Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Hyper-V içinde Barınan Guest İşletim Sistemini Korumak

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Hyper-V içinde Barınan Guest İşletim Sistemini Korumak

 

Sistem center Yönetim ailesi içinde bulunan yedekleme çözümü Data Protection Manager yazılımı Microsoft Sanal ortamlarının korunması için geliştirilmişti. İlk makalemizde Dpm 2010 yazılımının Microsoft Sanallaştırma ortamlarını nasıl koruduğunu Data Protection Manager 2010 ile Sanal Ortamlarımızın Korunması adlı makalemizde detaylı olarak paylaşmış ve Host Sunucularımız üzerinde yapılması gereken işlemleri, Dpm sunucumuz üzerinde yapılması gereken işlemleri paylaşmıştık.

 

 

image001

 

 

HyperV Host sunucumuz üzerinde barınmakta olan Sanal işletim sistemlerimizin korumasını gerçekleştirebilmek için gerekli ortam şu anda hazır durumda. İlk makalemizdeki şartları yerine getirdik ve DPM sunucumuz üzerinden koruma altına alacak olduğumuz sunucu ile iletişimini kurduk, Dpm ile HyperV host sunucusu arasında iletişimi kuracak olan Agent kurulumlarını tamamladık.

 

DPM2010 administrator console yönetim panelimizde Management sekmesine geldiğimiz zaman agent bölümünde Agent yüklü durumda bulunan ve koruma altına alacak olduğumuz W008Warriors ismindeki sunucumuzun Unprotected grubu altında yer aldığını görebiliyor ve herhangi bir korumanın oluşturulmadığını anlayabiliyoruz.

 

DPM sunucumuz tarafından kullanımda olan lisansları kontrol ettiğimiz zaman Enterprise lisans bölümünde In use (kullanımda) olan iki tane lisansın olduğunu görebilmekteyiz. Koruma grubunu oluşturduktan sonra lisans tarafındaki ihtiyacımızda belli olacaktır.

Sponsor

 

 

image002

 

 

HyperV Host üzerinde barınan Sanal işletim sistemlerimizin korumasını Disk tabanlı olarak gerçekleştireceğim. DPM üzerinde tanımlamış olduğumuz yedekleme disk havuzu üzerinde yeterli alanın olup olmadığını kontrol ediyoruz. Hazır durumda olmak üzere 1.9 tb boyutunda Unallocated alanımız disk havuzumuz üzerinde hazır durumdadır.

 

 

image003

 

 

DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzümüzde Protection Sekmesine geldiğimiz zaman koruma altında bulunan sunucularımızı ve uygulamalarımızı görebilmekteyiz. Protection sekmesi üzerindeyken Actions panelinden Create Protection group butonuna basıyoruz ve HyperV hostumzu için koruma grubunu oluşturma sihirbazımızı başlatıyoruz. Sihirbazımızda Select Protection Group Type bölümünde Servers seçimini gerçekleştirip ilerliyoruz.

 

 

image004

 

 

Koruma altına alacak olduğumuz sunucumuz Available members bölümü altında görülmektedir. Bu bölümde HyperV Host’umuzu (W2008warriors) seçiyoruz. DPM sunucumuz tarafından koruma altına alacak olduğumuz HyperV hostumuzun bir sanallaştırma platformu için kullanıldığı anlaşılmış durumda. DPM agentimiz, DPM sunucumuza w2008warriors ismindeki sunucunun bir HyperV host olduğunun bilgisini aktarmış ve dpm sunucumuzda bunu algılamış durumda. HyperV bölümünü genişlettiğimiz zaman Hostumuz üzerinde barınan Guest sunucularımızı görebilmekteyiz. Koruma altına alacak olduğumuz sanal sunucumuzu/sunucularımızı seçiyoruz. Bu bölümde çoklu sanal sunucu seçimiyle sadece tek bir tane sanal sunucu seçimi sadece performansı etkileyecek olup DPM lisanslamasına etki etmeyecektir.

 

Korumak istemiş olduğumuz Sanal sunucumuzu seçtikten sonra ilerliyoruz.

 

 

image005

 

 

Select Protection method bölümünde disk tabanlı bir koruma gerçekleştireceğimizin bilgisini veriyoruz. DPM2010 administrator console yönetim arayüzümüzde Protection Sekemsinde görülecek olan ismi (Hyper-V Protection) belirtip ilerliyoruz.

 

 

image006

 

 

Select short-term goal bölümünde oluşturmuş olduğumuz kısa zamanlı koruma grubunun kaç gün boyunca geçerli olacağını ve günü hangi zaman dilimlerinde yedeklemenin çalışacağını belirtiyoruz.

 

Sihirbaza dikkat ederseniz Synchronization frequency  özelliği HyperV koruması için bulunmamaktadır. Yani DPM yazılımı HyperV korumasını gerçekleştirirken diğer uygulamalarımızdaki gibi (SQL, Exchange, File Server) değişken verileri yedekleyememektedir. Her yedekleme zamanında Express Full Backup (Tam yedek) görevini başlatmaktadır.Eğer gün içinde farklı zamanlarda yedeklerin alınmasını istiyorsak gün içinde farklı saatlerde tam yedek alabiliriz.

Dpm 2010 yazılımı HyperV yedeklemesi için diğer uygulamlardaki gibi toplam 512 adet  Recovery Point (Geri dönüşüm ) noktası saklayabilmektedir. Bu sayı göz önünde bulundurulduğu zaman 30 gün için her iki saatte bir ful yedek alabilir ve toplam 360 adet geri dönüşüm noktası saklayabiliriz.

Eğer daha sıkı (her 30 dakika) bir geri dönüşüm noktası oluşturmak istiyorsak Retention Range sayısını 10 Gün’ ü düşürmemiz gerekmektedir. Elbetteki bu yapılandırma için güçlü bir network hattına sahip olmamız gerektiğini unutmamız gerekmektedir. Retention Range süresi dolduğu zaman, ilk alınan geri dönüşüm noktası verileri, retention rangernin sürmüş olduğu günlerdeki geri dönüşüm noktası verileri ile yer değiştirecektir.

 

image007

 

 

Oluşturmuş olduğumuz koruma grubu, DPM sunucusu üzerine tanımlı olan Disk havuzu üzerinde belirli bir alanı verilerin korunması için ayıracaktır. Disk Space allıcated in DPM bölümünde görülen 751 Gblık alanı makalemizin başında göstermiş olduğumuz 1.9 Tblık unallocated bölümünden ayıracak ve kullanacaktır.

 

Bu bölümde karşımıza çıkan yeni bir bölüm bulunmaktadır.Co-locate data in DPM Storage Pool bölümünde, bir koruma grubunun içinde birden fazla korunacak data varsa eğer, seçmemiz gerekli olan bölümdür. Bu özellik sayesinde tek bir volume altında replica verilerini ve recovery point verilerini saklayabilecektir. Bu bölüm 3 farklı koruma grubu için aktif duruma gelmektedir. Bu özellik

 

·         Son kullanıcı veri korumalarında (Desktop/laptop)

·         Hyper-V virtual machines

·         SQL Server 2005 and SQL Server 2008 databases

 

İçin aktif duruma gelmektedir.

 

Automatically Grows Volumes özelliği gelmekte olup, Protection grunu oluştururken bu özelliği aktif duruma getirirsek eğer, ayrılan disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç duymuş olduğu alanı kullanacak ve büyüme gerçekleştirecektir.

 

Büyüyebilecek alan, mevcut oluşturulan alanın %25 oranında büyümek üzere dizayn edilmiş olup Enfazla 10 Gb boyutunda bir büyüme gerçekleştirilebilecektir.

 

 

image008

 

 

Koruma altına alacak olduğumuz sanal işletim sistemimizin sahip olmuş olduğu Vhd yolunu kontrol ediyoruz ve görüyoruzki DPM yazılımı koruyacak olduğu sanal bilgisayarımızın VHD’ sini doğru bir şekilde tespit etmiş. W2008PYRRHUS ismindeki sanal sunucumuzun sahip olduğu VHD boyutu 32 Gb boyutundadır.

 

 

image009

 

 

Choose replica creation method bölümü içinde, oluşturmuş olduğumuz koruma grubunun hangi zaman dilimleri içinde çalışması gerektiğini belirliyoruz. Çalışma zamanı olarak kural oluşturulduktan hemen sonra, bizim belirlemiş olduğumuz herhangi bir zaman ve saat dilimi içinde veya manuel-el ile başlatılması gerektiğini belirliyoruz. Eğer NOW bölümünü seçip kuralımıza devam edersek, kurulamız oluşturulduktan hemen sonar sistem  koruması başlayacaktır.

 

 

image010

 

 

Run a consistency check if a replica becomes inconsisten bölümünü aktif duruma getirmenizi öneriyorum. Bu bölümü aktif duruma getirdiğimiz zaman DPM sunucumuz koruma altında bulunan sunucuyla iletişim kuramadığı zamanlar için geçerlidir. Bu zaman dilimi yedekleme zaman dilimleri ile eşleşirse her bir saatte bir DPM sunucusu, koruma altına alınan sunucumuzu control edecektir ve iletişim sağladığı ilk zaman diliminde görevi tekrardan başlatacaktır.

 

Run a daily consistency check according to the fllowing schedule bölümünde ise bu zaman diliminin her bir saatte bir control etmesini ama gerçekeltirilmeyen başarız  backup görevinin belirli zaman dilimlerinde olmasını sağlayabilemekteyiz.

 

 

image011

 

 

Sihirbazımızın sonuna geldik.Oluşturmuş olduğumuz HyperV koruma grubunun son bölümündeyiz.Sihirbazımız bizlere yapmış olduğumuz koruma grubunun detayları hakkında bilgi vermekte olup Create Group butonu ile sihirbazımızı sonlandırıyoruz.

 

 

image012

 

 

Grubumuz oluşturulduğu zaman Disk alanımız üzerinde ayrılan bölümleri yukarıdaki resimde görebilmekteyiz.  Koruma grubunu oluşturmadan önce Disk 1 üzerinde 1.9 Tb boşalan varken, koruma grubu oluşturulduktan sonra 1.1 Tb’ a düştüğünü görebilmekteyiz. Aradaki bu fark HyperV host üzerinde barınan W2008PYRRHUS ismindeki sanal makinenin korunması için ayrılmıştır.

 

 

image013

 

 

Koruma grubumuzu oluştururken vermiş olduğumuz bilgiler koruma grubunun oluşturulmasından sonra Express Full Backupın alınması yönündeydi. DPM 2010 administrator console bölümünde monitoring sekemsine gittiğimiz zaman Jobs sekemsi altında Group by Status Filter names All jobs in progress süzgeci ile şu anda çalışan görevleri sıralataıyoruz ve In Progress bölümünde HyperV koruması altında W2008PYRRHUS ismindeki sanal bilgisayarın korunduğunu görebiliyoruz.

 

 

image014

 

 

Oluşturulan HyperV koruma grubu sonrasında DPM sunucumuzun ihtiyaç duymuş olduğu lisansları kontrolediyoruz.Koruma grubunu oluşturmadan once Enterprise  Licenses bölümünde 2 olan lisans ihtiyacı 3’ ye çıktığını görebilmekteyiz. DPM 2010 yazılımı HyperV koruması için, her bir sunucu için 1 adet Enterprise Agent’a ihtiyaç duymaktadır.Bu koruma grubu içine kaç adet Sanal sunucu eklediğimizin hiçbir önemi bulunmamaktadır.

 

 

Bu makalemizde paylaşacak olduğumuz bilgileri bitirmiş olup Data Protection Manager 2010 ile Orjinal Hyper-V Host’a Guest Bilgisayarın Geri Dönülmesi ismindeki makalemizde geri dönüş işlemlerini inceleyeceğiz.

 

 

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın