Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Guest İşletim Sistemi İçinde Barınan Tek Bir Dosyayı Geri Dönmek Item Level Recovery

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Guest İşletim Sistemi İçinde Barınan Tek Bir Dosyayı Geri Dönmek Item Level Recovery

Sistem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı HyperV hostlarımız üzerinde barınmakta olan Guest (sanal) işletim sistemlerini korumaktadır. Daha önce yayınlamış olduğumuz iki farklı makalede bu bilgileri paylaşmıştık. Bu makalede gerçekleştirilen adımları yerine getirebilmek ve konunun net anlaşılabilmesi için daha önce yayınlamış olduğumuz Data Protection Manager 2010 ile Sanal Ortamlarımızın Korunması ve Data Protectin Manager 2010 ile Hyper-V Host İçinde Barınan Guest İşletim Sistemini Korumakadlı makalelerimizi incelemenizi öneriyorum.

 

Yayınlamış olduğumuz bu iki makale haricinde yayınlamış olduğumuz Data Protection Manager 2010 ile Orjinal Hyper-V Host’a Guest İşletim Sisteminin Geri Dönülmesi adlı makalemiz içinde Guest işletim sisteminin geri dönüşünü gerçekleştirmiştik.
Bu geri dönüş işlemini inceleyecek olursak eğer, geri gönüş işlemi sırasında ilgili Guest işletim sistemi ile iletişim kesiliyor ve geri dönüş işlemi tamamlanana kadar guest işletim sistemi hizmet edemez duruma geliyor. Ve bu geri dönüş işlemi kısa süren bir operasyon olmayıp sahip olduğumuz Guest işletim sisteminin sahip olduğu veri boyutuna bağlı olarak saat(ler) sürmektedir. Ve geri dönüş işlemi tamamlandıktan sonra ilgili guest işletim sistemi HyperV host üzerinde off konumda bekliyor ve açılmak için bizden eylem bekliyor.

 

Yukarıdaki sebepleri sıralayacak olursak eğer DPM yazılımı ile gerçekleştirilen Host Based backup işlemi sancılı ve uzun sürüyor. Bu sebepten ötürü Host based backup çözümüne ilave olarak her zaman önerecek olduğumuz çözüm Guest based bir yedekleme çözümüdür. Yani guest işletim sistemi üzerinde barınan uygulamalar (SQL, Exchange vb..) veya guest işletim sisteminin rol/görevlerine bağlı olarak system koruması veya guest işletim sistemi içinde barınan dosya/klasörler için dosya tabanlı korumayı önermekteyiz.

 

Kullanım alanlarını özetlememiz gerekirse Host Based backup çözümlerini sahip olduğumuz Guest işletim sisteminin verileri bozulursa (vhd, Vm) kullanmamız gerekmekte.
Guest işletim sistemi içinde barınan bir dosya bozulursa veya geçmişe dönük  bir veri ihtiyaç duyulursa guest bazında geri yükleme önerilmektedir.

Sponsor

 

Dpm 2010 yazılımından önce yukarıdaki şartları yerine getirmemiz neredeyse zorunluydu. Fakat DPM 2010 ile birlikte Gelen Item Level Recovery veya diğer ismiSingle Item restore özelliği ile bu şartlar biraz esnekleşmiş bir hal almaktadır.

 

DPM 2010’ un bu yeni yeteneği sayesinde Artık HyperV backuplarımızın içinde barınan bir VHD içindeki herhangi bir ofis dökümanını, bir dosyayı, bir resmi vb.. aklınıza gelebilecek herhangi bir nesneyi HyperV recovery işlemini gerçekleştirmeden geri getirebilmekteyiz. Ve bu işlemler gerçekleştirilirken Guest işletim sistemimiz hizmet kesintisine uğramamaktadır.

 

 

image001

 

 

Bu yeni teknolojiyi kullanabilmemiz için gerekli olan şartları sıralayalım. Yukarıdaki hata mesajından anlaşılacağı üzere 3 temel şartımız bulunmaktadır.

 

1.       The Vhd contains a dynamic disk inside the guest OS Sahip olduğumuz yedekleme işlemini gerçekleştirmiş olduğumuz Guest işletim sisteminin VHD dosya türü Fix olarak yapılandırılmış olmalıdır.
Bilindiği gibi HyperV üç farklı disk teknolojisine sahip olup bu disk türleri Fix disk haricinde Dynamically VHD ve Differencial VHD disk türleridir.
HyperV disk türleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için portalımız üzerinde yer alan
Video – Hyper-V Üzerinde Sanal Disk VHD Oluşturma videosunu izlemenizi önereceğim.

