Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Sanal Ortamlarımızın Korunması

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Sanal Ortamlarımızın Korunması

Sistem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı Microsoft Sanal Sunucu işletim teknolojileri üzerinde barınan Sanal Sunucularımızı koruyabilmektedir. Dpm 2010 yazılımı eski sürümü olan Dpm2007 üzerine geliştirilmiştir.

Data Protection Manager 2007-2010 yazılımının koruma altına almış olduğu Sanal host sunucularımız;

·         Microsoft Virtual Server 2005 R2

·         Windows Server 2008 with Hyper-V

Sponsor

·         Windows Server 2008 R2 with Hyper-V

·         Hyper-V Server 2008 ve Hyper-V Server 2008 2008 R2 sürümlerini koruyabilmektedir.

Data Protection Manager yazılımı Microsoft harici sunucu sanallaştırma ürünleri (Vmware) üzerinde barınan yapıları Host Based Koruyamamaktadır. Bu yapılar için önerilen koruma yöntemi Guest Based Koruma yöntemidir.

Data Protection Manager 2007-2010 Yazılımının Sanal ortamlarımız için koruma teknolojileri;

·         Yüksek erişilebilirlik teknolojisi kazandırılmış (Highly available virtual machines on a failover cluster) sanal ortamlarımızı koruyabilmektedir (Ws08 ilk Sürüm)

·         Yüksek Erişilebilirlik teknolojisi kazandırılmamış (Stand-alone hosts) sanal ortamlarımızı koruyabilmektedir (Ws08 ve Ws08 Release2)

Data Protection Manager 2010 Yazılımının Sanal ortamlarımız için koruma teknolojileri;

image001

DPM 2010 sürümü, Dpm 2007 yazılımına ek olarak Windows server 2008 R2 Cluster shared Volume (CSV) içinde barınan, Live Migration özelliği kazandırılmış Guest serverlarımızı koruyabilmektedir.

Not : Dpm 2007 sürümünün yol haritası içinde CSV içinde barınan sanal sunucularımızı koruma özelliği yer almamaktadır !

Koruma altına aldığımız Hyper-V Host sunucularımızın Windows server 2008 Tam kurulum (Full Installation) veya Temel Kurulum (Core Installation) gerçekleştirilmiş olması herhangi bir önem arz etmemektedir.

Data Protection Manager 2010 yazılımının Hyper-V Hostlar için desteklemiş olduğu geri dönüş senaryoları;

·         Koruma altına almış olduğu sanal işletim sistemini, barınmış olduğu gerçek ortama geri dönebilmektedir (Recovery to the original location)

·         Koruma altına almış olduğu sanal işletim sistemini, DPM Agent yüklü durumda bulunan herhangi bir Hyper-V sunucusu üzerine geri dönebilmektedir (Recovery to an alternate location)

·         Koruma altına almış olduğumuz sanal işletim sistemi içinde barınan herhangi bir dosya/klasörü tek başına geri dönebilmektedir. (Item-level recovery from a host-based virtual machine backup)

·         Koruma altına almış olduğumuz sanal işletim sisteminin yedeklerini DPM agent yüklü durumda bulunan herhangi bir bilgisayarın Ağ yoluna geri dönebilmektedir (Recovery to network folder)

·         Koruma altına almış olduğumuz sanal işletim sisteminin yedeklerini bir yedek kartuşuna geri dönebilmektedir. (Copy to tape)

Data Protection Manager 2010 ile koruma altına alacak olduğumuz Hyper-V Hostlarımızı, koruma altına almadan önce gerçekleştirmemiz gerekli olan ön istekler bulunmaktadır. Bu ön istekleri gerçekleştirmezsek eğer koruma grubunu oluştururken Sanal Sunucularımızı seçtiğimiz zaman, Hyper-V Host sunucumuzun sahip olmuş olduğu sürüme göre iki farklı hata verecektir. Bu hataların sahip olduğu kodlar ID 31313 ve ID:31314’ dür.

image002

Sahip olduğumuz Hyper-V host sunucumuz Ws08 ilk sürümse KB948465 numaralı Paketi yüklememiz gerekmektedir. Bu paket Windows Server 2008 Service Pack 2’ yi içermektedir. İlgili paketi aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz. Data Protection Manager 2010 yazılımı Ws08SP1 sürümüne sahip Hyper-V hostları koruyamamaktadır.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=a4dd31d5-f907-4406-9012-a5c3199ea2b3&displaylang=en

Sahip olduğumuz Hyper-V host sunucumuz Ws08 Sp1 yüklü durumda bulunan bir Hyper-V Host Sunucusuysa KB971394numaralı Paketi yüklememiz gerekmektedir. Bu paket Hyper-V Host sunucuları üzerinde barınan Sanal İşletim Sistemilerini yedeklemek istediğimiz zaman oluşan Hyper-V VSS writer hatasını düzeltmek için geliştirilmiştir. Onarım paketini aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/971394/en-us/

image003

Sahip olduğumuz Hyper-V host sunucumuz Ws08 R2 yüklü durumda bulunan bir Hyper-V Host Sunucusuysa KB975921 numaralı Paketi yüklememiz gerekmektedir. Bu paket Hyper-V Host sunucuları üzerinde barınan sanal işletim sistemlerini yedeklemek istediğimiz zaman oluşan Hyper-V VSS servisinin, anlık görüntüleri alma işlemi sırasında oluşturmuş olduğu rapor işleminde oluşan hatayı düzeltmektedir. Onarım paketini aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/975921/en-us/

Sahip olduğumuz Hyper-V host sunucumuz Ws08 R2 yüklü durumda bulunan bir Hyper-V Host Sunucusuysa KB975354numaralı Paketi yüklememiz gerekmektedir. Bu paket Hyper-V Host sunucuları üzerinde barınan sanal işletim sistemlerinine bağlanılmış herhangi bir iSCSI disk unitesi olup-olmadığını aramaktadır. Bu arama işlemi var sayılan değer olarak 60 saniyedir. Eğer bu paket yüklü değilse arama işlemini gerçekleştiremeyecek ve 60 saniye sonrasında hata verecektir.
Bu paketin diğer onarımı Fail Over cluster Kümesi ve Cluster Shared Volume içinde barınan sanal işletim sistemlerinin anlık sahibi olan Host’u, sahipliğini kontrol etmektedir. Onarım paketini aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz.

http://support.microsoft.com/kb/975354/en-us/

image004

KB971394, KB975921, KB975354 numaralı onarım paketlerini direk olarak indirememekteyiz. Bu paketler Özel Problemleri çin geliştirilmiş olup talep edildiği zaman indirilebilmektedir. Yukarıda ilgili paketler için belirtmiş olduğum linkleri gittikten sonra Hotfiks taleplerini görüntüle ve indir bölümünü tıklamalısınız. Bu bölümde ihtiyaç duymuş olduğunuz onarım paketini seçip, onarım paketine erişim bilgilerinin bildirilecek olduğu mail adresini yazıyorsunuz ve pakete erişim bilgileri belirtmiş olduğunuz mail adresinize (önemsiz klasörünüzü kontrol edin!) geliyor. Belirtilen yoldan paketi indiriyorsunuz.

image005

Paket sıkıştırılmış olup Extrac işlemini gerçekleştirebilmek için mail içinde yer alan parolaya ihtiyacınız bulunmaktadır.

image006

İndirmiş olduğumuz her bir paketi Hyper-V Hostumuza (Fail Over Cluster Kümesi içinde barınan her bir host’a ayrı ayrı)  yüklememiz gerekmektedir. Paketler yeniden başlatma isteyecektir. Hyper-V hostlarımızı yeniden başlattıktan sonra Hostlarımız üzerinde barınan her bir Guest işletim sistemine tekrardan Hyper-V Integration Services bileşenlerini yüklememiz gerekmektedir.

image007

Eğer DPM sunucumuz üzerinde Agentları, Paketleri yüklemeden önce gerçekleştirdiysek, DPM Agentların Hyper-V hostlar üzerindeki yeni değişiklikleri algılayabilmeleri için Agentlarımız üzerinde Refresh information işlemini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

image008

Data Protection Manager 2010 yazılımı ile Hyper-V hostlarımız üzerinde barınan Guest işletim sistemlerini koruyabilmemiz için gerekli olan ön istekleri tamamlamış durumdayız. Ön istekler tamamlandıktan sonra Hyper-V Hostlarımız üzerinde barınan veya Cluster Shared volume içinde barınan bütün Guest işletim sistemlerini veya ihtiyacımız olan herhangi bir Guest işletim sistemini koruma altına alabilmekteyiz.

Data Protection Manager 2010 yazılımının Hyper-V Koruması için testleri; 8 Nod’ dan oluşan bir Fail Over Cluster kümesi içinde, 20 farklı guest işletim sistemini (her bir guest işletim sisteminin sahip olduğu virtual machine boyutu 50 Gb) koruma altına alabilmiştir. Her bir Guest işletim sistemi için günlük sadece bir tane geri yükleme noktası oluşturulmuştur. Windows Fail Over Cluster kümesi 16 nod’a kadar destek verebilmektedir.DPM 2010 ile Daha büyük sanal ortamları koruma altına almayı planlıyorsak Data protection manager yazılımının sahip olmuş olduğu kaynaklarının güçlü olması önerilmektedir ve bu yapılar için ayrı Network kartları ve Backup network dizaynının geliştirilmesi önerilmektedir.

image009

Sanallaştırma teknolojisinin en büyük avantajı nedir ? diye bir soru sorulsa, hemen hemen herkesin verecek olduğu ilk cevapların başında “yönetimin kolaylaşması ve iş yükünün düşmesi” diyebiliriz.

Bu özellik bizler için bir avantaj olsa bile bazı zamanlarda  beklemediğimiz handikap’ları beraberinde getirmektedir.

Büyük bir organizasyon düşünün ve her bir yönetim işlemi için ayrılmış bir departman.Böyle bir departman içinde yedekleme sorumlusu ile Sanal Ortamlardan sorumlu personellerin farklı olduğunu düşünelim.Sanallaştırma sorumlusu Hyper-V ortamına yeni bir sanal sunucu ekliyor ve bu operasyon sonucunu yedekleme sorumlusuna bildirmeyi unutuyor veya ihmalediyor.

Sonuç ? yeni oluşturulan sanal sunucusu için yedekleme politikası bulunmamakta. Çünkü Data Protection Manager yazılımı Host Based yedekleme çözümü kullanıldığı zaman VM’ lere Agent yüklenmesi gerekmemektedir. Böyle bir senaryonun oluşacağını pek zannetmiyorum ama paylaşacak olduğum PS’ lerin önemini anlatabilmek için böyle ilkelce bir senaryo yazdım.

Hyper-V hostlarımız üzerine yeni bir Sanal sunucu eklediğimiz zaman, bu sanal sunucularımızı DPM 2010 yazılımı ile koruma gerçekleştirmek istersek yeni bir Protection Grup oluşturmamız lazım veya mevcut, daha önceden oluşturmuş olduğumuz Protection Grubumuzu düzenlememiz gerekmektedir. DPM 2010 sunucumuz üzerinde bu işlemleri gerçekleştirmemiz basit olsa bile biraz zaman almaktadır.

Aşağıdaki PowerShell Script’ leri ile bu operasyon süremizi kısaltabilmekteyiz.

Fail Over Cluster Kümesi içinde barınmayan Sanal sunucularımız içinaşağıdaki PS komutunu kullanabilirsiniz.

http://download.microsoft.com/download/F/6/7/F679933F-8A6F-4EAD-B122-EAFB5C117CEE/AddNewStandAloneVM.ps1

Fail Over Cluster Kümesi içinde barınan sanal sunucularımız için;aşağıdaki PS komutunu kullanabilirsiniz

http://download.microsoft.com/download/F/6/7/F679933F-8A6F-4EAD-B122-EAFB5C117CEE/AddNewClusteredVMToDRServer.ps1

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın