Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Orjinal Hyper-V Hostuna Guest İşletim Sisteminin Geri Dönülmesi

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Orjinal Hyper-V Hostuna Guest İşletim Sisteminin Geri Dönülmesi

 

Sistem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı HyperV hostlarımız üzerinde barınmakta olan Guest (sanal) işletim sistemlerini korumaktadır. Daha önce yayınlamış olduğumuz iki farklı makalede bu bilgileri paylaşmıştık. Bu makalede gerçekleştirilen adımları yerine getirebilmek  ve konunun net anlaşılabilmesi için daha önce yayınlamış olduğumuz Data Protection Manager 2010 ile Sanal Ortamlarımızın Korunması ve Data Protectin Manager 2010 ile Hyper-V Host İçinde Barınan Guest İşletim Sistemini Korumakadlı makalelerimizi incelemenizi öneriyorum.

 

image001

 

 

İlk iki makalede yapılması gerekli olan adımları tamamladıktan sonra geri dönüş işlemini gerçekleştirmeden önce sahip olduğumuz HyperV yedeklerini ve koruma grubumuzu kontrol ediyoruz.
Öncelikli olarak DPM2010 Administrator Console Yönetim panelimiz içinde Protection Sekmesinde oluşturmuş olduğumuz HyperV Protection grubumuzda bir problem olup-olmadığını kontrol ediyorum. Oluşturmuş olduğumuz koruma grubu sorunsuz bir şekilde yaşamaya devam etmektedir.

 

 

image002

 

 

Yedek Verilerimizin barınmış olduğu storage poolu içinde ki verileri kontrol etmek üzere dpm yazılımının kurulmuş olduğu dizin içinde c:\Program Files\Microsoft DPM\DPM\volumes\Replica bölümünü takip ediyorum. Bu dizin altında HyperV yedeklerimiz Microsoft Hyper-V VSS Writer klasörü altından erişebilmekteyiz.

 

 

image003

 

 

Microsoft Hyper-V VSS Writer dizini altına girdiğimi zaman iki farklı klasörün olduğunu görebilmekteyiz.


 

Hyper-V dizini altında sahip olduğumuz guest (sanal) sunucumuzun (W2008PYRRHUS ismindeki sunucumuz) Vhd verisini görebilmekteyiz. Bu dizin koruma altına bulunan HyperV host üzerinde aynı dizin altında yer almaktadır. DPM2010 yazılımı koruma grubunu oluştururken Guest sunucumuzun VHD verisinin barınmış olduğu dizin bilgisinin aynısını storage pool içinde oluşturmaktadır.

 

ProgramData dizini altında sahip olduğumuz Guest (sanal) sunucumuzun (W2008PYRRHUS ismindeki sunucumuzun)VM bilgileri yer almaktadır.

 

Konu dışı bilgiler olduğu için detaya inmiyorum ama HyperV Sunucumuzun sahip olduğu veriler ve bileşenleri hakkında detaylı bilgiye erişebileceğiniz adresleri aşağıda paylaşıyorum.

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/bb738381.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/default.aspx

 

 

image005

 

 

HyperV yedek verilerimizde, barınmış olduğu storage pool’a erişimde ve oluşturmuş olduğumuz koruma grubunda herhangi bir problemimiz bulunmamaktadır.

 

 

Sahip olduğumuz guest sunucumuzu Orjinal HyperV Host üzerine geri dönüş işlemini başlatmak için DPM 2010 Administrator Console Yönetim arayüzümüzde Recovery bölümüne geliyorum. Consolumuzun sol bölümünde Recoverable data dizini altında geri dönüşü gerçekleştirilebilecek sunucularımız görülmektedir. HyperV host sunucumuz w008Warriors ismindeki sunucumuzdur. Bu sunucumuzu seçip All Protected HyperV data dizinini genişletiyoruz. Sağ panel üzerinde geri dönüşüm noktalarının oluşmuş olduğu tarih bilgisi yer almakta ve geri dönüşü istemiş olduğumuz tarihi seçiyoruz. Alt bölümde sahip olduğumuz yedek verisi için Recoverable Item bölümü belirecektir. Bu bölümde Backup Using Child Partition Snapshot\w008Pyrrhus seçip üzerinde sağ tuş recovery seçimini gerçekleştiriyorum.

 

Recovery seçimini yaptıktan sonra geri dönüş işleminde bizlere yardımcı olacak olan Recovery Wizard karşımıza çıkıyor. Bilgileri kontrol ediyoruz. Bu bilgilerde seçmiş olduğumuz geri dönüş tarihi, geri dönüş tarihinde oluşan ve geri dönülecek verinin boyutu vb.. bilgiler yer almaktadır. Bilgiler amacımız için uygunsa ilerliyoruz.

 

 

image007

 

 

DPM 2010 tarafından yedeklenen HyperV yedek verileri üç farklı şekilde geri dönülmektedir.

 

 

1.       Recovery to original instance seçimini gerçekleştirirsek Guest sunucunun barınmış olduğu Host sunucusu üzerine geri dönüşü gerçekleştirilecektir.

2.       Recovery as virtual machine to any host seçimini gerçekleştirirsek guest sunucumuz farklı HyperV host üzerine geri dönüş yapılacaktır. Bu seçimi Test amaçlı veya HyperV hostumuzu göç ettirme işlemlerinde kullanabiliriz. Geri dönüşü yapacak olduğumuz alternatif HyperV Host sunucusu için Dpm Agent’ in yüklü olması gerekmektedir. Eğer koruma grubunu oluşturmadıysak lisans almamıza gerek yoktur.

3.       Cop to a network folder seçimini gerçekleştirsek eğer HyperV yedek verilerimiz yani VM ve Vhd verileri belirtmiş olduğumuz ortak bir geri dönüşüm noktasına çıkartılacaktır.
Bu işlem HyperV üzerinde gerçekleştirmiş olduğumuz Export-Import işleminin aynısıdır. Tek fark bu işlemler online bir şekilde yani guest işletim sisteminin hizmetini kesmeden alınırken HyperV manager üzerinde yapmış olduğumuz Export-import işlemleri manuel olarak ve guest işletim sistemi kapalı durumdayken yapabilmekteyiz.
Hyper-V: Virtual Machine Export Import işlemlerinin kavramı için ilgili makaleyi okumanızı öneriyorum.

 

 

Recovery to original instance seçimini gerçekleştirip devam ediyoruz.

 

 

image008

 

 

HyperV recovery operasyonu için Network bandwith usage throttling bölümü bizler için önem arz etmektedir. Sebebi sahip olduğumuz HyperV verilerinin boyutları yüksek kapasiteye sahiptir ve bu geri dönüş işlemi network üzerinden gerçekleştirilecektir. Sahip olduğumuz network hattının yavaşlamaması için bu bölümde saniyede transfer edilecek veri boyutunu Modify bölümünde sınırlandırabiliriz. Aksi durumda DPM yazılımı mevcut network hattının tamamını kullanacaktır.

 

 

image009

 

 

Summary bölümünde geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz işlemlerin özet bilgisi yer almaktadır. HyperV yedekten dönme işlemi orjinal HyperV host üzerine gerçekleştirilecek ve sahip olduğumuz guest işletim sisteminin VHD ve VM bilgileri yedek zamanına geri dönülecektir.

 

Sihirbazın en alt bölümünde bir uyarı bulunmaktadır. Geri dönüş işlemi başladığı zaman herhangi bir şekilde geri dönüş işlemini iptal etmememiz (Any synchronization job for the selected recovery server will be cancelled while the recovery is in progress) gerektiğinin uyarısı yer almaktadır. Bunun sebebini makalenin ilerleyen bölümünde açıklık getireceğim. Recovery butonu ile geri dönüş işlemine başlıyoruz.

 

 

image010

 

 

Recovert Status bölümünde geri dönüş işlemini izleyebiliriz.

 

 

image011

 

 

Geri yükleme işlemi gerçekleştirilirken işlemi iptal etmememiz gerektiğinin bilgisi yukarıdaki ekranda yer almaktadır. Geri yükleme işlemini başlatmadan önce yedeği geri dönecek olduğumuz Guest sunucumuz HyperV hostumuz üzerinde Virtual Machines bölümünde yer alıyor ve hizmet ediyordu. Bizler DPM üzerinde geri dönüş işlemini başlattıktan sonra guest sunucumuz ilk önce kapatıldı/hizmeti kesildi ve  ardından HyperV manager konsolu üzerinden yok oldu.

 

 

image012

 

 

Şu anda geri dönüş işlemi başlamakta olup networkümüzün hızına bağlı olarak bu işlem belirli bir zaman alacaktır.

 

 

image013

 

 

Geri yükleme işlemi networkümüzün hızına bağlı olarak 2saat24 dakika sürdü. İşlemin tamamlandığını DPM 2010 administrator console yönetim arayüzümüz üzerinde Monitoring kısmında Jobs bölümü altında Status \ Today’s jobs süzgecini uygulayarak görebilmekteyiz.

 

 

image014

 

 

Geri dönüş işlemi tamamlandıktan sonra HyperV hostumuz üzerinde W2008PYRRHUS İsmindeki Guest Sunucumuzun Off (kapalı) durumunda geri geldiğini görebilmekteyiz. Guest sunucumuzu star ediyoruz.

 

 

image015

 

 

Start işlemi gerçekleştirilirken işletim sisteminin hatalı kapatıldığını belirtecektir. Start windows Normally seçimi ile Guest sunucumuzu tekrardan açıyoruz.

 

 

image016

 

 

İşlemlerimiz tamamlandıktan sonra geri dönüş tarihinde, sunucumuzun sahip olduğu bütün özellikleri ile tekrardan networkümüze hizmet ettiğini görebilmekteyiz.

 

Makalede belirtilmesi gereken en önemli konu Guest işletim sistemi içinde oluşabilecek herhangi bir dosya kaybı, klasör kaybı, bozulması veya guest işletim sistemimiz üzerinde barınan bir uygulama (SQL, Exc vb..) sunucusuysa uygulama bazında geri dönüşün daha hızlı ve sağlıklı olduğunu bilmenizdir. Bu işlemler veri kaybı ve bozulmasından ziyade daha çok Vhd verisinin bozulması, VM verisinin bozulması sonrası yapılması önerilen işlemlerdir.

 

Daha önce paylaştığımız gibi DPM2010 yazılımı Vhd dosyamız içinde barınan tek bir dosyayı ILR (Item Level Recovery) özelliği ile getirmektedir. Bu yeni özelliği bir sonraki makalemizde inceleyeceğiz.

 

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>