2.       The VHD has no volumeSahip olduğumuz yedekleme işlemini gerçekleştirmiş olduğumuz Guest işletim sisteminin üzerinde birden fazla VHD bağlı durumda olabilir. Bu bağlı bulunan diskler yedekleme işlemi içinde Guest işletim sisteminin bir bileşeni olduğu için otomatik olarak yedeklenecektir. Fakat bu VHD içinde herhangi bir veri yoksa geri dönüş işlemini gerçekleştiremeyeceğimizin bilgisi verilmektedir. Aynı şekilde bu VHD dosyasının Guest işletim sistemi tarafından bir volume bilgisi atılmış olması gerekmektedir.

3.       HyperV role is not installed on the DPM Server. Bu özelliği detaylı incelememiz gerektiğine inanıyorum. Bu üçüncü şart eğer DPM sunucumuz olmazsa-olmaz şartlardan bir tanesiyse DPM sunucumuzu kurmadan önce iyi bir plan/proje çıkartmamız gereken bir konudur.

 

Açıklamadan anlaşıldığı gibi ILR özelliğini kullanabilmek için DPM sunucumuz üzerinde HyperV rolünün yüklü olması gerekmektedir!

 

 

image002

 

 

Üçüncü şartımızı açmamız gerekirse anlayacağımız en önemli konu DPM sunucumuzu sanal bir Platform üzerine kuramayacak oluşumuzdur! ILR özelliği sanal bir DPM sunucusu üzerinde desteklenmemektedir. HyperV rolünün yüklenecek olduğu sunucu donanımlarını hesaba katarsak eğer sıradan bir donanıma kuramayacağımızın bilgisi karşımıza çıkmakta ve DPM donanım istekleri haricinde HyperV donanım isteklerini de hesabımıza dahil etmemiz gerekmektedir.

 

Bu bileşen isteğinde bir handikap- karmaşa karşımıza çıkmakta.Bilindiği gibi HyperV rolü yüklü bulunan Host sunucu üzerinde başka bir Rol/Features vb.. bileşenlerin, uygulama çalıştırılması önerilmemekte ve böyle bir kurulum yapılırsa kurmuş olduğumuz sistem not supported (desteklenmemektedir) durumuna düşmektedir. Fakat DPM2010 yazılımının ILR özelliğinde bu istek de bir karmaşalık vardır. Bu istek HyperV nin mimarisine aykırı olsa bile bunu yapmamız gerekmektedir. Bu isteğin desteklenmiş olduğu durum, HyperV rolü yüklenecek ve kurulum ardından DPM2010 yazılımı yüklenecektir. DPM 2010 kurulumu gerçekleştirilen HyperV host üzerine hiç bir şekilde Guest (sanal ) bir işletim sistemi olmayacaktır. HyperV rolü sadece ama sadece DPM2010’ un ILR özelliğinin kullanılması için desteklenecektir.

 

Yukarıdaki ekranı inceleyecek olursanız eğer DPM2010 kurulu durumda bulunan sunucumuz (BYMDPM) aynı zamanda bir HyperV host sunucusudur. Üzerindeki uygulamaları inceleyecek olursak DPM2010 yazılımının ihtiyaç duymuş olduğu SQL server databasesini ve hemen altında HyperV dizinini görebilmekteyiz. HyperV dizinini genişlettiğimiz zaman Inital store altında hiç bir Guest işletim sisteminin kurulmadığını, bir sanal işletim sisteminin çalışmadığını görebilmekteyiz. Ve bu kurulum desteklenmektedir.

 

Diğer bir bilgi, kişisel bir öneri olup bu durum için herhangi bir yazılı metin bulamamışımdır. DPM2010 kurulu durumda bulunan HyperV host üzerinde Virtual SW yapılandırmasını önermediğimi hatırlatmak istiyorum. Projelerimde kurulum adımlarını bu şekilde gerçekleştirdiğimin bilgisini ayrıca aktarmak istedim.

 

Ön şartlarımızı yerine getirdiğimizi varsayıp, konumuza geri dönelim.

 

 

image003

 

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde bulunan bymbess sunucusu bir HyperV Fail Over cluster Kümesi içinde barınan Guest bir sunucudur. Bu sunucu üzerinde c:\Util\besx501mr2 klasörü içinde bulunan SetupMR dosyasını görebilmekteyiz. Bu dosya Guest sunucumuz içinde barınan C volume içinde ilgili yolda yer almaktadır. İlgili dosyaya network üzerinden erişimin olduğunu görebilmekteyiz. Bu dosyanın bozulduğunu veya silindiğini varsayalım.

 

 

image004

 

 

DPM 2010 yazılımı bu guest sunucumuz için HyperV Host Based korumayı gerçekleştiriyor. DPM 2010 administrator console yönetim arayüzümüz içinde Recovery sekmesine geldiğimiz zaman Recovereable data bölümünde yer alan HyperV Fail Over Cluster kümesi içinde koruma altındaki sanal sunucularımızı görebilmekteyiz. SetupMR.exe dosyamızın barınmış olduğu sanal sunucumuzu Fail Over Kümesi içinden seçiyoruz. Dosyamız BYMBESS sanal sunucusu üzerinde yer almaktadır. BYMBess sunucusu üzerinde All Protected HyperV Data altında Backup Using Child Partition Snapshot\BYMBESS bölümünü seçiyoruz. Sağ bölümde yer alan geri ihtiyaç duymuş olduğumuz geri dönüş tarihini seçiyoruz ve Path bölümünde C volumunun yer almış olduğu VHD diskimize çift tıklıyoruz. Çift tıklama işlemini gerçekleştirdikten sonra yedek dosyamız içinde sanki Guest sunucumuzun içinde dolaşır gibi dolaşıyor ve ihtiyaç duymuş olduğumuz dosyayı bulduktan sonra seçip üzerinde sağ tuş yapıp recovery sihirbazını başlatıyoruz.

 

 

image005

 

 

Review your recovery selections bölümünde seçmiş olduğumuz nesnenin bilgileri bizlere verilmekte ve kaynak bölümünde nesnenin nerede saklandığının bilgisi veriliyor ve ilerliyoruz.

 

 

image006

 

 

DPM 2010 üzerinde Item Level Recovery işlemi sadece network lokasyonuna desteklenmektedir. Başka bir alternatifimiz bulunmamaktadır. Seçimi zorunlu olarak gerçekleştirip devam ediyoruz.

 

 

image007

 

 

Specify Alternate Recovery Destination bölümünde Item’in geri dönüşü gerçekleştirilecek olan DPM sunucumuz ile iletişim halinde olan Agent yüklü durumdaki herhangi bir Windows sunucu işletim sistemine veya Son kullanıcı işletim sistemini seçebiliriz. Bunlarında haricinde DPM Agent yüklü durumda bulunan HyperV host içinde barınan herhangi bir guest işletim sistemine dönme şansımız bulunmaktadır.

 

 

image008

 

 

VHD içinde barınmakta bulunan nesnenin hangi lokasyona geri döneceğimizin bilgisini copy destination bölümünde görebiliyoruz. Space Available bölümünde geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz alan üzerindeki boş alanı / hazır durumdaki alanı göstermekte ve bizlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

 

 

image009

 

 

Restore Securty bölümü yani geri dönüş sonrası yedek verilerine ulaşılabilmesi için ihtiyaç duyulan izinleri belirliyoruz. Apply securty settings of the destination computer seçimini gerçekleştiriyorum. Bu seçim seçmiş olduğumuz nesne sahip, geri yükleme gerçekleştirilen alanın güvenlik izinlerine sahip olacaktır.

 

 

image010

 

 

Sihirbazımızın sonundayız. Vermiş olduğumuz bilgileri görebilmekteyiz ve amacımıza uygunsa recovery butonu ile geri yükleme işlemini başlatıyoruz. Bu özet bilgiler içeriğinde geri dönülecek olan alan, geri dönülecek olan nesne, nesne boyutu, geri dönüş tarihi vb.. bir çok bilgi yer almaktadır.

 

 

image011

 

 

Recovery işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı. Daha önce yayınlamış olduğumuz Data Protection Manager 2010 ile Orjinal Hyper-V Host’a Guest İşletim Sisteminin Geri Dönülmesi adlı makaledeki bilgileri / işlemleri hatırlayıp bu makaledeki bilgi ve işlemleri kıyaslarsak varacak olduğumuz sonuç bu işlemin daha hızlı ve herhangi bir kesintiye uğramadan gerçekleşmiş olmasıdır. Tekrardan hatırlatmamız gerekirse bu işlem bozulan bir VM bilgisi veya VHD içinde değil, Sanal işletim sistemi içinde yer alan herhangi bir dosyanın, nesnenin kaybı/bozulması sonrasında gerçekleştirilecek olan işlemlerdir.

 

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın