Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Dosya Sunucumuz Üzerinde Barınan Verilerin Korunması

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Dosya Sunucumuz Üzerinde Barınan Verilerin Korunması

System Center Dapa Protection Manager 2010 yazılımı windows uygulamalarında gerçekleştirmiş olduğu korumayı windows sunucu işletim sistemleri ve son kullanıcı işletim sistemlerinde barınan klasör ve klasör içinde barınan nesneleri (ofis dökümanları, resim, müzik, videoi acrobat reader  vb..) koruma yeteneğine sahiptir.

Daha önceki makalemizde System Center DPM 2010 yazılımının son kullanıcı işletim sistemlerinde gerçekleştirmiş olduğu koruma yeteneklerini paylaşmıştık. Bu makalemizde inceleyecek olduğumuz konu Dosya (File) Sunucumuz üzerinde barınan şirket datalarımızı, network üzerinde paylaştırılmış durumda bulunan klasörlerimiz içindeki dataları nasıl koruduğunu inceleyeceğiz.

Data Protection Manager 2010 yazılımı, WS2003, WS2003 R2, WS2008 ve WS2008 R2 işletim sistemleri üzerinde barınan dosyalarımızı koruyabilmektedir. File Sunucularımızı bir Cluster kümesi içinde barındırdığımız zaman bu küme içindeki dosya ve nesneleride koruma yeteneğine sahiptir.

Koruma altına alacak olduğumuz file sunucumuz w03 Sp2sürümüne sahipse eğer File sunucumuz üzerine KB940349güncelleştirme paketini yüklememiz gerekmektedir. Bu gündelleştirme paketi ile birlik dosya sunucumuza VSS (Volume Shodow Copy Service) özelliği kazandırılacak ve dosya sunucumuz üzerinde herhangi bir kesinti olmaksızın, dosya sunucusu üzerinde barınan dosyalar aktif kullanılabilir durumdayken yedekleme işlemi gerçekleştirilecektir.

Sponsor

Koruma altına alacak olduğumuz file sunucumuz w08 ve w08 R2sürümüne sahipse eğer File sunucumuz üzerineKB977381 güncelleştirme paketini yüklememiz gerekmektedir. Onarım paketi, File Sunucumuz üzerinde DFS Replication Service, yedekleme zamanlarında durabilir. Bu hatayı engellemek için ilgili onarım paketinin yüklenmesi gerekmektedir.

Koruma altına alacak olduğumuz file sunucumuz ws03, ws02 R2, ws08 ve ws08 R2sürümüne sahipse eğer File sunucumuz üzerineKB975759 güncelleştirme paketini yüklememiz gerekmektedir. Onarım paketi,  File sunucumuz üzerinde değişen dosya sürümlerinin, veri değişikliklerini işletim sistemimiz tarafından algılanamama problemini çözmektedir.

Koruma altına alacak olduğumuz file sunucularımız üzerinde, koruma işlemini gerçekleştirmeden önce yapmamız gerekli olan opsiyonel işlemler vardır. Bu işlemler zorunlu olmayıp daha hızlı ve problemsiz bir yedekleme işleminin yürütülebilmesi için önerilmektedir.

Disk Cleanup aracının kullanılması önerilmektedir. Bu araç koruma altında bulunan dosya sunucusu üzerinde gereksiz dosyaları (internet cache, geçici oluşturulan dosyalar vb..) silmektedir.

Disk Defragmenter aracının kullanılması önerilmektedir. Bu araç dosya sunucumuzun sahip olduğu veri havuzunu herhangi bir probleme karşı analiz eder ve analiz işlemi tamamlandıktan sonra veri havuzu üzerinde barınan verileri birleştirme işlemini gerçekleştirerek dosya sunucumuzun daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Chkdsk.exe aracının kullanılması önerilmektedir.Bu araç dosya sunucumuzun sahip olduğu disk havuzu üzerinde herhangi bir hata varsa eğer onarım işlemini başlatacaktır. Bu aracı DPM 2010 ile koruma altına almış olduğumuz bir dosya sunucusu üzerinde çalıştırırsak dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Aracı çalıştırdığımız zaman dilimi içinde DPM sunucusu Dosya Sunucusu için consistency check işlemini başlatırsa eğer dosya sunucusu üzerinde CPU kullanımı consistency check işlemi tamamlanana kadar %100 olma ihtimali yüksektir. Oluşabilecek bu durum dosya sunucusu üzerinde performans kaybına neden olacak ve belki de çalışmayı etkileyecektir. Bu ihtimalin olmaması için tavsiye edilen yöntem DPM sunucusu üzerinde, dosya sunucusu için çalışan ajanın disable durumuna getirilmesi ve chkdsk işlemi tamamlandıktan sonra ajanın tekrardan aktif duruma alınmasıdır. Disk Cleanup ve Disk Defragmenter araçları için bu işlemi yapmamıza gerek bulunmamaktadır.

image001

Koruma grubunu oluşturmadan önce DPM 2010’ un Dosya sunucusu üzerinde barınan verileri koruyabilmek için ihtiyaç duymuş olduğu lisans bilgisini vermek istiyorum. Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi dosya sunucumuz için oluşturulmuş bir koruma grubu bulunmamaktadır. Lisans bilgilerine baktığımız zaman Standart Licenses bölümü içinde Purchased (sahip olduğumuz) ve In use (kullanılan) lisansın sıfır olduğunu görebilmekteyiz.

Bu bilgi aklımızda olup, dosya sunucumuz için bir koruma grubu oluşturduktan sonra ihtiyacımız olan lisans bilgisini makale sonunda belirlenecektir.

image002

Koruma grubunu oluşturmadan önce koruma altına alacak olduğumuz dosya sunucumuza DPM sunucumuz üzerinden DPM Agent yükleme işlemini gerçekleştirdik. DPM agent yükleme işlemi tamamlandıktan sonra DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzünden Protection bölümüne gelip, actions panelinde Create Protection Group sihirbazını çalıştırdık.

Dosya sunucumuz üzerine yüklenen DPM agent dosya sunucumuz üzerinde barınan Windows Uygulamalarını, Paylaşılmış dosyaları ve dosya sunucumuzun sahip olduğu veri havuzunun (disk) bilgilerini tarayıp DPM sunucusuna bildirdi. Bu bilgiler ışığında yukarıda görüldüğü gibi dosya sunucumuz (w2008ATILLA) üzerinde barınan disk bilgileri (ALL Volume), Paylaştırılmış dosya bilgileri (All Shared) görülmektedir.

Koruma grubu içine Dosya sunucumuz üzerinde bulunan bütün diskleri ve içindeki Klasör/dosya bazında alabileceğimiz gibi her bir volume altında istemiş olduğumuz belirli dosyalarıda seçebiliriz.

D sürücüsü altında bulunan ve yedeklemek istediğim dosyaları seçiyorum. Seçmiş olduğum dosyalar Selected Members bölümü altına otomatik olarak gelecektir.

Koruma grubu içine dahil ettiğimiz dosyalar, Dosya sunucumuz üzerinde bulunan farklı bir disk volume üzerine taşınırsa eğer oluşturmuş olduğumuz Protection Group içindeki sadece taşınan klasör için hatalı duruma düşecektir. Dosya sunucumuz üzerinde bu işlemi gerçekleştirirsek eğer DPM sunucumuz üzerinde ilgili koruma grubunu tekrardan düzenlememiz gerekecektir.

Seçmiş olduğum klasörlerin içinde yedeklenmesini istemediğim dosya uzantıları olma ihtimali yüksektir. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için Exclude File Types bölümünü kullanacağım.

image003

Exclude File Types bölümü altında File types to exclude bölümüne yedeklenmesini istemediğim dosya uzantılarını belirtiyorum. Birden fazla uzantı yazabilmek için virgul kullanmak zorundayım. Örnek yazılım şekli .mp3, .mpeg, .avi, .jpg’ dir. Uzantının öncesine nokta (.) koymamdaki sebep ismine bakmadan uzantısı belirtmiş olduğum uzantıysa yedekleme işlemi içine bu dosyaların dahil edilmemesidir.

image004

Belirlemiş olduğum Exclude File Types ‘ lerinden sonra sihirbazımız yukarıdaki gibi değişmektedir. Exclude Files bölümü altında 4 farklı dosya tipinin yedeklenmemesi gerektiğini belirttim.

image005

Select Data Protection Method bölümünde Protection Group sekmesi altında oluşturmuş olduğumuz koruma grubunun görülecek ismini (File Server Protection) yazıyoruz. Disk tabanlı bir koruma gerçekleştireceğimiz için I want short-term protection using bölümünde Disk seçimi yapıp Next butonu ile ilerliyorum.

image006

Specify Short-Term Goals bölümünde oluşturmuş olduğumuz koruma grubunun özelliklerini belirtiyorum. Ratention range bölümünde, oluşturmuş olduğumuz koruma grubunun kaç gün (30 days) hizmet edeceğini bilgisini yazıyorum. Sysnchronization frequency bölümündeyse değişen dosyaların kaç saat (6 hours) aralık ile dpm sunucusu tarafından yedekleneceğini belirtiyorum. Sekronizasyon sıklığını 15 Dakikadan 24 saate kadar ihtiyaç duymuş olduğumuz zaman diliminde belirleyebiliriz.

File recovery points bölümündeyse günde iki farklı zaman diliminde (8:00 PM ve 6:00 AM) geri dönüş noktasının oluşturulmasını belirttim. Next butonu ile devam ediyorum.

image007

Total data size bölümünde Seçmiş olduğum dosyaların mevcut boyutlarının 88 Gb olduğunun bilgisini görebilmekteyim.

Disk space allocated in DPM bölümünde, 30 günlük bir backup görevi için, her 6 saatte bir değişkenlikler DPM sunucusuna senkronize edilecek ve günde iki farklı geri dönüş noktası için toplam 188 Gb’ lık bir alanı DPM sunucusunun yedekleri almış olduğu disk üzerinden ayırdı.

image008

Avarage disk space allocated in protected computers üzerinde 300 Mb’ lık boş bir alanın olması gerekmektedir. Bu alan ihtiyacını bizler Modify bölümünden değiştirebiliriz. Fakat değişiklik alanı küçültmek için önerilmemektedir! Alanın boyutunu arttırabiliriz. Bu alan dosya sunucumuz üzerinde koruma altına aldığımız her bir volume üzerinde ayrı ayrı oluşturulacaktır.

Korunacak dosya sunucusu üzerinde 300 MB’ lık bir alana ihtiyaç duyulmasının nedeni DPM sunucusu Dosya sunucusu üzerinde oluşan dosya değişikliklerini, dizin değişikliklerini, NTFS file System değişiklikleri vb.. bir çok bilgiyi bu alan üzerine yazdırtacak ve ihtiyaç durumunda buradan okuyacaktır.

Automatically Grows Volumes özelliğini aktif duruma getirirsek eğer, ayrılan disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç duymuş olduğu alanı kullanacak ve büyüme gerçekleştirecektir.

Büyüyebilecek alan, mevcut oluşturulan alanın %25 oranında büyümek üzere dizayn edilmiş olup En fazla 10 Gb boyutunda bir büyüme gerçekleştirilebilecektir.

image009

Choose replica creation method bölümü içinde, oluşturmuş olduğumuz koruma grubunun hangi zaman dilimleri içinde çalışması gerektiğini belirliyoruz. Çalışma zamanı olarak kural oluşturulduktan hemen sonra, bizim belirlemiş olduğumuz herhangi bir zaman ve saat dilimi içinde veya manuel-el ile başlatılması gerektiğini belirliyoruz. Eğer NOW bölümünü seçip kuralımıza devam edersek, kuralımız oluşturulduktan hemen sonra dosya sunucumuzun data koruması başlayacaktır ve ilk recovery point durumunu (geri yükleme alanını) tam yedek alarak gerçekleştirecektir. Now bölümünü seçip Next butonu ile devam ediyoruz.

image010

Run a consistency check if a replica becomes inconsisten bölümünü aktif duruma getirmenizi öneriyorum. Bu bölümü aktif duruma getirdiğimiz zaman DPM sunucumuz koruma altında bulunan dosya sunucusuna iletişim kuramadığı zamanlar için geçerlidir. Bu zaman dilimi yedekleme zaman dilimleri ile eşleşirse her bir saatte bir DPM sunucusu dosya sunucumuzu kontrol edecektir ve iletişim sağladığı ilk zaman diliminde görevi tekrardan başlatacaktır.

Run a daily consistency check according to the fllowing schedule bölümünde ise bu zaman diliminin her bir saatte bir kontrol etmesini ama gerçekleştirilmeyen-başarısız  backup görevinin belirli zaman dilimlerinde olmasını sağlayabilmekteyiz.

image011

Sihirbazımızın sonuna geldik. Oluşturmuş olduğumuz dosya sunucusu koruma grubunun son bölümündeyiz. Sihirbazımız bizlere yapmış olduğumuz koruma grubunun detayları hakkında bilgi vermekte olup Create Group butonu ile sihirbazımızı sonlandırıyoruz.

Koruma grubumuz oluşturulmadan önce DPM disk havuzu üzerinde ayrılmamış disk alanının (kullanılabilir durumda olan) 840 Gb olduğunu görebilmekteyiz. Koruma grubumuzu oluşturmak için Create Group butonuna basıyoruz.

image012

DPM sunucumuz sahip olduğu yedekleme havuzunu oluşturmuş olduğumuz koruma grubu için hazırlıyor ve sonuç başarılı bir şekilde tamamlanıyor.

image013

DPM sunucumuz üzerinde hazır durumda bulunan 840 Gb’ lık unallacoted alan koruma grubunun oluşturulmasının ardından 652 GB’ da düşüyor. 188 Gb’ lık alan dosya sunucumuz üzerinde koruma grubu içine dahil ettiğimiz dosyalar için ayırılmış durumda.

Protection Group alanını kontrol ettiğimiz zaman dosya sunucumuz için yedekleme işleminin başladığını görebiliyoruz. Replica creation in progres işlemi tamamlandıktan sonra ilk geri yükleme noktamız oluşturulmuş olacaktır.

image014

DPM 2010 Administrator Console üzerinde Monitoring sekmesine geçiş yaptığımızda adım-adım mail sunucusu üzerinden DPM sunucusuna replice edilen dataları izleyebilmekteyiz.

image015

Replice edilme işlemi bittiği zaman herhangi bir problem oluşmazsa eğer DPM 2010 Administrator Console üzerinde Protection bölümü altında koruma grubumuz için OK işaretlerini görebilmekteyiz.

image016

DPM sunucumuz üzerinde oluşan son değişikliği görmek için DPM 2010 Administrator Console üzerinde Management bölümünü kontrol edebiliriz. W2008ATILLAr sunucumuz, Protected computers bölümüne taşınmış olup lisans ihtiyacı olarak bir tane Standart Lisansa ihtiyacımız olduğu görülebilmektedir.

İlerleyen makalelerimizde geri dönüş işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın