyorum. WSB aracı üzerinde sunucumun sahip olduğu yedekleri görebilmekteyim. Actions bölümünde Recovery işlemini başlatıyorum.
DSRM modda sunucu network üzerinden iletişim kurabilmektedir.

image008


Recovery işlemini seçtikten sonra Recovery Wizard penceresi karşımıza çıkmaktadır. Sahip olduğumuz system state yedeklerinin yolunu bizlere sormaktadır. Sahip olduğumuz yedekler için This Server seçimini gerçekleştiriyorum. DSRM içinde sunucumuz network üzerinden iletişim yapabildiğini belirtmiştik. Sahip olduğumuz system state yedekleri DPM sunucumuz üzerinde replica path’ i içinde barınmaktadır ve WSB aracı bu yedekleri okuyabilme yeteneğine sahiptir.Farklı geri dönüş çözümü olarakA backup stored on another location seçimini gerçekleştirebiliriz. Eğer bu geri dönüş işlemini gerçekleştirmek istersek Data Protection Manager 2010 ile Bare-Metal Recovery (Planlı Migration) isimli makalemizde gerçekleştirmiş olduğumuz işlemi yapmanızı istiyorum. Bu malalemizde DPM sunucumuz üzerinde BMR ve system state yedeğimizi bir network yoluna geri dönmüştük. Bu bölümü seçersek eğer, geri dönüş yapmış olduğumuz sunucumuzun yolunu network üzerinden göstermemiz gerekmektedir.

image009


Recovery Wizard Penceresinden Select Backup Date bölümündeyiz. Bu bölümde en güncel system state yedeğimizi seçiyoruz. System State yedeğimizin barınmış olduğu network yoluna bakarsak eğer \\w2008augustus.inter.comp\ network yolu olarak DPM sunucumuz üzerinde bulunan system state yedeklerinin barınmış olduğu replica pathine eriştiğini görebilmekteyiz.

image010


Geri dönüş işlemi olarak System State bölümünü seçip devam ediyoruz.
Bu bölüm altında, eğer BMR yedeğimiz varsa tek bir doya/kalsörü geri getirebilir veya Volumes yedeği aldıysak bir sürücü içindeki bütün verileri geri getirebilmekteyiz.

image011


Select Location for System State Recovery bölümünde Orjinal Location seçimini gerçekleştiriyorum.


Perform an authoritative restore of Active Directory Fileskutusunu işaretliyorum. Bu kutuyu işaretleme nedenim, ortamda tek bir domain controller varsa eğer bir önem arz etmiyor. Eğer ortamımız içinde birden fazla Domain Controller Sunucusu varsa seçmemiz zorunludur.


Ortamımıza birden fazla domain controller var ve biz bu active directory sunuculardan bir tanesinde System State Geri dönüşü yaptık. Geri dönüş tamamlandıktan sonra, geri dönüşü yapmış olduğumu Active Directory Sunucumuz yeniden başlatılacak ve açılacaktır.Active Directory sunucumuz yeniden açıldığı zaman ortamda bulunan diğer Ad sunucuları ile konuşmaya, replice işlemine başlayacaktır. Ortamda bulunan diğer Active Directory sunucularının sahip oldukları objelerin, nesnelerin versiyonları, system state yedeği alınmış olduğu tarihe göre daha yüksektir. Bu sebepten ötürü, yeniden açılan ve system state geri dönüş yapmış olduğumuz sunucunun objeleri daha düşük bir versiyona sahip olduğu için diğer sunucuların veri tabanı daha baskın olacaktır ve geri dönüş işlemi, diğer Active Directory sunucuların gerçekleştirmiş olduğu replice sonucu başarısız olacaktır. Bu problemin oluşmaması için Perform an authoritative restore of Active Directory Files kutusunu dolduruyoruz ve system state geri dönüşü yapmış olduğumuz Active Directory sunucumuzun sahip olduğu objelerin versiyon numaralarını yükseltmiş oluyoruz. Bu versiyon numalaraları diğer Active Directory sunucuları üzerinde bulunan versiyon numalarından daha yüksek olacağı için geri dönüş yapmış olduğumuz sunucunun Active Directory Veri Tabanı daha baskın olacaktır.

image012


Confirmation bölümünde sihirbazımızı tamamlamış durumdayız. Recovery butonuna basıp, geri dönüş işlemini başlatıyoruz. Geri dönüş işleminin network üzerinden gerçekleştirileceği için network hatalarının geri dönüşü etkileyeceğine dair bir uyarı mesajı ve güncel yedeğin geri dönülmesi sonucu yapılacak olan authoritative restore işleminden diğer Active Directory sunucularının etkileneceğinin bilgisi paylaşılmaktadır.

image013


Uyarılarımızı onayladıktan sonra system state yedekleri geri dönülmekte. System State yedekleri içinde barınan bütün veriler görüldüğü gibi geri getiriliyor. Sadece kullanıcılarımız değil, bunun yanında Sunucumuzun sahip olduğu rollere ait diğer bilgiler (IIS, Dhcp, file Services vb, policyler vb…)  geri getiriliyor.

image014


Geri dönüş işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı. Sihirbaz otomatik olarak sistemi yeniden başlatmak üzere geri sayıma geçiyor.

image015


Sunucumuz yeniden başlatılma işlemi gerçekleştirildikten sonra ilk oturum açma ekranında system state yedeğinin geri dönüş işleminin yapıldığının bilgisini paylaşmaktadır. Enter tuşuna basıp, işlemi tamamlıyoruz.

image016


WSB aracını açtığımız zaman geri dönüş tarihini ve diğer bilgilerini görebilmekteyiz.

image017


Active Directory User and Computers bölümünü açtığımız zaman, silinen kullanıcıların tekrardan geri getirildiğini görebiliyoruz.


Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>